Problem z zaśnięciem

Użytkownik

Miewam takie napady drobnej paniki, która jest powiązana ze stanem przed zaśnięciem. Ciężko mi to opisać, zdarza mi się to raz na jakiś czas, raz w tygodniu może w miesiącu. Nie widzę powiązania między występowaniem tego problemu.
Cały problem polega na tym, że gdy kładę się spać, leżę czuje, że odpływam, że zaraz zasnę. Po chwili to uczucie gwałtownie mija. Mój wzrok przyzwyczajony do mroku w nocy nagle przestaje widzieć meble w pokoju czy inne słabo ale jednak elementy w pokoju. Nie mogę złapać zaczepienia wzroku na żadnym elemencie w pokoju. Moim rozwiązaniem było odsłonięte okno i patrzenie w latarnię za oknem. Starałem się uspokoić ponieważ oddech mi gwałtownie przyspieszał, słyszałem swoje tętno w uszach. Obraz mi się tak jakby oddalał a ja czułem się bardzo ciężki i przytłoczony otoczeniem. Patrzenie w latarnię i w ciemność która stawała się wokoło niej coraz głębsza powodowała u mnie mdłości. Miałem wrażenie, że moje ręce są napuchnięte i bardzo duże. Stałem się bardzo wyczulony i słyszałem to czego zazwyczaj nie słyszę, starałem się sobie wmówić, że to moja wyobraźnia. Głębia ciemności wydawała się nie mieć końca a ja w niej się topiłem.

Za każdym razem to się kończy, że kompletnie wystraszony i przerażony zrywałem się z łóżka i starałem się dojść do kuchni gdzie dokładnie oświetlałem całe pomieszczenie, dawałem głowę pomiędzy kolana i starałem się uspokoić oddech. Posiedzieć 15-30 minut aż się uspokoję i znowu spróbować zasnąć.

Mam nadzieję, że znajdzie się dla mnie jakaś pomoc nawet najmniejsza.

Jeżeli to pomoże to mam 17 lat, problem ten znam od najmłodszych lat. Zdarzało się, że dzień w dzień miałem ten sam problem. Później była długa przerwa i stopniowo znowu się zaczyna. Nie widzę powiązania ani ze stresem ani z wydarzeniami z życia codziennego.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Z tego co opisujesz, miewasz stany napadów paniki, stany lekowe. To duży problem, bardzo utrudniający życie, męczący nas, odbierający nam radość i poczucie spokoju. Na szczęście to też problem z którym dość dobrze umiemy sobie radzić. Zdecydowanie polecam ci wizytę u psychoterapeuty poznawczo- behawioralnego. Będziesz mógł tam przepracować sobie całą tą sytuację, a terapeuta poprowadzi Cię dalej. Twój problem i dolegliwość da się pokonać, potrzebujesz jednak specialisty, który wskaże Ci dorge.. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam