Boli mnie
-
Ból szyi połączony z ograniczeniem ruchu? Nie można wykluczać zwyrodnienia
Jednostronne, utrudniające ruchy głową, dolegliwości w okolicy karku niejednokrotnie pojawiają się przy ogólnym fizycznym zmęczeniu, po przeciążeniu szyjnego odcinka kręgosłupa, po ?przewianiu?. Gdy mają charakter przewlekły, bądź wracają, nie odkładaj wizyty u lekarza. Sama zmiana trybu życia może już nie wystarczyć. Potrzebujesz solidnego planu terapeutycznego.
-
Upadki u seniorów: jak zapobiegać oraz minimalizować ich skutki
Upadki w każdym wieku mogą okazać się groźne w skutkach, ale prawdziwym problemem w sensie społecznym są wypadki osób starszych. Drobne zmiany w najbliższym otoczeniu (zwłaszcza w mieszkaniu) i stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko urazu po upadku
-
Dieta, ruch i wygodne buty, czyli proste sposoby na mocne stawy
Scalają kości, bez nich wykonanie nawet najprostszego ruchu byłoby niemożliwe. Jeśli nie zwracamy uwagi na to co jemy, co nosimy, a nawet na czym śpimy, to konsekwentnie i systematycznie osłabiamy nasze stawy. Co zrobić by to zmienić i uchronić się lub złagodzić dolegliwości ze strony stawów?
-
Koniec z uporczywym bólem! Opioidy w końcu trafią do pacjentów
- Mamy do czynienia z olbrzymim lękiem przed stosowaniem leków opioidowych - mówi Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz w Ministerstwie Zdrowia. A niepotrzebnie. Nie tylko nie uzależniają, ale skutecznie łagodzą dolegliwości m.in. u pacjentów onkologicznych. Przez lata stygmatyzowane i trudno dostępne, za zgodą Ministerstwa Zdrowia trafią do najbardziej potrzebujących chorych.
-
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - głównie problem młodych mężczyzn
Może zaatakować już piętnastolatka, chociaż najczęściej daje o sobie znać tuż przed czterdziestką. Powoduje niespecyficzne objawy, kojarzone głównie z niezdrowym trybem życia, stąd bywa późno rozpoznawany i leczony. Konsekwencją opóźnień bywa nieodwracalne kalectwo. Można to zmienić? Co warto wiedzieć o ZZSK, najczęstszej chorobie zapalnej stawów?
-
Wymioty - zwracaj uwagę na przyczynę, ich wygląd i intensywność
Gwałtowne zwracanie pokarmu to naturalny mechanizm obronny, którego celem jest głównie usunięcie toksyn z organizmu lub ochrona jakiegoś odcinka układu pokarmowego przed nadmiernym rozdęciem. Wymioty nie muszą być w ogóle związane z trawieniem. Tak objawia się ciąża, choroba lokomocyjna, czasem to skutek podrażnienia gardła czy objaw infekcji dróg moczowych. Jednorazowe to nie powód do paniki. Przy wyjątkowo nasilonych, bądź nawracających trzeba szukać specjalistycznej pomocy, niezależnie od przyczyny. Szczególnie, gdy problem dotyczy dziecka, lub wygląd wymiotów jest nietypowy. Zielone, fusowate, z domieszką czerwonej krwi - takie wymiociny to stan alarmowy.
-
Ból rzutowany
Ból rzutowany, nazywany też udzielonym to jeden z tzw. bólów przenoszonych. Najczęściej promieniuje od narządów wewnętrznych do skóry. Ten rodzaj dolegliwości bardzo często towarzyszy chorobom serca, zmianom w obrębie przełyku lub niektórym nowotworom.
-
Bolą Cię stawy? Rusz się!
Czas nie zawsze jest dla nas łaskawy i wraz z jego upływem coraz słabiej się regenerujemy, a pozornie błahe dolegliwości stają się barierą nie do przejścia. Tym co dokucza nam najbardziej są bóle stawów. Na tego rodzaju dolegliwości skarży się blisko 60 proc. osób po 55 roku. Co zrobić by złagodzić dolegliwości i wzmocnić mięśnie? Odpowiedź na te i inne pytania znają organizatorzy akcji "Rozruszaj stawy". Patronat nad imprezą objęły m.in. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku.