MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

krystianb94

Proszę o wytłumaczenie badania, czy to jest stan przedchorobowy? Mam 20 lat.
"Badaniem objęto odcinek Th10-S5.
Osłabienie sygnału RF w obrazach T2- zależnych z tarczy międzykręgowej L5-S1 oraz obniżenie jej wysokości -zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne.
Niewielkie uwydatnienie tylnych krawędzi trzonów kręgów odc. L1-L5 z dyskretnym modelowaniem przedniej ściany worka oponowego.
Tylna, podwięzadłowa paramedialna prawostronna przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej L5-S1, wlk. 5x12mm, uciskająca jedynie przedni depozyt tkanki tłuszczowej przestrzeni nadoponowej kanału, bez kompresji worka oponowego i bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych S1 w zachyłkach bocznych kanału.
Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanałowych nie stwierdzono.
Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w odc. L1-L4 na podłożu zaburzeń kostnienia.
Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym nie stwierdzono. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Stożek rdzenia widoczny na poziomie Th12-L1, bez zmian ogniskowych. Przestrzeń przykręgosłupowa prawidłowa."
Pozdrawiam.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Opisywane zmiany przemawiają za wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi struktur kręgosłupa. Opisywane guzki Schmorla mogą być pozostałością po przebytej w przeszłości choroby Scheuermanna. Obecnie nie ma żadnego ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych ani struktury kanału kręgowego, jednak z czasem zmiany zwyrodnieniowe i/lub przepuklina krążka międzykręgowego mogą ulec nasileniu.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak13

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.