Badania Lekarskie - interpretacja wyników
-
Kwas 5-hydroksyindolooctowy - marker rakowiaka. Badanie kwasu 5-hydroksyindolooctowego
Kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA) przydaje się w diagnostyce rakowiaka. Aby oznaczyć kwas 5-hydroksyindolooctowy, trzeba wykonać badanie moczu.
-
9 naprawdę prostych badań, które mogą uratować ci życie
Tanie, a nawet darmowe. Zazwyczaj bezbolesne. Pozwalają odkryć na czas wiele groźnych schorzeń. Oto badania na wagę życia. Co najmniej kilka zaskakuje.
-
Trójglicerydy - czym grozi ich podwyższony poziom? Przyczyny nadmiaru i badanie trójglicerydów
Trójglicerydy to jedno z najważniejszych źródeł energii dla organizmu. Trójglicerydy są nam niezbędne, ale ich wysoki poziom stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
-
Scyntygrafia receptorowa - wskazania, przebieg i przygotowanie do badania
Scyntygrafia receptorowa jest pomocna szczególnie w diagnostyce guzów neuroendokrynnych (NET). Badanie nie boli i nie szkodzi. Na czym polega scyntygrafia receptorowa i jak się do niej przygotować?
-
Scyntygrafia kości - na czym polega, po co się ją wykonuje i czy jest bezpieczna?
Scyntygrafia kości to badanie umożliwiające zdiagnozowanie schorzeń kostnych. Nie boli, lecz wymaga odrobiny cierpliwości. Scyntygrafia kości wykonywana jest za pomocą izotopów promieniotwórczych.
-
Amylaza, ważny enzym trzustkowy. Kiedy trzeba wykonać badanie amylazy?
Amylaza produkowana jest głównie przez trzustkę. Podwyższony poziom amylazy może świadczyć m.in. o zapaleniu trzustki. Jakie stężenie powinna mieć amylaza i kiedy trzeba się niepokoić?
-
Glukagon, antagonista insuliny. Jak działa glukagon i kiedy trzeba wykonać badanie stężenia glukagonu?
Glukagon to hormon, który wydziela się w trzustce. Glukagon działa odwrotnie do insuliny - podwyższa stężenie cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom glukagonu może świadczyć o wielu problemach ze zdrowiem.
-
Sekretyna - hormon żołądkowo-jelitowy dwunastnicy
Sekretyna to hormon produkowany w jelicie cienkim. Jego wydzielanie odbywa się przede wszystkim w dwunastnicy. Sekretyna jest przydatna w diagnozowaniu chorób trzustki.
-
Gastryna - hormon produkowany w żołądku. Kiedy przeprowadza się badanie gastryny?
Gastryna to hormon wydzielany przez błonę śluzową żołądka. Badanie gastryny przeprowadza się przede wszystkim przy podejrzeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Gastryna wydzielana w nadmiernych ilościach powoduje między innymi wrzody i nadkwasotę.
-
Lipaza trzustkowa - jeden z enzymów trzustkowych. Kiedy wykonuje się badanie lipazy?
Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę. Podwyższony poziom lipazy może oznaczać choroby trzustki. Jakie stężenie powinna mieć lipaza we krwi?
-
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy na czczo? Pomoże we wstydliwym problemie
-
Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?
-
Czym jest równowaga PEH i dlaczego warto o nią dbać? Sprawdź, czego brakuje Twoim włosom i dobierz odpowiednią pielęgnacjęMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej?
-
Kawa a ryzyko cukrzycy typu II - dobre wiadomości
- Skąd się bierze cukrzyca i jak rozpoznać jej objawy?
- Ile kosztuje szczepionka na HPV? Co to jest za wirus i dlaczego jest groźny?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Jak odróżnić infekcję od alergii? Katar nie jest jedynym wyznacznikiem
-
Trypsyna - enzym trawienny trzustki. Po co wykonuje się badanie trypsyny i chymotrypsyny?
Trypsyna to enzym trzustkowy, element soku trzustkowego. Jeśli trypsyna jest nieobecna w jelicie cienkim, może to oznaczać między innymi mukowiscydozę. Obecność trypsyny ocenia się badaniem przesiewowym stolca.
-
Sigmoidoskopia - badanie końcowego odcinka jelita grubego. Na czym polega sigmoidoskopia i jak się do niej przygotować?
Sigmoidoskopia umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza jelita grubego, począwszy od odbytu aż do początkowej części jelita grubego zwanej esicą. Sigmoidoskopia jest mniej inwazyjna niż kolonoskopia i, niestety, umożliwia zbadanie mniejszego fragmentu jelita grubego.
-
Jak wygląda badanie dna oka?
Badanie dna oka pozwala dokładnie obejrzeć nerw wzrokowy oraz elementy tylnego odcinka oka. Szczególną uwagę poświęca się siatkówce, a przede wszystkim jej żyłom i tętnicom.
-
Badanie GFR, czyli przesączenie kłębuszkowe
Nerki stanowią najważniejszą część układu wydalniczego. Odpowiadają za oczyszczanie organizmu, regulują ciśnienie tętnicze oraz gospodarkę kwasowo-zasadową. Jednym z badań oceniających działanie nerek jest GFR, dzięki któremu możliwe jest określenie tzw. przesączenia kłębuszkowego.
-
PCT - pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej
Badanie PCT, czyli prokalcytoniny wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem infekcji bakteryjnej. Poziom tego białka w osoczu krwi pozwala ocenić skalę, typ zakażenia oraz odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej.
-
MPV - co to jest i co oznacza?
Trombocyty, czyli płytki krwi wytwarzane są przez szpik kostny i pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. MPV to wskaźnik, na podstawie którego określa się ich średnią objętość.
-
RDW - o czym informuje to badanie?
RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.
-
Ciśnienie tętna: różnica między ciśnieniem skurczowym, a rozkurczowym
Problemy z nadciśnieniem tętniczym ma blisko 10 milionów Polaków i ta liczba, niestety, nadal rośnie. Zdaniem badaczy szczególne znaczenie w profilaktyce ma nie tylko regularny pomiar ciśnienia, ale różnica między tzw. górnym i dolnym. Wartość ta nazywana jest ciśnieniem tętna. Czym jest i dlaczego warto się mu przyjrzeć?
-
Gen w rozmiarze XXL, czyli czy otyłość jest uwarunkowana genetycznie
Czy dodatkową oponkę na brzuchu można otrzymać w spadku po babci Józi? Czy zbędne kilogramy mogliśmy odziedziczyć po mamie lub tacie?
-
Trijodotyronina (T3) - badanie
To jeden z ważniejszych hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Jego poziom odgrywa szczególną rolę u nienarodzonych jeszcze dzieci, w okresie rozwoju układu nerwowego oraz kostnego. Na podstawie wartości T3 potwierdza się lub wyklucza nadczynność bądź niedoczynność gruczołu.