Badania Lekarskie - interpretacja wyników

 • Morfologia MCH: średnia masa hemoglobiny w erytrocytach, norma. Co oznacza obniżone lub podwyższone MCH?

  Morfologia MCH: średnia masa hemoglobiny w erytrocytach, norma. Co oznacza obniżone lub podwyższone MCH?

  Morfologia MCH to wskaźnik pokazujący średnią wagę hemoglobiny w czerwonych ciałkach krwi. Jest jednym z wielu parametrów badanych w czasie klasycznej morfologii krwi obwodowej. Zbyt niski poziom MCH mówi o niedoborach żelaza, związanych np. z przewlekłymi chorobami, dużym upływem krwi, nowotworami, zbyt wysoki natomiast spotyka się przy niedoborach witaminy B12 i kwasu foliowego oraz w sferocytozie wrodzonej.

 • MORFOLOGIA: MCV

  MORFOLOGIA: MCV

  Oznaczenie MCV, czyli średniej objętości czerwonych krwinek wchodzi w skład każdej morfologii. Zmiany i nieprawidłowości w jego poziomie najczęściej wiązane są z anemią, zmianami w wątrobie. Zdarza się, że nieprawidłowy wynik MCV pojawia się u osób nadużywających alkoholu.

 • Neutrocyty

  Neutrocyty

  Podstawowym zadaniem białych krwinek jest ochrona organizmu. Zaliczane do nich neutrocyty niszczą bakterie i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

 • MORFOLOGIA: PLT

  MORFOLOGIA: PLT

  Trombocyty, czyli płytki krwi odpowiadają m.in. za krzepnięcie krwi. Ich ilość w badaniu krwi określa wskaźnik PLT. Nieprawidłowe stężenie trombocytów może pojawić przy niegroźnej infekcji, a także u osób chorujących na białaczkę lub z innym schorzeniem związanym z uszkodzeniem szpiku kostnego.

 • MORFOLOGIA: badanie OB

  MORFOLOGIA: badanie OB

  Badanie tzw. odczynu lub opadu Biernackiego to jedno z częściej zlecanych badań krwi. Wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u osób z podejrzeniem choroby wątroby lub białaczki. Zdaniem lekarzy powinien być on kontrolowany przynajmniej raz w roku.

 • Morfologia: RBC

  Morfologia: RBC

  Erytrocyty, czyli czerwone krwinki wytwarzane są przez szpik kostny. Jedną z ich funkcji jest transport tlenu do płuc. Używane w morfologii oznaczenie RBC to wskaźnik określający ich ilość w próbce krwi.

 • Morfologia: HEMOGLOBINA

  Morfologia: HEMOGLOBINA

  Hemoglobina to nie tylko barwnik nadający krwi czerwony kolor. Znacznie ważniejszą funkcją tego białka jest transport tlenu do tkanek. Badanie stężenia hemoglobiny stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych, a jej oznaczenie wykonywane jest przy tradycyjnej morfologii.

 • Badanie ogólne moczu: normy, wyniki
 • Prawidłowe ciśnienie krwi: jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

  Prawidłowe ciśnienie krwi: jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

  Prawidłowe ciśnienie krwi, czyli jakie? Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze to najczęściej zapowiedź poważnych i często nieodwracalnych zmian w obrębie układu krążenia. Na szczęście odpowiednia profilaktyka i częste pomiary znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania. Dzięki powszechnie dostępnym, nowoczesnym aparatom badanie kontrolne można wykonać w domu. Jak mierzyć ciśnienie, by wynik był mierodajny?

 • MORFOLOGIA - ogólne badanie krwi

  MORFOLOGIA - ogólne badanie krwi

  Morfologia to najbardziej podstawowe i najbardziej popularne badanie diagnostyczne. To zazwyczaj jej nieprawidłowy wynik stanowi jeden z pierwszych znaków ostrzegawczych. Specjaliści zachęcają do wykonywania kontrolnych morfologii przynajmniej raz w roku.