stradam

0 pytanie, 16 odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Sytuacje, które Pan/Pani przywołuje mogą stanowić element uporczywego nękania i prześladowania, choć wyzwiska kierowane przez różnych mieszkańców nie muszą mieć związku z pozostałymi zachowaniami. Wydaje mi się, że aby poczynić jakiekolwiek kroki w kierunku ścigania za stalking niezbędne będzie ustalenie sprawcy tych działań, co jak rozumiem może być bardzo trudne.

  na pytanie Czy można traktować to jako stalking?
 • Pani obawa, że stalker może pojawić się w miejscu Pani zamieszkania może być uzasadniona, tym bardziej jeśli takie sygnały mogą płynąć z treści smsów. Sama częstotliwość i uporczywość nękacza w wysyłaniu smsów może Pani dawać podstawę do tego, aby zgłosić przestępstwo na policję lub do prokuratury. Dodatkowo fakt wysłania kwiatów, czy przesyłanie treści na służbową skrzynkę mailową może w pewnych okolicznościach wzmacniać Pani poczucie lęku. W takim wypadku zgłoszenie przestępstwa będzie całkowicie uzasadnione. Pani atutem z pewnością będzie możliwość przedstawienia potencjalnych dowodów w postaci treści, które Pani otrzymała.

  na pytanie Co zrobić z smsowym stalkerem?
 • Witam, z powyższego opisu wynika, że mogła Pani stać się ofiarą stalkera, jednak sprawa robi wrażenie bardziej skomplikowanej i wymagającej szerszego opisu. Dlatego w takich wypadkach sugeruję bezpośredni kontakt ze stroną stopstalking.pl - gdzie można uzyskać płatną pomoc. Tutaj czuję się raczej zobligowany do udzielania odpowiedzi na bardziej ogólne pytanie dotyczące zjawiska stalkingu. Dlatego wyjątkowo proponuję wypełnić zgłoszenie przez formularz na na naszej stronie.

  na pytanie Ofiara stalkingu?
 • Rozumiem Pani rozgoryczenie. Niestety pomimo wprowadzenia przepisów w 2011 roku, wciąż dochodzą nas głosy, że sprawy o stalking nie są podejmowane przez organy ścigania z wystarczającym zaangażowaniem. Bardzo często kluczowe jednak jest zebranie dowodów i przedstawienie ich w uporządkowany sposób prokuraturze, wraz ze wskazaniem konkretnych przepisów kodeksu karnego, które mogą mieć zastosowanie. Technologia mam wrażenie ciągle jest wrogiem naszego systemu prawnego, co miejmy nadzieję, będzie się zmieniać. Być może kluczem byłoby zebranie innych dowodów, niż IP komputera. Niestety z powyższej informacji wynika zbyt niewiele bym mógł się do niej w pełni odnieść. Niemniej, bardzo dokładne opisanie sytuacji w doniesieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz wskazanie ewentualnych dowodów potrafi skutecznie skruszyć opór przyjmujących zgłoszenie.

  na pytanie Jak zmienić lekceważące podejście policji i prokuratury do problemu stalkingu?
 • W powyższej sytuacji, jeśli zachodzi podejrzenie, że zostało popełnione przestępstwo, na pańską szkodę, szczególnie jeśli ktoś włamał się Panu do komputera może Pan i powinien je zgłosić. Zawsze warto wyczerpać wszystkie możliwości jakie daje prawo, zamiast je łamać.

  na pytanie Co zrobić kiedy sąsiad mnie prześladuje, plotkując o mnie przez internet? Czy to inny rodzaj stalkingu?
 • Sytuacja, o której Pani pisze jest niezwykle trudna. Sprawy, w które są zaangażowane dzieci są bardzo trudne do rozwiązania. Jeśli spotykają się Państwo w sądzie przy okazji sporów o dzieci stalking będzie się ciągnął latami. Każde spotkanie w sądzie będzie podsycało w prześladowcy przekonanie o słuszności jego działań. Niestety w takich wypadkach sądy często nie chcą podjąć kwestii stalkingu definiując sytuację jako "konflikt w rodzinie". Pozostaje Pani skontaktowanie się z kancelarią adwokacką, która być może będzie Pani mogła pomóc, ale warto też przemyśleć, czy nie zaprzestać interwencji, które już okazały się nieskuteczne. Paradoksalnie nie zrobienie niczego, może być lepsze niż działania, które utwierdzają stalkera w przekonaniu, że jego zachowanie "opłaca się". Może warto wprowadzić inne zmiany w życiu, które sprawią, że możliwości ingerencji stalkera będą mniejsze niż obecnie?

  na pytanie Jak szukać pomocy, kiedy stalker zasłania się kontaktami z dziećmi?
 • Dwa lata to bardzo długo, w takiej sytuacji stalker prawdopodobnie już dawno zorientował się, że ma pewnego rodzaju "przyzwolenie" na swoje działania i wie, że może przekraczać kolejne granice. W takiej sytuacji należałoby bardzo dokładnie notować wszystkie zdarzenia i zgłosić przestępstwo na policję lub do prokuratury. Zawsze należy pamiętać o wartości dowodowej rejestrów połączeń i smsów i nie kasować ich z telefonu. Na wniosek pokrzywdzonego policja może ścigać przestępstwo z artykułu 190a kodeksu karnego. Przez dwa lata najprawdopodobniej zebrało się tego bardzo dużo i wszystkiego nie jest Pani w stanie pomieścić w telefonie. Dobrą praktyką jest notowanie wszystkich zdarzeń wraz treścią smsów, datą i godziną. Takie notatki nie będą stanowić dowodu, ale pozwolą policji na szersze spojrzenie na całą sytuację i uwiarygodnią Pani pozycję w oczach organów ścigania.

  na pytanie Jestem od 2 lat nękana przez byłego męża, mogę z tym iść do prokuratury? Co z tym zrobią?
 • To zależy od sytuacji, ale uporczywe dzwonienie i wielokrotne wysyłanie maili, nawet mimo wyraźnego sygnału ze strony odbiorcy, że sobie tego nie życzy, może zostać potraktowane jako stalking. Jeśli osoba, która jest odbiorcą, sygnalizowała że nie życzy sobie kontaktu, może zgłosić przestępstwo i złożyć wniosek o ściganie.

  na pytanie Czy dzwonienie i wysyłanie maili mimo braku odpowiedzi to początki stalkingu?
 • W sytuacji, którą Pani opisuje obydwie Panie padły ofiarą stalkingu. Jeśli Pani koleżanka była już na policji i nikt jej nie pomógł proponuję, aby to Pani zgłosiła przestępstwo. Mając już na względzie niechęć lub bezradność policji, najlepiej będzie jeśli napisze Pani doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio do prokuratury. Najlepiej jeśli będzie Pani przechowywała wszystkie smsy oraz rejestr połączeń. W doniesieniu powinna Pani bardzo dokładnie opisać sytuację oraz przedstawić treść smsów oraz dokładnie opisać dni i godziny, kiedy przychodziły. Ma Pani prawo domagać się, aby organy ścigania ustosunkowały się do Pani sprawy. Dobrym pomysłem byłby wcześniejszy kontakt z kancelarią prawną, która pomogłaby Pani w przeprowadzeniu złożenia takiego doniesienia i mogła Pani podpowiedzieć na co zwrócić uwagę w dalszym postępowaniu.

  na pytanie Stalker nęka (sms, połączenia z nieznanych numerów) mnie i koleżankę. Ona była już na policji. Co jeszcze mogę zrobić?
 • Zwykle mówimy, że stalking to przedłużająca się niechciana znajomość. Zatem w sytuacji, gdy do prześladowania dochodzi w domu, w związku małżeńskim, raczej mówimy o przemocy domowej. Pre-stalkingowymi nazywamy te zachowania, które przepowiadają nękanie i prześladowanie w przyszłości, po zakończeniu związku. Przemoc domowa nie ogranicza się nigdy do przemocy fizycznej, a niektóre zachowania charakterystyczne dla przemocy domowej pokrywają się z niektórymi zachowaniami typowymi dla stalkingu, a fakt, że do stalkingu dochodzi najczęściej pomiędzy byłymi partnerami podkreśla silny związek stalkingu i przemocy domowej. Aż w 65% wszystkich przypadków, gdzie prześladowcą był były partner, wcześniej dochodziło do przemocy w związku. Również tam, gdzie wcześniej dochodziło do przemocy domowej stalking częściej kończył się ekstremalną formą przemocy, czyli zabójstwem. Do zachowań, które stanowią niejako wspólny mianownik dla przemocy domowej i stalkingu należą: wysyłanie lub podkładanie niejasnych treści pisanych, zbicie okna, włamanie lub zniszczenie domu, podkradanie listów partnera, pozostawianie przedmiotów lub kwiatów pod drzwiami lub w pracy, obserwowanie partnera z daleka, głuche telefony, śledzenie, a także: niszczenie własności w celu wywołania lęku, kradzież rzeczy partnera, wysyłanie pism i mnożenie dokumentów sądowych etc... A zatem jeśli w małżeństwie dochodzi do wyżej wymienionych zachowań ze strony partnera, mówimy raczej o przemocy w związku (przemocy domowej), ale pewne elementy są wspólne i zapowiadają stalking w przyszłości. Od takiego partnera zwykle jest bardzo trudno odejść.

  na pytanie Czy stalking może być prowadzony przez męża/żonę w domu? Czy to też stalking?

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam