Psychotesty
-
Jak zadbać o dziecko, gdy jeden z rodziców jest uzależniony?
Powiedzenie kilkulatkowi – „twój tata ma problem z alkoholem” czy „mama uzależniła się od leków” wydaje się rodzicowi tak trudne, że wręcz niemożliwe. Często przyjmują więc strategię „przeczekania”, licząc na to, że dziecko nie zorientuje się, co się dzieje, a im dłużej będzie żyło w niewiedzy, tym lepiej dla niego. Nic bardziej mylnego!
-
Zazdrość – kiedy pomaga, a kiedy szkodzi?
Wszyscy czasem przeżywamy zazdrość. O sukcesy życiowe, podróże, karierę, figurę czy majątek. Czasem zazdrość zalewa nas tak mocno, że aż mamy wrażenie palenia w żołądku. Czy jednak pojawia się tylko po to, żeby dostarczyć nam cierpienia? A może, odpowiednio użyta, pomaga nam osiągać cele?
-
Fobia - jak się ją leczy?
Fobie, czyli zaburzenia nerwicowe, charakteryzujące się irracjonalnym, nadmiarowym lękiem przed jakimś obiektem lub sytuacją mogą zaburzać normalne funkcjonowanie. Jak się ich pozbyć?
-
3 umiejętności, które posiadły osoby w szczęśliwych związkach
"Opanowanie ich pozwoli ci wydostać się z błędnego koła konfliktów" - przekonuje dr Guy Winch, psycholog, autor wielu książek i członek Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jakie to umiejętności i jak je rozwinąć w praktyce?
-
Kodeks przepraszania z klasą - jak przepraszać, by naprawdę przeprosić?
"Przepraszam, że na ciebie nakrzyczałem, ale sama mnie sprowokowałaś". Albo: "Przepraszam, ale nic nie poradzę, że czujesz się skrzywdzony". Znasz to? Ktoś niby przeprosił, ale wciąż czujesz się źle. W efekcie pozostaje niesmak i wrażenie niedosytu. Czym właściwie różnią się prawdziwe przeprosiny od tych fałszywych?
-
(Nie)prawdopodobne zaburzenia snu - co może się zdarzyć, gdy śpisz?
Sen nie zawsze nadchodzi i odchodzi wtedy, kiedy tego chcemy. Nie wszyscy w jego trakcie pokornie leżymy w łóżku. Niektóre zaburzenia snu znamy z doświadczenia niemal wszyscy, inne zaskakują, budzą przestrach, czasem mogą zagrażać zdrowiu i życiu. I to zarówno osób nimi dotkniętych, jak i otoczenia. Oto one!
-
10 najszczęśliwszych momentów w życiu: co nas uszczęśliwia, a czego żałujemy?
Jakie wydarzenia jako starsze już osoby oceniamy jako te, które dały nam najwięcej szczęścia w życiu? Czego żałujemy, że nie zrobiliśmy, kiedy jeszcze mogliśmy? Wyniki tych badań skłaniają do refleksji. Co możesz zrobić już dziś, żeby kiedyś móc z czystym sumieniem powiedzieć "wziąłem z życia tyle, ile się dało"?
-
Zaburzenia adaptacyjne - gdy trudno przystosować się do zmian
Gdy w naszym życiu zachodzą znaczące zmiany tj. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy migracja, psychika potrzebuje trochę czasu, by wrócić do równowagi. Czym charakteryzuje się ten okres przejściowy? I co, gdy mimo mijających lat nie potrafimy się zaadoptować do nowych realiów?
-
Terapia psychodynamiczna - w krainie nieświadomych popędów
Współczesna psychoterapia nie jedno ma imię. Możesz wybierać wśród podejść różniących się metodami pracy, a także sposobem rozumienia trudności osoby. Na jakich założeniach opiera się podejście psychodynamiczne, w którym pracuje część terapeutów? Jakie ma zalety, ograniczenia i czego się spodziewać w gabinecie?
-
Początek roku szkolnego - jak wspierać dziecko?
Rozpoczęcie szkoły czy przedszkola to ważny moment dla dziecka i całej rodziny. Jak nie przekładać swoich lęków i dawnych traum na dziecko i pomóc mu odnaleźć się w nowym świecie?
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Ten kontrowersyjny sposób zaskakuje
-
Co na kolację, aby mieć niski cukier rano? Ważna jest jedna kluczowa zmiana
-
Pierś i butelka, czyli jak sprawnie karmić mlekiem mamyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Które zęby wyleczysz na NFZ? Nie jest to jedyne rozwiązanie
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
- Jak natychmiast odetkać nos i zatoki? Wypróbuj ten tani domowy sposób
- Jakie produkty spożywcze "przeszkadzają" w odchudzaniu
- Dlaczego ręce drętwieją? Są tego trzy główne powody
- Atak na chorych za brak leków w aptece na rękę władzy. O co chodzi w aferze z Saxendą
- Trzy dość częste choroby, które sprawiają, że tyjesz i trudno ci schudnąć
-
NERWICA WEGETATYWNA - lęk wędrujący po ciele
Kłucie serca, drętwienie kończyn, problemy żołądkowe - odczuwasz dolegliwości ze strony ciała, ale badania lekarskie nie wykazują choroby? Lekarze odsyłają cię do psychologa. Prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia nerwicowe pod postacią somatyczną, zwane też nerwicą wegetatywną. Czyli właściwie co?
-
NERWICA NATRĘCTW - na kołowrotku obsesji i kompulsji
Wciąż przeżuwasz nieprzyjemne myśli, wyobrażenia lub oddajesz się uciążliwym rytuałom. Próbujesz z tym walczyć bez skutku. Czasem czujesz się jak niewolnik własnego umysłu. To o tobie? Możliwe, że cierpisz na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne, zwane też nerwicą natręctw.
-
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - życie na emocjonalnej huśtawce
Raz czujesz się wspaniale, tryskasz euforią, możesz przenosić góry. Raz wszystko wydaje ci się pozbawione sensu, towarzyszy ci apatia, poczucie beznadziei, smutek. To mogą być naturalne wahania nastroju, ale też choroba maniakalno-depresyjna. Czym jest to zaburzenie i jak się je rozpoznaje?
-
Nerwica - gdy lęk przejmuje kontrolę nad życiem
Wędruje po zakamarkach umysłu, psychiki, ciała. Odcina od doświadczania tego, co jest. Lęk. Czasem masz wrażenie, że, odbiera ci ciebie samego. Bo pod jego wpływem sobą z pewnością nie jesteś. Myślisz: to nie to życie, którym chciałem żyć.
-
10 najbardziej i najmniej stresujących zawodów 2015
Z roku na rok zmienia się nasze postrzeganie tego, na jakich stanowiskach jesteśmy najbardziej i najmniej narażeni na stres. Najnowszy ranking przygotowany przez stronę CareerCast wyjawia topowe dziesiątki w tym zakresie wśród profesji. Czy twój zawód znalazł się na liście? A jeśli tak, to na której?