Jedz zdrowo

 • Żurawina - właściwości lecznicze i zastosowanie
 • Mięso z kurczaka jest pożywne, bardzo tanie i uchodzi za zdrowe. A co, jeśli wcale takie nie jest?

  Mięso z kurczaka jest pożywne, bardzo tanie i uchodzi za zdrowe. A co, jeśli wcale takie nie jest?

  Chłopcom od kurzych piersi rośnie biust, a u dziewczynek pojawiają się wąsy? A może jednak drób jest znakomitą, tanią odpowiedzią na rakotwórcze mięso czerwone? Kura z wolnego wybiegu to rzeczywiście zupełnie inna kura? Dlaczego brak jednoznacznych dowodów na to, że mięso z fermy kurzej jest szkodliwe? Dietetyczny (ideologiczny?) spór o kurczaki.

 • Dieta 6:1 - na czym polega i jakie są zalety okresowego postu?

  Dieta 6:1 - na czym polega i jakie są zalety okresowego postu?

  Dieta 6:1 jest dietą zaliczaną do grupy diet IF (skrót od określenia "intermittent fasting", w wolnym tłumaczeniu oznaczającego "post przerywany"). W przypadku diety 6:1 przez 6 dni w tygodniu spożywa się zbilansowane posiłki, natomiast siódmego dnia następuje post. Dieta tego typu nie jest typową dietą odchudzającą, może być natomiast sposobem odżywiania się na całe życie. Na czym polega taka dieta? Jakie są jej zalety i jak należy ją stosować?

 • Dieta pudełkowa - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  Dieta pudełkowa - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  W ostatnich czasach jesteśmy coraz bardziej zapracowani i mamy coraz mniej czasu na regularne jedzenie, a także przyrządzanie posiłków. Jednocześnie coraz bardziej zalezy nam na zdrowym stylu życia. Z pomocą przychodzą diety pudełkowe. Wystarczy wybrać odpowiadające nam menu, zamówić pudełka, a codziennie otrzymamy jedzenie z dostawą pod drzwi mieszkania lub biura. Jak działają diety pudełkowe? Jakie są ich zalety i wady? Dla kogo taka dieta będzie odpowiednia?

 • Owoce i warzywa, którymi można się zatruć

  Owoce i warzywa, którymi można się zatruć

  Mówi się, że owoce i warzywa powinny stanowić podstawę zdrowej, zrównoważonej diety. Są one pełne błonnika oraz cennych witamin i składników odżywczych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można się nimi zatruć. Jakie owoce i warzywa mogą powodować zatrucia? Czy można uniknąć problemów gastrycznych nie rezygnując z jedzenia owoców i warzyw?

 • Najpopularniejsze diety odchudzające w 2019 roku

  Najpopularniejsze diety odchudzające w 2019 roku

  W 2019 roku na czasie były przede wszystkim diety, które działają nie tylko odchudzająco, ale również prozdrowotnie. Chętnie stosowane były między innymi diety oczyszczające organizm i przyspieszające usuwanie toksyn, a także diety oparte na naturalnych składnikach. Jakie diety były najbardziej popularne i najchętniej stosowane w 2019 roku? Jakie są zalety i wady tych diet?

 • Dieta raw food - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  Dieta raw food - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

  Dieta raw food, czyli dieta surowa, to sposób odżywiania, w którym bazuje się na produktach niepoddawanych obróbce termicznej. W menu znajdują się przede wszystkim warzywa, owoce, a także nasiona oraz kiełki. Najczęściej dieta raw wiąże się z wegetarianizmem lub weganizmem, ale dieta surowa nie zawsze jest dietą wykluczającą produkty pochodzenia zwierzęcego. Na czym polega raw food i jakie są zalety takiej diety?