Badania Lekarskie - interpretacja wyników
-
Scyntygrafia kości - na czym polega, po co się ją wykonuje i czy jest bezpieczna?
Scyntygrafia kości to badanie umożliwiające zdiagnozowanie schorzeń kostnych. Nie boli, lecz wymaga odrobiny cierpliwości. Scyntygrafia kości wykonywana jest za pomocą izotopów promieniotwórczych.
-
Amylaza, ważny enzym trzustkowy. Kiedy trzeba wykonać badanie amylazy?
Amylaza produkowana jest głównie przez trzustkę. Podwyższony poziom amylazy może świadczyć m.in. o zapaleniu trzustki. Jakie stężenie powinna mieć amylaza i kiedy trzeba się niepokoić?
-
Glukagon, antagonista insuliny. Jak działa glukagon i kiedy trzeba wykonać badanie stężenia glukagonu?
Glukagon to hormon, który wydziela się w trzustce. Glukagon działa odwrotnie do insuliny - podwyższa stężenie cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom glukagonu może świadczyć o wielu problemach ze zdrowiem.
-
Sekretyna - hormon żołądkowo-jelitowy dwunastnicy
Sekretyna to hormon produkowany w jelicie cienkim. Jego wydzielanie odbywa się przede wszystkim w dwunastnicy. Sekretyna jest przydatna w diagnozowaniu chorób trzustki.
-
Gastryna - hormon produkowany w żołądku. Kiedy przeprowadza się badanie gastryny?
Gastryna to hormon wydzielany przez błonę śluzową żołądka. Badanie gastryny przeprowadza się przede wszystkim przy podejrzeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Gastryna wydzielana w nadmiernych ilościach powoduje między innymi wrzody i nadkwasotę.
-
Lipaza trzustkowa - jeden z enzymów trzustkowych. Kiedy wykonuje się badanie lipazy?
Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę. Podwyższony poziom lipazy może oznaczać choroby trzustki. Jakie stężenie powinna mieć lipaza we krwi?
-
Trypsyna - enzym trawienny trzustki. Po co wykonuje się badanie trypsyny i chymotrypsyny?
Trypsyna to enzym trzustkowy, element soku trzustkowego. Jeśli trypsyna jest nieobecna w jelicie cienkim, może to oznaczać między innymi mukowiscydozę. Obecność trypsyny ocenia się badaniem przesiewowym stolca.
-
Sigmoidoskopia - badanie końcowego odcinka jelita grubego. Na czym polega sigmoidoskopia i jak się do niej przygotować?
Sigmoidoskopia umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza jelita grubego, począwszy od odbytu aż do początkowej części jelita grubego zwanej esicą. Sigmoidoskopia jest mniej inwazyjna niż kolonoskopia i, niestety, umożliwia zbadanie mniejszego fragmentu jelita grubego.
-
Jak wygląda badanie dna oka?
Badanie dna oka pozwala dokładnie obejrzeć nerw wzrokowy oraz elementy tylnego odcinka oka. Szczególną uwagę poświęca się siatkówce, a przede wszystkim jej żyłom i tętnicom.
-
Badanie GFR, czyli przesączenie kłębuszkowe
Nerki stanowią najważniejszą część układu wydalniczego. Odpowiadają za oczyszczanie organizmu, regulują ciśnienie tętnicze oraz gospodarkę kwasowo-zasadową. Jednym z badań oceniających działanie nerek jest GFR, dzięki któremu możliwe jest określenie tzw. przesączenia kłębuszkowego.
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Polskie dzieci jedzą... 23 łyżeczki cukru dziennie i tyją najszybciej w Europie. Dietetyk bije na alarm
-
Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków
-
Jak wysokie OB powinno niepokoić? [normy OB dla kobiet i mężczyzn]
-
Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
- Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
- Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Czy powinniśmy się go obawiać? Jakie są jego objawy?
- Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci
- My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. Łatwe? Niekoniecznie
-
PCT - pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej
Badanie PCT, czyli prokalcytoniny wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem infekcji bakteryjnej. Poziom tego białka w osoczu krwi pozwala ocenić skalę, typ zakażenia oraz odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej.
-
MPV - co to jest i co oznacza?
Trombocyty, czyli płytki krwi wytwarzane są przez szpik kostny i pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. MPV to wskaźnik, na podstawie którego określa się ich średnią objętość.
-
RDW - o czym informuje to badanie?
RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.
-
Ciśnienie tętna: różnica między ciśnieniem skurczowym, a rozkurczowym
Problemy z nadciśnieniem tętniczym ma blisko 10 milionów Polaków i ta liczba, niestety, nadal rośnie. Zdaniem badaczy szczególne znaczenie w profilaktyce ma nie tylko regularny pomiar ciśnienia, ale różnica między tzw. górnym i dolnym. Wartość ta nazywana jest ciśnieniem tętna. Czym jest i dlaczego warto się mu przyjrzeć?
-
Gen w rozmiarze XXL, czyli czy otyłość jest uwarunkowana genetycznie
Czy dodatkową oponkę na brzuchu można otrzymać w spadku po babci Józi? Czy zbędne kilogramy mogliśmy odziedziczyć po mamie lub tacie?
-
Trijodotyronina (T3) - badanie
To jeden z ważniejszych hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Jego poziom odgrywa szczególną rolę u nienarodzonych jeszcze dzieci, w okresie rozwoju układu nerwowego oraz kostnego. Na podstawie wartości T3 potwierdza się lub wyklucza nadczynność bądź niedoczynność gruczołu.
-
Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to dopiero początek długiej walki z chorobą. Obok samokontroli i wykonywania dwa razy dziennie pomiarów ciśnienia, każdy z pacjentów powinien mieć dodatkowo zlecony i wykonany komplet badań.
-
Zespół jelita drażliwego czy jednak coś poważniejszego? Zrób test
Na podstawie samych objawów zwykle nie można odróżnić, czy pacjent cierpi na IBS, czy zagrażającą życiu chorobę zapalną, która nieleczona lub zbyt późno zdiagnozowana może prowadzić do nowotworu. Dotychczas jedynym wyjściem była kolonoskopia. Teraz, przed nią, warto rozważyć badanie kalprotektyny w kale
-
Cholesterol normy
Cholesterol to organiczny związek chemiczny niezbędny organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Bez niego synteza hormonów czy niektórych witamin nie byłaby możliwa.
-
Angiografia naczyń obwodowych
Angiografia to jedno z częściej wykonywanych badań diagnostycznych u pacjentów z podejrzeniem zmian w obrębie układu krwionośnego. Umożliwia ono dokładne obejrzenie zmian oraz ułatwia podjęcie decyzji o rodzaju i formie leczenia.