Walka z otyłością

Użytkownik

Wiem co jest powodem mojej otyłości, brak ruchu i wielki apetyt na jedzenie. Mam 40 lat i przebytą chorobę Perthesa, bóle nie pozwalały mi na aktywność fizyczną, acz ktoś powie że jeśli nie mogę biegać to niech się przerzucę na rower albo na basen. I tu też jest problem ponieważ od trzymania rąk na kierownicy boleśnie drętwieją mi ręce, nie tylko od kierownicy, drętwieją mi od trzymania czegokolwiek. Miałem zabieg na zespół cieśni nadgarstka. Zabieg wyglądał tak, że chirurg zajrzał do nadgarstka z każdej strony i stwierdził, że tu nic nie ma, ręce drętwieją nadal. Z basenem inna sprawa o której nie chcę pisać na ogólnym Forum. Więc zbytnio nie mam gdzie spalić nadmiernych kalorii. Z powodów mojej depresji chodziłem do psychologa, poszedłem też z problemem mojej otyłości, ale nie byłem zadowolony z tej wizyty, zresztą zaczynam odczuwać, że zaczyna traktować mnie przedmiotowo. Jak jestem u niego to często mu się spieszy, a ja jak idę do psychologa to chcę porozmawiać na spokojnie. Na dobrego dietetyka też nie trafiłem, raz że większość z nich chciała żebym kupował u nich jakieś ziółka albo coś tam innego, a dwa że NFZ tego nie refunduje, a ja nie mam za dużo pieniędzy na dodatkowe wydatki. Po trzy jak myślałem, że jedna osoba mi choć w części pomoże to kontakt się urwał i zostałem dalej sam. Obecnie jestem na diecie niskokalorycznej przez większość dni w tygodniu wytrzymam, ale czasami nie dam rady i nie patrzę wtedy na kalorie a później cierpię. Najgorsze, że nie potrafię utrzymać później efektów odchudzania, wpadam w depresję, przestaje mi zależeć na wszystkim poza jedzeniem i zaczynam z powrotem tyć i przekraczać poprzednia wagę o kilka kilogramów. Stosowałem różne kombinacje, głodowałem pijąc wodę z tylko 1 posiłkiem dziennie (tylko dlatego że dopóki nie zjem czegoś nie czuję takiej potrzeby), mówią śniadanie jest najważniejsze, ale jak zjem cokolwiek na śniadanie, włącza mi się ssanie i muszę jeść. Jeśli go nie zjem spokojnie bez jedzenia, bez ssania i myślenia o nim wytrzymam kilkanaście godzin. Teraz moja dieta wygląda tak, posiłek co godzinę a nawet częściej (jakiś owoc), raz muszę zjeść coś bardziej kalorycznego, obiad - ok 600 kcal, kolacji jako takiej nie jem, bo obiad mam ok 17., później zanim pójdę spać pożywiam się jakimiś drobnymi posiłkami, ograniczyłem colę do 200 ml dziennie, wcześniej potrafiłem wypić 2000 ml. Nie wiem czemu często po wodzie drapie mnie w gardle. W ciągu dnia spożywam ok. 1500 kcal przy zapotrzebowaniu dwa razy większym. Czasami chciałbym zarazić się anoreksją. Już nie wiem do kogo mam się udać, każdy każe mniej jeść, tyle to ja wiem, tylko jak? Sam sobie nie daję rady.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Z Pana opisu wynika, że próbuje Pan stosować dobry schemat odżywiania się polegający na spożywaniu wielu małych posiłków w ciągu doby. Niestety podczas odchudzania się niezbędna jest silna wola i ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących odżywiania. Na pewno konieczna jest całkowita rezygnacja z jakichkolwiek słodyczy i napojów kolorowych (w szczególności coli). Ilość spożywanych posiłków powinna wynosić około 6 (trzy głównie posiłki i trzy małe przekąski miedzy nimi). Oprócz wartości kalorycznej spożywanych produktów bardzo istotny jest ich indeks glikemiczny. Dieta składająca się z produktów o niskim indeksie glikemicznym opiera się na warzywach zawierających dużo błonnika, nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych z pełnego ziarna. Warto zwiększyć spożywanie ryb i drobiu, a także wprowadzić do diety kasze gruboziarniste, ryż brązowy i makarony. Z produktów mlecznych należy wybierać wyłącznie te z małą zawartością tłuszczu.Proszę nie stosować tzw. głodówek, ponieważ mają one bardzo ograniczoną skuteczność, a ich przerwanie prawie zawsze wiąże się z powrotem do dawnej wagi. Również wszelkie suplementy diety nie mają udowodnionej skuteczności, za to ich stosowanie może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych.Oczywiście duże znaczenie w odchudzaniu ma zwiększenie aktywności fizycznej. Jeżeli w powodu dolegliwości bólowych Pana ruchomość jest ograniczona, proszę wziąć pod uwagę ćwiczenia na siłowni z użyciem urządzeń, które nie obciążają stawów biodrowych i nie wymagają pracy dłońmi. Drętwienie rąk pod postacią zespołu cieśni nadgarstka może być wywołane samą otyłością i w takiej sytuacji redukcja masy ciała może przynieść poprawę.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak4

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.