Mam dwie córki i nie umiem ich wychować

Użytkownik

Jestem po bardzo ciężkim dzieciństwie. Matka mnie dosłownie maltretowała. Katowała mnie i często na kilka dni i nocy zamykała w piwnicy wyrzucała z domu. Teraz sama jestem matką i nie potrafię wychowywać moich córek popełniam liczne błędy. Ja nie zachowuję się jak matka tylko jak ich koleżanka. Nie potrafię być stanowcza. 12-latka zaczyna mi w domu rządzić. Jeżeli o cokolwiek poproszę nie jest wykonywane. Z 9-latką mam mniejsze problemy mimo, że ma ADHD. Chociaż jest straszną bałaganiarą, w sumie obie takie są. Nic koło siebie nie zrobią. 12-latka ma cukrzycę więc jej bardziej pobłażałam za mało wymagałam. Odkąd się okazało, że córki są chore sama je wychowuję. Jak sobie poradzić?

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Wychowywanie dzieci to trudna, wymagająca praca na pełny etap, bez urlopu i przerw. Już na samym początku zapenię Panią, że nie ma Mam idealnych. My jako ludzie tacy nie jesteśmy. Mamy swoje gorsze i leprze dni, raz jesteśmy słabsi, raz mocniejsi. Tak to już jest. Nasze dzieci uczą się tego od poczatku swego żcyia, a jest to ważna nauka, gdyż pokazuje jak funkcionuje świat, ludzie, do którego te nasze pociechy prędzej czy później wejdą.
  To co jest ważne, to nie fakt popełnienia błędu (bo to się zdarzyło i pewnie dalej zdarzy), tylko uświadomienie sobie tego i praca nad sobą. Wydaje mi się, że ten etap Pani już osiągneła.
  Choroba córek na pewno nie pomaga w konsekwencji jaka powinna panować w Waszym domu. Fakt, że dziewczynki są już całkiem duże i nauczyły się pewnego wzorca zachowań, też trochę utrudnia nam pracę. Dochodzi do tego wiek starszej córki, która zbliża sie do okresu adolescencji. Ale wszystko jest jak najbardziej mozliwe.
  Proponuje na poczatek zastanowić się co chciałaby Pani zmienić, naprawić na samym poczatku. Niech to będą nie więcej niż dwie rzeczy. Zaczynamy zawsze małymi krokami, dajemy sobie i tej drugiej osobie sznase na sukces. Ustalamy (razem z dziecmi) obowiązującą od tej pory zasadę i ewentualne konsekwencję, jeśli zostanie ona złamana. Proszę pamietać o tym, że to nie jest równoznaczne z karą. Kara jest narzucina, konsekwencja powstaje z wyboru.
  Radziłabym wizytę u psychologa zajmującego sie likwidowaniem zachowań trudnych, który po glębszej analizie i dopytaniu, chętnie wskazę właściwe metody. Prosze także poczytać troche publikacji na temat metod wychowawczych u nastolatek, gdyż różnją sie już one od tych dla dzieci. Ma Pani dwie duże dziewczyny, które trzeba teraz "kupić", by wskazać im właściwą drogę.Pozdrawiam.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.