Badania Lekarskie - interpretacja wyników

  • Cystoskopia - na czym polega badanie?

    Cystoskopia - na czym polega badanie?

    Dolegliwości ze strony układu moczowego są bardzo uciążliwe, tym bardziej ważne jest, aby możliwie najszybciej zdiagnozować ich przyczyny. Jednym z badań, które przeprowadzane jest przy diagnozowaniu problemów z układem moczowym, jest cystoskopia. Czym jest to badanie? Co pozwala zdiagnozować? Jak należy się do niego przygotować?

  • Glikemia - co to jest, sposoby badania glikemii

    Glikemia - co to jest, sposoby badania glikemii

    Glikemia to wskaźnik, który mówi o tym, jaki jest poziom glukozy we krwi. Dzięki takiemu sprawdzaniu stężenia można sprawdzić, czy w organizmie nie występuje nadmiar cukru, bo to świadczyłoby o cukrzycy, a w przypadku cukrzyków o źle leczonej cukrzycy. Poziom może być też znacznie zaniżony, co świadczy o hipoglikemii reaktywnej. Badanie to wykonuje się za pomocą glukometru lub przez pobranie krwi żylnej.

  • Nabłonki płaskie w moczu - co oznaczają?

    Nabłonki płaskie w moczu - co oznaczają?

    Nabłonki wyścielają wnętrze cewki moczowej i pęcherza moczowego. Podlegają naturalnemu złuszczaniu się i z tego powodu znajdują się w moczu. Ich niewielka obecność nie powinna więc niepokoić. Jeżeli jednak badanie wykaże liczne nabłonki płaskie w moczu, wówczas może być to oznaka zakażenia dróg moczowych.

  • Cukier w normie? Sprawdź, dlaczego warto badać poziom cukru we krwi
  • Kreatynina - co to jest? Jakie są normy?

    Kreatynina - co to jest? Jakie są normy?

    Często problemy zdrowotne dają objawy dopiero wtedy, kiedy są już w zaawansowanej formie. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy systematycznie przeprowadzać podstawowe badania. Tylko w ten sposób można zapobiec skutkom nierozpoznanych na czas chorób. Jednym z ważnych badań jest stężenie kreatyniny. Co to jest kreatynina? Co oznacza kreatynina poniżej normy, a co powyżej?

  • Biopsja - co to jest, jak wygląda przebieg?

    Biopsja - co to jest, jak wygląda przebieg?

    Wszelkie zmiany wewnątrz lub na zewnątrz ludzkiego organizmu nigdy nie powinny być bagatelizowane - nawet, jeśli są to zmiany niewielkie i niegroźnie wyglądające. Wiele chorób ma swój początek w niewinnie wyglądających zmianach, a ich zaniedbanie niesie za sobą przykre konsekwencje. Zmiany w postaci guzów i innych narośli są szczególnie niebezpieczne, jeśli umiejscowione są wewnątrz organizmu - nie da zauważyć się ich gołym okiem i najczęściej zostają zauważone przy okazji innych badań lub gdy dają już objawy. W rozpoznawaniu zmian wewnątrz organizmu nieocenioną pomocą jest biopsja. Na czym polega?

  • Podwyższone PDW w morfologii: co oznacza?

    Podwyższone PDW w morfologii: co oznacza?

    PDW pozwala ocenić, jak bardzo płytki krwi są zróżnicowane pod kątem objętości. PDW w połączeniu z innymi parametrami daje dużą wiedzę o organizmie, a odpowiednia interpretacja wyników może wskazać np. podejrzenie rozwoju choroby nowotworowej. Co oznacza podwyższone PDW w morfologii i jakie są normy tego wskaźnika?

  • Podwyższone monocyty we krwi - przyczyny. Jaka jest norma monocytów we krwi

    Podwyższone monocyty we krwi - przyczyny. Jaka jest norma monocytów we krwi

    Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek. We krwi dorosłego człowieka powinny stanowić 3-8 proc. wszystkich leukocytów. Dzięki monocytom możliwe jest prawidłowe regulowanie procesów odpornościowych. Kiedy wydostaną się na zewnątrz naczyń krwionośnych, zaczynają przeistaczać się w makrofagi (tj. komórki żerne). Czy monocyty są ważne? O czym świadczą podwyższone monocyty?

  • Co to jest antybiogram?

    Co to jest antybiogram?

    Antybiogram to badanie mikrobiologiczne. Dzięki niemu pacjent może się dowiedzieć, jakie dokładnie bakterie atakują jego organizm. Pozwoli to na dobranie idealnych antybiotyków. Zwykle antybiogram jest wykonywany, gdy najczęściej wybierane leki zawodzą. Niektóre szczepy bakterii są oporne na działanie części antybiotyków. Wykonanie antybiogramu to zdecydowanie lepsza alternatywa niż "eksperymentowanie" z kolejnymi medykamentami. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że antybiotyki nie mogą być nadużywane. W przeciwnym razie organizm i żerujące w nim bakterie mogą się uodpornić na wszelkie środki.

