Tenodeza ścięgna prostownika palucha

Użytkownik

Rok temu miałam plastykę torebkowo-okostnową palucha koślawego,metodą Silvera, czyli na tkankach miękkich. Niestety zakres ruch w stawie śródstopno paliczkowym palucha jest znacznie ograniczony, a mianowicie zgięcie podeszwowe w tym stawie. Rehabilitacja, zastrzyki, również kwas hialuronowy nie przyniósł poprawy. Nieustanny ból w okolicy operowanego stawu promieniuje na całą stopę... a do tego chód jest bardzo zachwiany-podczas chodu stopa przechyla się do strony zewnętrznej krawędzi, z uwagi na w/w sztywność. Zdjęcie RTG stopy wykazało jakieś drobne zmiany zwyrodnieniowe stawu. W końcu ortopeda skierował mnie na tenodezę ścięgna prostownika palucha, ale nie wspomniał słowem jak wygląda ten zabieg, w jakim znieczuleniu go wykonują i czy po nim zakłada się gips i jak długo ma się to unieruchomienie. Niepokoję się, bo skierował na ten zabieg "w ciemno", tzn. nie robiąc USG, które pewnie by pokazało, co tam się dzieje...Nie wiem co robić?
Ortopeda wspominał, że pewnie jakieś zrosty, czy blizny blokują mi ten ruch w stawie, stąd to skierowanie na zabieg. Proszę o poradę i informację o samym zabiegu,itp. Z wdzięcznością.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Jeżeli ma Pani obawy dotyczące zarówno zasadności wykonywania ponownego zabiegu jak i jego przebiegu, powinna Pani przede wszystkim skorzystać z porady innego specjalisty - ortopedy. Generalnie zabieg tenodezy polega na przełożeniu ścięgna poprzez zmianę miejsca jego przyczepu. Zabiegi tego rodzaju zazwyczaj przeprowadzane są w znieczuleniu podpajęczynówkowym, jednak wybór sposobu znieczulenia zależy m.in. od techniki wykonywania zabiegu i ostateczna decyzja dotycząca metody znieczulenia podejmowana jest po konsultacji pacjenta z anestezjologiem (możliwe są również znieczulenia miejscowe lub przewodowe). Po operacji stosuje się krótkotrwałe unieruchomienie z wykorzystaniem specjalnej ortezy lub innego rodzaju opatrunku stabilizującego stawy stopy. Czas unieruchomienia i sposób leczenia rehabilitacyjnego uzależniony jest od zakresu i przebiegu operacji dokładnych informacji na ten temat może Pani udzielić wyłącznie lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg i który będzie kontrolował przebieg leczenia pooperacyjnego. Zazwyczaj jednak już w kilka dni po takich zabiegach rozpoczyna się stopniowe uruchamianie stawu, aby zapewnić jego jak największą funkcjonalność.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak3

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam