Badania Lekarskie - interpretacja wyników
-
Lobotomia: co to jest, kiedy się ją wykonywało?
Lobotomia to zabieg, którego początki sięgają jeszcze końca wieku XIX. Polegał na zrywaniu włókien nerwowych w płacie czołowym mózgu, wyrządzając pacjentom więcej szkody niż korzyści i doprowadzając ich do kalectwa.
-
Badanie ALT - wskazania i wyniki
Badanie ALT to część zestawu diagnostycznego, jakim są próby wątrobowe. Dzięki niemu można jednoznacznie wskazać choroby, z jakimi zmaga się organizm i podjąć odpowiednie leczenie oraz skupić się na dbałości o własną wątrobę.
-
Podwyższone leukocyty - czy zawsze są powodem do niepokoju?
Choć podwyższony poziom leukocytów jest naturalny nie tylko w trzecim trymestrze ciąży, ale również po posiłku oraz po aktywności fizycznej, informacje na jego temat zwykle przyjmujemy z niepokojem. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, w zdecydowanej większości przypadków mamy bowiem do czynienia wówczas ze zwiastunem jakiejś choroby.
-
Czy twój poziom insuliny mieści się w normie?
Insulina to hormon, który jest wytwarzany przez trzustkę. Odpowiada za prawidłowe regulowanie poziomu cukru w organizmie. Insulina pełni także ważną rolę w procesie rozkładu białek, węglowodanów i tłuszczów.
-
Eozynofile - czym są i co oznacza podwyższony wynik?
Eozynofile są komórkami krwi w układzie odpornościowym. Zwane są również granulocytami kwasochłonnymi. Aktywują się w sytuacji reakcji alergicznych, a także stanach inwazji pasożytniczej. Ich liczbę sprawdza się w trakcie badania morfologii krwi. Jeśli liczba eozynofili znacznie przekracza normę, stan taki nazywany jest eozynofilią. Proste badanie może pomóc dowiedzieć się, czy nie cierpimy z powodu chorób alergicznych, tkanki łącznej czy też pasożytniczych.
-
Badanie ft4 - co pozwala określić?
Badania hormonów ft3 i ft4 pozwalają określić, czy tarczyca funkcjonuje poprawnie. Nieprawidłowy wynik badania może wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy i może tłumaczyć liczne niepokojące objawy, które towarzyszą schorzeniom tego organu.
-
Mocznik we krwi i w moczu
Dzięki mocznikowi możliwa jest skuteczna praca nerek, a badanie jego ilości pozwala określić, czy nerki pracują prawidłowo. Ten związek organiczny występuje w organizmie naturalnie, do moczu przedostaje się jako produkt metabolizmu białka.
-
Leukocyty w moczu - o czym świadczy ich obecność?
Do najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych należą, zaraz obok badań krwi, badania próbki moczu - posiew lub podstawowa analiza. Analiza próbki moczu daje lekarzowi ogląd stanu zdrowia pacjenta, może wskazać na rozwijające się choroby lub niepokojące zjawiska. Jednym ze wskaźników są leukocyty w moczu.
-
Hemoglobina glikowana - normy, co to za wskaźnik
Hemoglobina glikowana (inaczej glikohemoglobina) to wskaźnik, który mówi o tym, że cukrzyca jest utrzymywana pod kontrolą.
-
Rezonans magnetyczny (MRI): cena, na czym polega, ile trwa
Rezonans magnetyczny umożliwia zlokalizowanie zmian chorobowych w ciele człowieka. Rezonans magnetyczny jest wykonywany najczęściej po to, aby zdiagnozować schorzenia w obrębie głowy.
-
Polskie dzieci jedzą... 23 łyżeczki cukru dziennie i tyją najszybciej w Europie. Dietetyk bije na alarm
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków
-
Jak wysokie OB powinno niepokoić? [normy OB dla kobiet i mężczyzn]
-
Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
- Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
- Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Czy powinniśmy się go obawiać? Jakie są jego objawy?
- Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci
- My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. Łatwe? Niekoniecznie
-
Co to jest lipidogram?
Lipidogram to nazwa badania laboratoryjnego, które obejmuje wskazanie stężenia cholesterolu we krwi, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów. Lipidogram pozwala określić, czy gospodarka lipidowa organizmu jest prawidłowa. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie niektórych chorób, w tym np. choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy.
-
Neutrofile - podwyższone i obniżone normy
Zaburzenia w składzie krwi, wywoływane na przykład nadprodukcją lub niedostateczną ilością składników, prowadzą do destrukcji całego organizmu. Jednym z ważnych elementów krwi są neutrofile, czyli najliczniejsza grupa białych krwinek. Co oznaczają ich podwyższone lub zaniżone normy?
-
Próby wątrobowe - kiedy warto je wykonać?
Próby wątrobowe to analiza medyczna, która pozwala stwierdzić, jak wątroba pełni swoje funkcje - a są to funkcje niezwykle istotne z punktu widzenia kondycji całego organizmu.
-
eGFR - co to takiego?
Jednym ze wskaźników, które podlegają ocenie przy diagnozowaniu schorzeń nefrologicznych, jest eGFR. Czym on jest, jakie są normy eGFR oraz jak przebiega takie badanie?
-
RTG klatki piersiowej - cena, opis, przygotowanie
RTG klatki piersiowej to najpopularniejsze nieinwazyjne badanie obrazowe. Pozwala na uwidocznienie serca, naczyń, kości klatki piersiowej i fragmentu kręgosłupa, płuc, a także dróg oddechowych. Wykonując prześwietlenie klatki piersiowej, musimy liczyć się z wyeksponowaniem organizmu na promieniowanie jonizujące - na szczęście mówimy tutaj o niewielkich dawkach.
-
Bakterie w moczu - jak rozumieć wyniki?
Badanie moczu pozwala bardzo szybko wykryć cukrzycę, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy choroby nerek i wątroby. Na podstawie prostej analizy próbki moczu określa się, czy układ wydalniczy (odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z zewnętrznych zanieczyszczeń oraz szkodliwych produktów przemiany materii) pracuje prawidłowo. To proste badanie pozwala również szybko stwierdzić, że pojawiły się bakterie w moczu, co należy skonsultować z lekarzem, gdyż zazwyczaj jest dowodem na rozwijającą się infekcję dróg moczowych.
-
Cystoskopia - na czym polega badanie?
Dolegliwości ze strony układu moczowego są bardzo uciążliwe, tym bardziej ważne jest, aby możliwie najszybciej zdiagnozować ich przyczyny. Jednym z badań, które przeprowadzane jest przy diagnozowaniu problemów z układem moczowym, jest cystoskopia. Czym jest to badanie? Co pozwala zdiagnozować? Jak należy się do niego przygotować?
-
Glikemia - co to jest, sposoby badania glikemii
Glikemia to wskaźnik, który mówi o tym, jaki jest poziom glukozy we krwi. Dzięki takiemu sprawdzaniu stężenia można sprawdzić, czy w organizmie nie występuje nadmiar cukru, bo to świadczyłoby o cukrzycy, a w przypadku cukrzyków o źle leczonej cukrzycy. Poziom może być też znacznie zaniżony, co świadczy o hipoglikemii reaktywnej. Badanie to wykonuje się za pomocą glukometru lub przez pobranie krwi żylnej.
-
Nabłonki płaskie w moczu - co oznaczają?
Nabłonki wyścielają wnętrze cewki moczowej i pęcherza moczowego. Podlegają naturalnemu złuszczaniu się i z tego powodu znajdują się w moczu. Ich niewielka obecność nie powinna więc niepokoić. Jeżeli jednak badanie wykaże liczne nabłonki płaskie w moczu, wówczas może być to oznaka zakażenia dróg moczowych.
-
Cukier w normie? Sprawdź, dlaczego warto badać poziom cukru we krwi
Poziom, jaki przyjmuje cukier we krwi, musi być regularnie kontrolowany. Oznaczanie glikemii pełni podstawową rolę zarówno w diagnozowaniu, jak i czuwaniu nad ewentualnym rozwojem cukrzycy. Nawet jeśli jesteś osobą zdrową i nie stwierdzono u Ciebie żadnych dolegliwości, w trosce o własną przyszłość postaraj się od czasu do czasu badać cukier.