  • Czym się zajmuje hematologia?

    Czym się zajmuje hematologia?

    Hematologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami układu krwiotwórczego i samej krwi. Ponadto mianem hematologii określa się badania dotyczące stanu zdrowia i chorób związanych z krwią. Specjalizacja wyodrębniła się w 2 połowie XX wieku. Jej odkrycia pozwoliły wyodrębnić właściwości krwi, funkcji, jakie pełni ona w organizmie oraz sposoby leczenia różnych schorzeń. Co ważne, hematologia to nauka interdyscyplinarna. Łączy różne dziedziny, w tym: serologię, immunologię oraz transfuzjologię.

  • Podwyższony fibrynogen - jakie są normy w badaniu fibrynogenu?

    Podwyższony fibrynogen - jakie są normy w badaniu fibrynogenu?

    Badanie fibrynogenu w osoczu to jedna z najważniejszych analiz przy ocenie układu krzepnięcia. Fibrynogen jest bowiem zaangażowany w ostatnią fazę tego procesu. Z białka fibrylarnego przechodzi w fibrynę, która to z kolei jest składnikiem skrzepu krwi. Badanie fibrynogenu ma zastosowanie m.in. w diagnozowaniu zespołu rozsianego wewnątrznaczyniowego wykrzepiania. Podwyższony fibrynogen to objaw ciężkich chorób i infekcji - wskaźnik należy bowiem do białek ostrej fazy.

  • Co to znaczy surowica lipemiczna?
  • Jak czytać i rozumieć próby wątrobowe (AlAT, AspAT)?
  • ARhD+, czyli jak interpretować takie oznaczenie grupy krwi?

    ARhD+, czyli jak interpretować takie oznaczenie grupy krwi?

    ARhD+ oznacza tę samą grupę krwi co ARh+ - czyli grupę krwi A z kwalifikacją do układu Rh (Rh+). Krew ma dla organizmu człowieka kluczowe znaczenie. Stanowi ona medium, przez które przenoszona jest ogromna ilość składników odżywczych, tlenu oraz szkodliwych produktów przemiany materii, które trzeba usunąć z organizmu. W ciele człowieka zawsze musi się znajdować odpowiednia ilość krwi. Musi ona w dodatku mieć właściwy skład oraz prawidłową budowę.

  • Badanie elektrolitów (jonogram) - co warto o nim wiedzieć?

    Badanie elektrolitów (jonogram) - co warto o nim wiedzieć?

    Elektrolity to wodne roztwory jonów, obdarzone dodatnim, bądź ujemnym ładunkiem elektrycznym. Znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych w ludzkim ciele i pełnią wiele istotnych funkcji. Dlatego ważne jest, żeby utrzymywać ich właściwą ilość w naszych organizmach - niedobór mógłby skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jonogram to nazwa określająca zestaw badań laboratoryjnych, określających ocenę zawartości elektrolitów w osoczu krwi. Co warto wiedzieć o podobnych badaniach? Jakie są normy, jak interpretować wyniki, gdzie można przeprowadzić podobne testy i ile właściwie kosztują? Oto wszystkie najważniejsze informacje o jonogramie!

  • Granulocyty - charakterystyka, normy
  • TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?

    TSH - normy. Co oznacza TSH poniżej i powyżej normy?

    Poziom TSH jest w dużej mierze uzależniony od wieku oraz aktualnego stanu zdrowia. Jest ścisle związany z tarczycą. To niewielki gruczoł, którego praca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Aby wszystko przebiegało prawidłowo przysadka mózgowa wydziela TSH. Mimo że medycyna dokładanie ustaliła normy TSH, to sztywne trzymanie się norm nie zawsze jest słuszne.

  • Badanie CRP - co jego wynik mówi o twoim zdrowiu? Norma CRP

    Badanie CRP - co jego wynik mówi o twoim zdrowiu? Norma CRP

    Krew pobrana do badania CRP służy do określenia stężenia białka C-reaktywnego (CRP). Jego oznaczenie jest konieczne u osób z podejrzeniem infekcji oraz w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego. Dodatkowo kontrola CRP jest niezbędna przy leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Choć badanie CRP jest proste i powszechnie wykonywane, informacje o nim należą do jednych z najczęściej wyszukiwanych.

  • Stabilografia - co to jest, kto powinien ją wykonać i jak przebiega?
  • Impedancja bioelektryczna (bioimpedancja elektryczna, BIA) - co to jest i do czego się przydaje?