c

Choroby - przyczyny, leczenie

 • Domowe sposoby na bezsenność, czyli co zrobić gdy nie możesz zasnąć?
 • Sepsa (posocznica): przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa (posocznica): przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa, nazywana także posocznicą, jest to zespół ciężkich i gwałtownych, błyskawicznie się rozwijających objawów zapalnych organizmu, w reakcji na zakażenie bakteryjne. Sepsa stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii. Przed sepsą, do pewnego stopnia, można się uchronić poprzez szczepienia profilaktyczne przeciwko bakteriom, najczęściej wywołujących zakażenie, takim jak meningokoki i pneumokoki oraz Haemophilus influenzae typu B.

 • Niewydolność oddechowa: przyczyny, objawy, leczenie
 • Astma oskrzelowa: przyczyny, objawy, leczenie

  Astma oskrzelowa: przyczyny, objawy, leczenie

  Astma oskrzelowa to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych, wywołująca okresowe napady suchego kaszlu i duszności, z charakterystycznym świszczącym oddechem i uciskiem w klatce piersiowej. Ataki astmy mają różne nasilenie i częstotliwość, co w głównej mierze zależy od pojawienia się czynników, utrudniających pracę mięśni oddechowych i powodujących trudności z wydychaniem powietrza. Bezpośrednim powodem ataku astmy jest skurcz mięśni gładkich dróg oddechowych i obrzęk błony śluzowej oskrzeli. Z czasem tworzą się tam także czopy śluzowe i dochodzi do zmian w ścianach oskrzeli.

 • Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie

  Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie

  Gastropareza to przewlekły stan spowodowany zaburzeniami w opróżnianiu żołądka. Przyczyną nie są przeszkody mechaniczne. Uważa się, że te zaburzenia mogą być wynikiem uszkodzeń i złej pracy nerwów i mięśni, zawiadujących pracą narządu. W takiej sytuacji przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym ulega spowolnieniu.

 • RTG brzucha: kiedy przeprowadza się badanie, jak się przygotować
 • Gorączka krwotoczna Lassa - jakie są jej przyczyny, jak się objawia, jak się ją leczy?