CRP a rodzaj infekcji

Użytkownik

Proszę szanownych Państwa o zdanie ponieważ mam sprzeczne informacje. Otóż chodzę do najlepszego w moim mieście profesora pediatrę, który nie lubi antybiotyków i przepisuje je bardzo niechętnie. Mój 3,5 letni syn jest non stop chory od prawie 2 miesięcy (górne drogi oddechowe z wysoka 40,5 stopnia gorączką) Pan doktor każe nam co parę dni robić badanie krwi + CRP. Na podstawie wyniku stwierdza, że infekcja jest wirusowa i antybiotyk nie jest potrzebny. CRP jakie wychodziły u dziecka wahają się w granicach od 16,23- 32. Zrobiliśmy dziecku wymazy i wyszło homeophilus influanzae +++ w nosie. 3 dni temu dziecko miało gorączkę prawie 41 stopni, nie mogliśmy jej zbić przez kilka godz. Pojechaliśmy do szpitala na dyżur. Badali go 2 lekarze i byli zaskoczeni, że dziecko przy złych wynikach, które za każdym razem wychodziły (rosnąca leukocytoza, anemia, przewaga neutrofili) nie dostało jeszcze antybiotyku. Twierdzili, że na crp nie ma co patrzeć. Dziecko dostało Amotaks na 7 dni. Dziś po 3 dniach czuje się odrobinkę lepiej, ale gorączka wciąż jest. Nasz pediatra wciąż obstaje, że to wirus, a bakteria którą wyhodowano jest skolonizowana w organizmie mojego syna. Komu wierzyć? Kto ma rację? Jak to jest z tym CRP i z tą kolonizacją bakterii? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Pediatra, do którego Pani chodzi ma rację mówiąc, że poziom CRP rzędu 20-30 mg/l świadczy raczej o infekcji wirusowej (w przypadku infekcji bakteryjnych jego wartość najczęściej wynosi od 40 do nawet kilkuset) a także, że wykrycie H.influenzae w nosie może nie mieć żadnego związku z chorobą (ta bakteria często kolonizuje jamę nosową nie stwarzając żadnego zagrożenia dla pacjenta). Niemniej przy utrzymującej się gorączce powyżej 40 stopni infekcja bakteryjna wydaje się dosyć prawdopodobna i należałoby rozważyć włączenie empirycznej antybiotykoterapii.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak3

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.