Jakie produkty dodadzą mi energii?
W związku z taką nieokreśloną pogodą za oknem zauważyłam, że częściej jadam słodycze aby dodać sobie energii i "przeżyć' kolejny dzień. Najchętniej bym tylko spała, czy leżała w łóżku. Mam problemy ze wstaniem z łóżka rano do pracy. Chciałabym wiedzieć jakimi produktami w diecie mogła bym dodać sobie energii i chęci do życia? Czym zastąpić słodycze?
Odpowiedzi
-
Ponadto żywność niskoprzetworzona: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, kasze, nabiał (naturalne smaki) mają dużo więcej składników odżywczych niż produkty wysokoprzetworzone. Dieta bazująca na produktach nieprzetworzonych umożliwia pokrycie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię, dzięki czemu mamy więcej energii a także lepszą odporność na stres i choroby.
Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak6
-
Spożywanie posiłków zaspokaja nie tylko głód fizjologiczny, ale też potrzebę bezpieczeństwa oraz bliskości, stąd w określonych momentach, w których towarzyszą nam np. "złe" emocje - sięgamy po jedzenie. Odczuwamy wtedy często spokój, zadowolenie. Jednak jedzenie nie rozwiązuje przyczyn stresu lub innych emocji, a może przyczynić się do nadwagi. Na pewno warto zastanowić się kiedy sięgamy po jedzenie - czy faktycznie jesteśmy głodni, jeśli nie to co nami kieruje.
Słodycze to jeden z częściej dokonywanych wyborów, ale nie można powiedzieć, że zdrowy. Po spożyciu słodyczy, które są źródłem cukrów prostych, cukier we krwi szybko wzrasta poziom insuliny, której wysoki poziom potęguje chęć zjedzenia kolejnej porcji cukru.
Dieta ma wpływ na to, stąd proponuję:
- regularne posiłki - chęć słodyczy jest mniejsza, jeśli będziemy jeść regularnie, tzn co 3-4 godziny. Wydłużające się przerwy między posiłkami nasilają uczucie głodu (spadek cukru we krwi) i sprzyjają dokonywaniu przez nas tak zwanych "szybkich" decyzji, to znaczy wybieraniu produktów gotowych do spożycia. Najczęściej słodyczy lub fast food'ów.
- do każdego posiłku warto spożywać porcję warzyw. Prócz tego, że zawierają dużo witamin, to także dobre źródło błonnika oraz wody, które sprzyja uczuciu sytości przez wiele godzin.
- błonnik zawarty w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych reguluje poziom cukru we krwi, co w dużym stopniu warunkuje uczucie sytości/głodu
Jeśli jednak "pokusa na słodycze" jest nie do odparcia warto wybrać:
- owoce lub chudy nabiał np: jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców lub suszonych.
- wybrać się na kawę z chudym lub półtłustym mlekiem z dodatkiem miodu lub ostatecznie cukru lub dobrą herbatę
- przygotować koktajl na bazie owoców i chudego mleka/jogurtu/ kefiru lub wody, jak sorbet.
Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak8