Krystyna Zeńczak-Praga

0 pytanie, 22 odpowiedzi

Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Jestem ekspertem:

www.fitfunfizjo.pl Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Łydki nie są typowym miejscem w którym odkłada się tłuszcz. Sugeruje najpierw zrobienie analizy składu ciała z podziałem na kończyny. Wiele dietetyków ma takie urządzenia. Po takim pomiarze możemy stwierdzić czy faktycznie "za dużo jest tłuszczu w kończynach dolnych". Być może problemem nie jest tłuszcz a są to obrzęki nóg, ale żeby to potwierdzić należy wybrać się do lekarza celem dokładnej diagnostyki.

  na pytanie Masywne łydki a trening na rowerze
 • Na odległość ciężko jest stwierdzić czy nadgarstek jest złamany, skręcony lub czy np. zostały naciągnięte lub naderwane wiązadła. Aby odpowiednio to zdiagnozować należy udać się do lekarza ortopedy oraz wykonać zdjęcie RTG bądź USG a także pomocne jest badanie palpacyjne. Dużo też zależy od objawów tzn. czy ręka cały czas boli, czy tylko przy wykonywaniu ruchów, czy jest obrzęk, krwiak itp.

  na pytanie Jak odróżnić złamanie nadgarstka od zwichnięcia?
 • Niski poziom cukru jest niebezpieczny dla organizmu. Może powodować m.in. śpiączkę czy nawet wstrząs hipoglikemiczny. Prawidłowy poziom glukozy jest potrzebny aby mózg prawidłowo funkcjonował. Radziłabym pilnie zgłosić się do lekarza aby znaleźć przyczynę niskiego poziomu cukru i do tego czasu zrobić przerwę w treningach.

  na pytanie Niski cukier a sport
 • Trudno stwierdzić na odległość co jest przyczyną. Jednak zła pozycja przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów mogła spowodować ucisk na nerw, co objawia się bólem. Sugerowałabym wybrać się do lekarza ortopedy lub neurologa celem dokładnej diagnostyki.

  na pytanie Dziwne objawy czy to rwa kulszowa?
 • Wszystko zależy od stopnia zaawansowania skoliozy, lokalizacji skrzywienia, czy była wcześniej prowadzona rehabilitacja. Istotne jest także czy skolioza się nie pogłębiła oraz czy nie nastąpiła kompensacja tj. obecne skrzywienie także w innym odcinku kręgosłupa. Jednak dobrze dobrana rehabilitacja może pomóc nawet w wieku 24 lat. Natomiast ból kostek i nadgarstków to odrębna sprawa. Ból może mieć rożne pochodzenie, np. z powodu przeciążenia stawów, uraz sportowy itp. Radziłabym skonsultować się z lekarzem celem diagnostyki oraz z fizjoterapeutą.

  na pytanie Skolioza, ból nadgarstek i kostek
 • Ból może mieć różne pochodzenie, również może wynikać z przeciążenia mięśni. Zbyt intensywna aktywność fizyczna mogła spowodować przeciążenie mięśni, które też potrzebują czasu na regenerację. Jednak ból może też mieć inne pochodzenie. Przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest rozwiązaniem. Radziłabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu celem diagnostyki, a następnie do fizjoterapeuty.

  na pytanie Ból ud przy wchodzeniu po schodach
 • Trudno jest pomóc na odległość i stwierdzić co jest przyczyną bólu. Radziłabym skonsultować się z innym ortopedą i fizjoterapeutą.

  na pytanie Ból oraz ucisk w okolicy lewej strony żeber biodra oraz pleców
 • Można spróbować udać się do innego specjalisty, również do ortopedy. Być może należy dokonać dodatkowych badań by zdiagnozować co jest przyczyną dolegliwości. W niektórych przypadkach "strzelanie" może by objawem tzw. hiper mobilności stawów (czyli wiotkich stawów). Jednak musi być to zdiagnozowane. Wówczas "strzelanie" jest też obecne w innych stawach.

  na pytanie Strzelanie kręgosłupa
 • Jeśli chodzi o proces odchudzania trzeba pamiętać iż jest to długi proces. Nie radziłabym zupełnego unikania tłuszczy. Tłuszcze też są potrzebne m.in. po to by witaminy A D E K mogły się rozpuścić. Warto też pomyśleć o jedzeniu tłustych ryb czy o tłuszczach roślinnych jak np. oliwa z oliwek, które zawierają wiele dobroczynnych składników. Ocet jabłkowy jest zdrowym produktem i może przyspieszyć proces odchudzania, przede wszystkim przyspieszy przemianę materii i spalanie tłuszczy. Trzeba pamiętać że żeby schudnąć sam ocet nie wystarczy, trzeba stosować racjonalną dietę, najlepiej 5 posiłków dziennie oraz systematycznie ćwiczyć. Ocet jabłkowy można stosować następująco 0,5 łyżeczki na pół szklanki wody rano na czczo. Godne polecenia jest także picie wody z miodem i cynamonem, która również wspomoże proces odchudzania, poprzez przyspieszenie przemiany materii. Natomiast wracając do ćwiczeń: jeśli zależy Pani na spalaniu tkanki tłuszczowej to radziłabym treningi interwałowe (na zmianę ćwiczenia o dużej i mniejszej intensywności przez ok. 30 min.) stosując je co 2-3 dzień. Należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

  na pytanie Ocet jabłkowy w diecie
 • Trudno jest stwierdzić na odległość co jest przyczyną bólu pośladka. Ból może być spowodowany przeciążeniem mięśni, rwą kulszową czy innymi przyczynami. Jeśli ból będzie się utrzymywać proponowałabym udać się do lekarza lub skorzystać z porady fizjoterapeuty.

  na pytanie Ból pośladka a aktywność fizyczna

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam