Bolesność ust

Użytkownik

Od pięciu miesięcy zmagam się z problemem związanym z bolesnością ust. Problem rozpoczął się od pojawienia się na górnej wardze (na czerwieni, nie wykraczającej poza linie ust) suchego 'zwyrodnienia' (przypominało strupek). Myślałam, że to opryszczka (wcześniej nie miałam z tym doczynienia), stosowałam wiec przez kilka dni maść z acyklowirem. Nie pomogło - lecz się pogorszyło. Krostki rozniosły się na obie wargi, bardzo mocno spuchły usta, piekły i szczypały. Dodatkowo doszło uczulenie na skórze (wysypka, bardzo drobna i okropne swędzenie). Pani dermatolog stwierdziła zapalenie czerwieni wargowej i nie związana z tym alergie pokarmowa (ponoć na truskawki, na które wcześniej uczulona nie byłam). Stosowałam maść z gentomycyna i hydrocortizonem, antybiotyk Nobaxin (podwójna kuracja) i leki antyalergiczne (przez 40 dni). Niestety po odstawieniu maści sterydowej ból, obrzęk i krostki/łuski wracają. Czy rozpoznanie może być inne? Obecnie stosuje hydrocortizon 3-4 razy w tygodniu, inaczej wszystko powraca - ale sterydów nie można brać wiecznie, w końcu się kumulują w organizmie... Dodatkowe informacje, które mogą być przydatne:mam 22 lata, od 2 lat nie jem mięsa, mam bardzo jasna skórę (podatna na poparzenia słoneczne), nie mam anemii.Każda rada będzie przydatna.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Bez zbadania i dokładnego zebrania wywiadu trudno mi jest zaproponować inne rozpoznanie niż to, które postawił lekarz dermatolog. Reakcje uczuleniowe nierzadko pojawiają się nagle i u osób, które nigdy wcześniej alergii nie miały. Nie wykluczone, że powodem Pani dolegliwości jest uczulenie nie na pokarmy, ale na kosmetyki lub środki czystości (tak zwana alergia kontaktowa). Niezależnie od rodzaju alergenu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest jego likwidacja. Warto spróbować nie używać przez jakiś czas szminek, błyszczyków, nawilżaczy, kremów, nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej (jeśli usta są bardzo suche, można je nawilżać wazeliną). Żeby nie drażnić warg najlepiej pić płyny przez słomkę, a wszystkie pokarmy spożywać widelcem (tak, żeby jedzenie nie dotykało ust). Napisała Pani, że ma skórę bardzo wrażliwą na słońce - być może Pani dolegliwości są objawem fotodermatozy (czyli choroby skóry objawiającej sie nadwrażliwością na światło słoneczne). Innymi schorzeniam i, w których mogą występować zmiany na ustach i nadwrażliwość na słońce są choroby autoimmunologiczne (m.in. toczeń rumieniowaty). Żeby je wykluczyć warto, żeby lekarz rodzinny dokładnie Panią zbadał i zlecił wykonanie badań takich jak: morfologia, OB., CRP, kreatynina, mocznik i badanie ogólne moczu. Jeżeli chodzi o leczenie, które Pani stosuje - to rzeczywiście, długotrwałe stosowanie maści z glikokortykosteroidami jest szkodliwe. Niepożądane skutki takiego leczenia są głownie miejscowe - dochodzić może do ścieńczenia i zaniku skóry, powstawania przebarwień i zakażeń bakteryjnych, upośledzone jest gojenie. Chcę jednak Panią uspokoić, że sterydy stosowane miejscowo na skórę wchłaniają się tylko w minimalnym stopniu, niewystarczającym żeby powodować działanie ogólnoustrojowe (i w żaden sposób się nie kumulują). Żeby zmodyfikować leczenie, powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak12

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam