Iwona Gnach-Olejniczak

0 pytanie, 66 odpowiedzi

Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

Jestem ekspertem:

www.unidentunion.pl Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Proszę nie czekać, tylko jak najszybciej umówić się do lekarza. Przyczyn może być wiele, na przykład korona mogła się "rozcementować". Nie jestem w stanie powiedzieć więcej, ponieważ wszystko zależy od stopnia rozchwiania, przyczyn okoronowania, położenia zębów, warunków zgryzowych. Zalecam konsultację u lekarza protetyka.

  na pytanie Korona na ruszającym się zębie
 • Proszę się nie martwić na zapas tzw. paradontozą tylko umówić na konsultację do dentysty. Czy regularnie usuwa Pani kamień zębowy, także poddziąsłowy? Być może zapalenie dziąseł to efekt bytowania bakterii w złogach kamienia i płytki pod linią dziąseł, czego nie widać na pierwszy rzut oka To najczęstsza przyczyna kłopotów z dziąsłami i od tego zaczyna się poszukiwanie przyczyny. Stosowanie płukanek, specjalnych past znoszących krwawienie czy nadwrażliwość to tylko leczenie objawowe. A trzeba znaleźć i wyeliminować przyczynę. Pacjenci często naczytają się w internecie, że stany zapalne dziąseł to objawy wielu poważnych chorób i zaczynają się bać. Oczywiście jeśli kamienia poddziąsłowego nie ma (widać go na zdjęciu RTG, ale także dentysta może go skontrolować przy pomocy prostych narzędzi), to wtedy wykonujemy badania laboratoryjne krwi, m.in. w kierunku cukrzycy Również niedobory witamin (A i C) wpływają na dziąsła, które łatwo krwawią i pękają. Dlatego stosuje się suplementację w leczeniu dziąseł. Mało się o tym mówi, ale także wady zgryzu sprzyjają stanom zapalnym dziąseł, ponieważ w zakamarkach krzywo ustawionych zębów łatwiej gromadzi się osad i odkłada kamień. Proszę jednak zacząć od higienizacji, czyli skalingu i kontroli płytki nazębnej. Życzę powodzenia

  na pytanie Jak dbać o dziąsła?
 • Proszęo bardziej dokładny opis zabiegów, ponieważ ciężko nam się odnieść. W stomatologii klamry to określenie stosowane w ortodoncji, czy chodzi o założenie aparatu? I leczenie ortodontyczne, które w wielu przypadkach jest przyczynową terapią paradontozy? Pozdrawiam

  na pytanie Paradontoza leczenie
 • Dzień dobry, należy skontrolować punkty styczne zębów u stomatologa, w tym sprawdzić jakość wypełnień na ścianach stycznych (jeśli takie istnieją), określić liczbę zębów utraconych (być może w ostatnim czasie doszło do jakiś ubytków w uśmiechu). Wreszcie warto skontrolować zgryz, bo jego zaburzenia także mogą dawać takie objawy. A więc pierwszy krok - konsultacja u stomatologa, który zajmuje się stomatologią zachowawczą i ortodoncją. Pozdrawiam serdecznie

  na pytanie Jedzenie wchodzi mi w zęby
 • Prawdopodobnie przyczyną bólu jest wrażliwość zębów, konkretnie reakcja bólowa zębin, którą w normalnych warunkach chroni zdrowe, zremineralizowane szkliwo. Trzeba sprawdzić, z jakiego powodu szkliwo w tym wypadku nie chroni unerwionej zębiny. Być może jest starte lub popękane z powodu bruksizmu (zgrzytania zębami), wady zgryzu, nieprawidłowych uzupełnień protetycznych lub wypełnień. Może być także osłabione z powodu nadmiernej erozji związanej ze zbyt agresywnym myciem zębów. Zdarza się, że pacjenci mają "wyszczotkowane" tak duże ubytki szkliwne, że należy je wypłeniać kompozytem tak jak ubytki próchnicowe. A może zaburzenia to konsekwencja refluksu żołądkowego lub anomalii w produkcji śliny (zdecydowanie rzadziej występujące). Przyczyn nadwrażliwości zębowej i osłabienia szkliwa jest wiele. Lekarz powinien przede wszystkim ustalić przyczyny, a objawowo zastosować kuracje remineralizującą szkliwo i znoszącą wrażliwość - gabinetową połączoną z domową (pasty, płukanki odbudowujące szkliwo np. z zawartością hydroksyapatutu lub fluorkowe). Życzę powodzenia i pozdrawiam.

  na pytanie Ból zębów, a dziur nie ma
 • Na podstawie opisu ciężko stwierdzić jednoznacznie. Może to być wywołane urazem mechanicznym (np. wbicie resztek jedzenia w tkankę), nadkażeniem bakteryjnym, a może doszło do przytkania przewodów gruczołów i wytworzenia się mukoceli, które jednak występują najczęściej na powierzchni dolnej wargi i są wypełnione płynem. Należy pokazać zmiany stomatologowi.

  na pytanie Guzki na podniebieniu
 • Więzadła przyzębne to tkanka łączna, która mocuje ząb do kości i zawiesza go w zębodole. Ozębna pełni wiele funkcji, wśród czynnościowych na przykład amortyzuje siły nacisku podczas gryzienia i żucia. Jest stale aktywna fizjologicznie, odżywia ząb, bierze udział przewodzeniu bodźców czuciowych (dotyk, ból itd.). Ma w swojej budowie komórki twórcze, które odpowiadają za wytwarzanie kości, włókien i cementu. W umiarkowanych zapaleniach przyzębia dochodzi do uszkodzenia włókien ozębnej, które utrzymują zęby w zębodole. Wtedy pod linią dziąseł powstaje kieszonka, w której zbierają się resztki pokarmu, tworzy się płytka i kamień nazębny. Im większy stan zapalny, tym głębsze kieszenie kostne. Przy zaawansowanym zapaleniu - włókna utrzymujące zęby mogą ulec zniszczeniu, a wtedy występuje ruchomość zębów i ryzyko ich utraty. Ponieważ więzadła przyzębne są b. ważne dla stabilności uzębienia, należy nie dopuszczać do rozwoju stanu zapalnego przyzębia. Czyli regularnie usuwać kamień także ten poddziąsłowy poddziąsłowy, bo to on jest winowajcą problemów. Bakterie rozwijające się w złogach kamienia i płytki nazębnej wywołują zapalenie. Obejmuje ono nie tylko więzadła lecz także kość wyrostka zębodołowego. W przypadku rozwoju choroby należy jak najszybciej przeprowadzić higienizację przyzębia, najlepiej za pomocą wektorowania. Zabieg wykorzystuje ultradźwięki do bezinwazyjnego oczyszczenia przyzębia ze złogów wraz z bytującymi na nich bakteriami. Pacjent nie musi przechodzić chirurgicznego kiretażu, który wiąże się z rozcinaniem dziąseł. Urządzenie Vector jednocześnie poleruje korzenie zębowe, co zapobiega ponownemu odkładaniu się kamienia i płytki. Dodatkowo natryskuje powierzchnie kostne hydroksyapatytem, co przyspiesza regenerację włókien przyzębnych oraz ich przyklejenie do cementu korzeniowego.

  na pytanie Więzadła a zęby
 • Podczas leczenia kanałowego i zaraz po pacjent może odczuwać rożnego typu dolegliwości. Stopień ich nasilenia jest bardzo rożny. Jeśli ból się przedłuża do 3-4 tygodni należy zgłosić się do dentysty. Należy więc ząb obserwować, a przede wszystkim skontrolować prawidłowość leczenia kanałowego za pomocą puntkowego RTG.

  na pytanie Pulsowanie, ćmienie zęba w trakcie leczenia kanałowego
 • Nie liczyłaby na to, że zęby samodzielnie się zejdą. Raczej niezbędny jest aparat, ale od analizy zgryzu zależy, czy tylko częściowy, stały czy ruchomy. Pozdrawiam

  na pytanie Podcięcie wędzidełka a aparat ortodontyczny
 • Nic nie mogę powiedzieć bez konsultacji, ale oczywiście są sytuacje, że taką dwójkę spokojnie można uratować. Żeby postawić diagnozę, potrzebne jest RTG, stan i liczebność reszty zębów, analiza zgryzu( być może ruchomość zęba jest konsekwencją zgryzu urazowego i przeciążeń).To, czy ząb jest do uratowania, zależy w 90 proc od ilości kości wokół korzenia. A więc znów niezbędne RTG. Pozdrawiam serdecznie.

  na pytanie Czy można uratować chwiejącą się dwójkę?

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam