Uzależnienie emocjonalne? Konsekwencje DDA?

Użytkownik

Witam, mam ogromny problem. Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem. Mam 31 lat, tak naprawdę do tej pory nic nie osiągnęłam. Mam chłopaka od 10 lat. Nie mamy ślubu, dzieci, bo ja wciąż nie wiem, czy chce z nim być. Mieszkamy razem, a ja ciągle mam dylemat, czy być z nim, czy nie. Uważam, że on źle mnie traktuje (on uważa, że wyolbrzymiam). Z byle powodu irytuje się, jest typem choleryka i nie przebiera w słowach. Wyprowadzają go z równowagi proste sytuacje, nie mówiąc już o skomplikowanych. Nie czuję się sobą, nieraz boję się go. Albo siedzę cicho, bo nie chcę się kłócić, albo kłócę się z nim ostro... Wtedy mnie obraża wulgarnie. W dodatku on ma konflikty z prawem, czego ja się wstydzę. Wiem, że jestem uzależniona emocjonalnie od niego. Jak mamy się rozstać, to dla mnie szok, jakby ktoś miał mi narkotyk odstawić, a jak już się pogodzimy, to żałuję i źle się czuję z tym, że się pogodziłam. Chodziłam kiedyś na terapię, bo miałam nerwicę, ale jakoś zaprzestałam. Zastanawiam się czy nie iść jeszcze raz, bo sama nie robię nic, żeby życie zmienić. Wiem, że ja jestem naprawdę trudnym przypadkiem. Niby czegoś chcę, niby nie chcę. Niekiedy sama siebie nie rozumiem, chciałabym robić wszystko, rozwijać zainteresowania, zmienić pracę na lepszą, pięknie wyglądać, dokształcać się, ale to wszystko na 5 minut. Jak coś zacznę, to zaraz już mi się nie chce, nie widzę w tym sensu, itd. Nie wiem, co ze mną jest nie tak... Mój ojciec był alkoholikiem. Znęcał się nad rodziną, trudne dzieciństwo, bardzo to przeżyłam. Ale on już 10 lat nie żyje, ja dorosłam, chodziłam na terapię, a i tak nie potrafię pokierować życiem tak, żeby czuć się szczęśliwą... Boję się wszystkiego, dosłownie, do tego zachorowałam na poważną chorobę. Boję się, ciągle mam czarne wizje o życiu itd. Czasami sobie myślę: jak to? ja mam być szczęśliwa?, ktoś ma mnie prawdziwie kochać?, a kim ja jestem? przecież jestem gorsza, z patologii pochodzę, z biedy i jeszcze chora. Nie mam nic do zaoferowania, dlatego mam takiego partnera, jakiego mam, bo porządny by na mnie nie zwrócił uwagi. W ogóle czasem sobie myślę, po co ja się urodziłam.... Wciąż jestem nieszczęśliwa, tak naprawdę to nie wiem, co to jest szczęśliwe życie. Nie wiem nic, tylko potrafię cierpieć. Nikt z otoczenia by nie powiedział, że mam takie rozterki i problemy... Nikt, jestem postrzegana jako osoba pogodna, dobrze radząca sobie z problemami. Naprawdę nie wiem, co robić. Trochę się boję iść do psychologa. Jednego dnia mówię sobie ze pójdę, drugiego że nie. Tak, jakbym się bała, że coś się tam otworzy. Trochę tak, jakbym chciała trwać w tym złym stanie...

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Na samym już początku chciałam Cię zapewnić, że nie jesteś "trudnym przypadkiem", tylko bardzo wrażliwą, aczkolwiek pogubioną osobą. Doświadczyłaś w swoim życiu wiele sytuacji trudnych, ale dałaś im radę i mimo wszystko nadal próbujesz. Czytając twój list dostrzegam w Tobie chęć do zmian, ale i lęk, który Cię blokuje. Opisujesz wiele aspektów w swoim życiu. Podziwiam to, że jesteś taka świadoma i masz w nie taki własny wgląd. Szkoda, że zrezygnowałaś z terapii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to zmienić. Radziłabym, abyś skonsultowała się z psychologiem albo psychoterapeutą, którzy po rozmowie z Tobą, pomogą Ci poukładać trochę myśli i doprecyzować cele, jakie chciałabyś zmienić lub osiągnąć w najbliższej przyszłości. Motywacje do pokonania pierwszego kroku, czyli rozpoczęcia terapii, musisz znaleźć w sobie. Myślę jednak, że ją już masz. Proponuję, żebyś usiadła i wypisała sobie, co możesz zmienić w swoim życiu, co możesz osiągnąć dzięki poszukaniu pomocy, np. u specjalisty. Pamiętaj, ze zawsze warto szukać pomocy, by móc w pełni cieszyć się z otaczającego nas świata i możliwości, jakie on nam daje. Powodzenia.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak0

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam