Wada zgryzu u 38-latki

Użytkownik

Mam problem z cofniętą dolna szczęką. Nosiłam aparat stały na zębach przez ok 3 lata i na koniec usłyszałam, że dla mnie nic nie można zrobić, ponieważ jestem już w takim wieku. Na dobrą sprawę po zdjęciu aparatu jest o wiele gorzej, ponieważ nie stykają mi się zęby górne z dolnymi (zwłaszcza przednie) i mam straszny problem z gryzieniem. Jestem wręcz załamana:( Ostatnio byłam z synem u ortodonty i ten lekarz dodał mi otuchy zapewniając, że zwykły aparat-taki jaki nosi syn (ma połączoną gorę z dołem drucikami i jest to aparat ruchomy) rozwiąże mój problem, choć może to troszkę potrwać. Czy mam poddać się leczeniu i faktycznie mam szanse na wyleczenie? Oo poprzednim leczeniu pozostał mi niestety strach do aparatów i ... pusty portfel.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

  Witam, Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego i proszę nie wierzyć w to, że "w Pani wieku" jest na cokolwiek za późno ;-). Jeśli jest Pani osobą po przejściach, rekomenduję skonsultowanie przypadku w kilku miejscach, tak by upewnić się w trafności postawionej diagnozy. Proszę pamiętać, że aparat nie leczy sam, jest narzędziem w ręku lekarza. Od jego umiejętności i decyzji zależy efekt końcowy. Wybierając ortodontę, warto na przykład poprosić go o pokazanie zdjęć podobnych przypadków, by sprawdzić jakie osiąga efekty. Co do aparatów ruchomych, stosuje się je u młodszych dzieci do profilaktyki i leczenia wad zgryzu w okresie rozwojowym, np. gdy występuje uzębienie mieszane. Jego zadanie to pobudzenie prawidłowego rozwoju twarzoczaszki. Dorosłych leczymy generalnie za pomocą aparatów stałych.

  Trzymam kciuki. Pozdrawiam

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.