Zwyrodnienie kręgosłupa a sport

Użytkownik

Witam, mam 30 lat i problem z kręgosłupem szyjnym. W wykonanym badaniu MR na poziomie C4/5 stwierdzona wypuklina krążka międzykręgowego oraz minimalne zaostrzenie wyrostków haczykowatych i zwężenie kanału kręgowego w wymiarze AP do 9 mm. Na poziomie C5/6 centralnie lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego wielkości ok 4,4mm powodująca zwężenie lewego zachyłka i otworu międzykręgowego z prawdopodobnym uciskiem lewego nerwu rdzeniowego. Kanał kręgowy zwężony w wymiarze AP do 8,3 mm.
Mam też objawy ucisku na rdzeń, tzn. bóle karku i pleców, drętwienie szyi, drętwienie palców IV i V obu rąk, osłabienie i bóle prawej ręki, zdarzyły mi się też 2 razy zawroty głowy po niefortunnym skręceniu szyi. Nie mogę dźwigać nic co waży więcej niż 1 kg bo objawy się nasilają. Zdarza mi się drętwienie paluchów stóp (tylko paluchów) oraz bóle biodra, które jednak mogą mieć związek z kręgosłupem lędźwiowym (podobno). Drętwienie palców pojawiało mi się wcześniej po nocy i szybko przechodziło (nie wiedziałam że ma to związek z kręgosłupem). Reszta objawów pojawiła się ok 3 miesiące temu, przy czym 4 miesiące temu przestałam intensywnie trenować z uwagi na kontuzję kostki (byłam bardzo aktywna fizycznie, biegałam, pływałam, grałam w tenisa, yoga, fitness). Mam siedzącą pracę, aktualnie lekką niedowagę (mięśnie znikają) i zaraz po zarzuceniu treningów przez dłuższy czas pracowałam dość intensywnie w pozycji siedzącej (po kilkanaście godzin dziennie).
Samodzielna lektura literatury fachowej nie napawa mnie optymizmem i nie znajduję odpowiedzi na pytanie czy moje zwyrodnienie kwalifikuje się jeszcze na rehabilitację w w/w sytuacji czy raczej czeka mnie operacja i czy po rehabilitacji lub operacji w obrębie kręgosłupa szyjnego i jego stabilizacji jest w ogóle szansa powrotu do takiego sportu jak tenis? czy zostanie mi tylko pływanie lub coś równie lekkiego?? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Leczenie zachowawcze (rehabilitacja) jest z reguły postępowaniem pierwszego rzutu przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jeżeli dotychczas nie była Pani kierowana na leczenie rehabilitacyjne, prawdopodobnie lekarz prowadzący zaleci takie właśnie postępowanie. W zależności od rezultatów możliwe będzie podjęcie decyzji dotyczącej dalszego leczenia. Wskazaniami do leczenia chirurgicznego są przede wszystkim brak poprawy po leczeniu zachowawczym oraz postępujące nasilenie objawów neurologicznych. Jeżeli chodzi o możliwość uprawiania sportu po operacji lub rehabilitacji wszystko uzależnione jest od efektu leczenia i to lekarz prowadzący musi ocenić na ile możliwa jest aktywność fizyczna. Natomiast w przypadku braku powikłań, po okresie rekonwalescencji zazwyczaj możliwe jest aktywne uprawianie większości sportów niezwiązanych z nadmiernym obciążaniem kręgosłupa.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak5

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam