Sonalleve MR-HIFU - innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy

Philips Sonalleve MR-HIFU jest nową nieinwazyjną metodą terapii stosowaną w leczeniu mięśniaków macicy, bardzo powszechnych u kobiet w wieku płodnym. HIFU pozwala przeprowadzać bezoperacyjną i całkowicie nieinwazyjną terapię pod kontrolą systemu MRI z zaawansowanym planowaniem 3D i monitorowaniem temperatury.
System do termoablacji ultradźwiękowej jest innowacyjną alternatywą dla tradycyjnego leczenia mięśniaków macicy. Po raz pierwszy Philips zaprezentował go w 2008 r. Dziś metoda stosowana jest w blisko 200 ośrodkach medycznych na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii oraz Niemczech oraz od listopada 2014 r. również w Polsce. Możliwość wykonania zabiegów termoablacji ultradźwiękowej jest możliwa w Rzeszowie w Centrum Badawczo-Rozwojowym Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILA.Na czym polega działanie technologii HIFU?

Technologia HIFU wykorzystuje zogniskowaną wiązkę ultradźwiękową o dużym natężeniu kierowaną i kontrolowaną w czasie rzeczywistym przez rezonans magnetyczny. System Sonalleve MR-HIFU jest zintegrowanym rozwiązaniem pochodzącym w całości od jednego producenta (rezonans magnetyczny, przystawka ultradźwiękowa, oprogramowanie), łączącym możliwości:

- nieinwazyjnego nagrzewania tkanki metodą HIFU,

- obrazowania MRI z doskonałym kontrastowaniem tkanki miękkiej,

- nieinwazyjnego, precyzyjnego pomiaru temperatury.

To wszystko może zapewnić planowanie, prowadzenie i kontrolę zabiegu, który prowadzony jest całkowicie w trybie ambulatoryjnym. Stosowane do tej pory metody, jak leczenie operacyjne, wycięcie mięśniaka lub embolizacja, wymagają hospitalizacji pacjentki, a powrót do zdrowia trwa zazwyczaj kilka tygodni i obarczony jest ryzykiem licznych powikłań. Zabieg wykonany w technologii HIFU pozwala pacjentce wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Terapia ultradźwiękowa jest nie tylko bezinwazyjna, ale również bardzo bezpieczna i skuteczna. U kobiet, które zostały prawidłowo zakwalifikowane do zabiegu, skuteczność metody sięga aż 90 proc., co objawia się ustąpieniem dolegliwości bólowych, krwawień i obfitych miesiączek.

Alternatywne wykorzystanie aparatu Sonnalleve MR-HIFU

Termoablacja mięśniaków macicy nie jest jedynym zabiegiem wykonywanym przy użyciu aparatu Philips MR-HIFU Sonalleve. Metoda wykorzystywana jest również do leczenia bólu w nowotworach kości. Na świecie trwają obiecujące projekty badawcze nad zastosowaniem systemu także w leczeniu innych schorzeń onkologicznych i neurologicznych oraz celowanym uwalnianiu leku bezpośrednio w chorobowo zmienionej tkance.

W planach nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie jest także przeprowadzenie badań w kierunku wykorzystania termoablacji ultradźwiękowej w leczeniu guzów piersi.

Więcej na http://www.healthcare.philips.com/pl_pl/