13 miesięczny synek-czy są powody do zmartwienia

aania_lodz

Witam. Zaczęłam czytać 'co powinno robic 13 miesieczne dziecko' i zaczelam sie bardzo niepokoic rozwojem swojego synka.
Do tej pory wydawalo mi sie, ze wszystko jest ok,na bilansie "roczniaka" wypadl b. dobrze.
Jedna rzecz mnie jednak zaniepokoila. Do tej pory ladnie robil "papa" i "kosi-kosi'. Ostatnio jednak przestal ( od ok 10 dni)
Nie wyglada jakby ta umiejetnosc go przerastala, Nasladuje inne czynnosci, zaklada na glowe okulary tak jak ja, dzieli sie ze mna chrupkami, czesze mnie grzebieniem, ale odmawia konsekwentnie 'papa".

Lubi sie przytulac, mamy dobry kontakt wzrokowy, czesto sie usmiecha w odpowiedzi na moj usmiech. Lubi zabawy typu "a-kuku".

Niepokojace jest jednak to, ze synek nie pokazuje palcem. Fakt, ze do tej pory nie kladlam na to nacisku, nie pokazywalam mu palcem... jednak chyba juz powinien? Rzadko zadawalam pytania typu 'gdzie jest tata", ale teraz jak zaczelam... efekty sa slabe. Bede kontynuowac.
Czytajac na forach, o czym moze swiadczyc brak wskazywania palcem.. jestem przerazona.
Jesli chodzi o rozwoj mowy... rowniez widac pole do poprawy. Synek mowi 'mama-ma", czasami 'tata-ta", ale nie jestesmy na 100% pewni czy jest to swiadome. Oprocz tego duzo mowi 'po swojemu": 'ziazia", 'dzis', etc.

Ladnie reaguje na swoje imie, kiedy wskazuje mu na cos palcem-bacznie sie przyglada.
Potrafi bawic sie ladnie zabawkami, uwielbia bawic sie ze mna pileczka, ja mu rzucam, on lapie i tez rzuca, choc nie zawsze we wlasciwym kierunku. Potrafi tez wrzucac pileczke do sortera, kiedy go poprosze.
Bede obserwowac dziecko, zapisalam je takze do psychologa. Prosze o opinie, czy powinnam sie bardzo zamartwiac.

 • 0 odpowiedzi

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.