Łukasz Fus

0 pytanie, 1097 odpowiedzi

Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jestem ekspertem:

Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Liczne kryształy szczawianu wapnia w moczu zwiększają ryzyko rozwoju kamicy nerkowej (większość kamieni nerkowych zbudowanych jest właśnie ze szczawianu wapnia). Zwiększone wytrącanie się szczawianów wapnia może być spowodowane nadmierną suplementacją witaminy C i spożywaniem dużej ilości pokarmów bogatych w szczawiany (np. buraki, figi, jagody, czarna porzeczka, orzechy, czekolada). Wynik badania moczu powinna Pani przedstawić swojemu pediatrze, który doradzi Pani czy należy w jakiś sposób modyfikować dietę dziecka i czy wykonywać dodatkowe badania.

  na pytanie Liczne szczawiany wapnia
 • W pierwszej kolejności trzeba wykluczyć najbardziej oczywiste przyczyny bólu stóp, takie jak odciski, urazy związane z przeciążeniem stawów (np. po codziennym bieganiu), czy chociażby grzybicę. Jeżeli nie zauważyła Pani żadnych zmian skórnych na stopach i nie obciążała w ostatnim czasie stóp, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ opisywane dolegliwości mogą być skutkiem chorób przewlekłych takich jak cukrzyca lub miażdżyca kończyn dolnych. Konieczne jest zebranie dokładnie wywiadu, ocena czucia w stopach i ich ucieplenia a także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych takich jak pomiar glikemii czy lipidogram. Jeżeli badanie przedmiotowe ani wyniki badań nie wykażą żadnych nieprawidłowości, warto skonsultować się z ortopedą (tym bardziej, że opisuje Pani również dolegliwości bólowe ze strony stawów kolanowych).

  na pytanie Pomoc w zakresie bólu stóp
 • Zaburzenia czucia smaku, często objawiające się jako uczucie gorzkiego lub metalicznego smaku, mogą być jednym z działań niepożądanych przyjmowanego antybiotyku. Dolegliwości powinny ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni od zakończenia antybiotykoterapii. Jeżeli będą się utrzymywać proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał antybiotyk.

  na pytanie Zapalenie płuc a gorzki posmak
 • Niestety na podstawie samego opisu objawów nie mogę stwierdzić jaka jest prawdopodobna przyczyna Pani dolegliwości. Choroba wydaje się dotyczyć głównie skóry, ale ze względu na lokalizację wskazana jest wizyta u okulisty, który oceni zmiany na powiekach a także wykluczy objęcie procesem chorobowym gałek ocznych.

  na pytanie Sucha skóra powieki, opuchniecia i piekące oczy
 • Surowiczoujemne, albo inaczej seronegatywne reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to postać choroby, w której w badaniach laboratoryjnych nie wykryto podwyższonego miana czynnika reumatoidalnego (objawy spełniają jednak inne kryteria rozpoznania RZS, jak również mogą być wykrywalne inne, bardziej specyficzne przeciwciała, np. anty-CCP). Chociaż osoby z seronegatywnym RZS często mają nieco mniej nasilone objawy choroby, prawie wszyscy pacjenci w ciągu kilku lat stają się pozytywni a dalszy przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. Z tego powodu nie można jednoznacznie określić seronegatywnego RZS jako choroby łagodniejszej lub o lepszym rokowaniu. Obie postaci RZS leczy się w zasadzie tak samo.

  na pytanie RZS surowiczoujemne - co to jest?
 • W przypadku utrzymujących się objawów bólowych powinna Pani mieć wykonaną gastroskopię, aby wykluczyć przewlekłą chorobę wrzodową żołądka i infekcję H.pylori. Jeżeli gastroskopia (tak jak badanie USG) nie wykaże nieprawidłowości, pomocne może być wykonanie badań laboratoryjnych oceniających funkcję trzustki (amylazę, lipazę) oraz funkcję wątroby (AST, ALT, GGTP, bilirubinę). Utrzymujące się od kilku miesięcy silne dolegliwości bólowe nie powinny być lekceważone i w przypadku problemu z podstawieniem rozpoznania lekarz rodzinny powinien Panią skierować do gastroenterologa.

  na pytanie To żołądek czy trzustka?
 • W przypadku nykturii (oddawania moczu w nocy) wykluczyć należy przede wszystkim niewydolność serca jak również choroby nerek. Aby ocenić wydolność mięśnia sercowego konieczna jest konsultacja z kardiologiem, zebranie dokładnego wywiadu i wykonanie badań takich jak np. EKG, ECHO serca, RTG klatki piersiowej i oznaczenie stężenia hormonów natriuretycznych w osoczu. Aby wykluczyć choroby nerek oprócz badania ogólnego moczu ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi z oceną funkcji nerek. Jeżeli jest Pan mężczyzną, opisywane dolegliwości mogą świadczyć o łagodnym rozroście gruczołu krokowego, dlatego warto również rozważyć wizytę u urologa.

  na pytanie Częste oddawanie moczu
 • Utrzymujące się zaparcia, uczucie pełności w jamie brzusznej oraz obecność śluzu w kale są objawami, które zawsze powinny być zbadane przez lekarza, najlepiej specjalistę (internistę, gastroenterologa lub chirurga). Konieczne jest przede wszystkim wykluczenie guza jelita grubego, dlatego powinna Pani mieć wykonane badanie per rectum i kolonoskopię.

  na pytanie Zaparcia, uczucie pełności
 • Opisywane dolegliwości mogą świadczyć o niewielkiej i niegroźnej wrodzonej wadzie, jaką jest przetrwały (niezamknięty) przewód moczownika lub torbiel moczownika. W Pani przypadku mogło dojść do miejscowego zakażenia zmiany, dlatego powinna Pani zgłosić się do swojego ginekologa lub chirurga, aby ustalić sposób leczenia (najczęściej stosuje się antybiotykoterapię, leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadkach nie reagujących na antybiotyk i często nawracających).

  na pytanie Wydzielina z pępka
 • Pediatra, do którego Pani chodzi ma rację mówiąc, że poziom CRP rzędu 20-30 mg/l świadczy raczej o infekcji wirusowej (w przypadku infekcji bakteryjnych jego wartość najczęściej wynosi od 40 do nawet kilkuset) a także, że wykrycie H.influenzae w nosie może nie mieć żadnego związku z chorobą (ta bakteria często kolonizuje jamę nosową nie stwarzając żadnego zagrożenia dla pacjenta). Niemniej przy utrzymującej się gorączce powyżej 40 stopni infekcja bakteryjna wydaje się dosyć prawdopodobna i należałoby rozważyć włączenie empirycznej antybiotykoterapii.

  na pytanie CRP a rodzaj infekcji

Na wasze pytania odpowiadają

 • Beata Melaniuk

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Mam doświadczenie w diagnozie dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD, trudnościami wychowawczymi.

 • Maria Kłym

  Psycholog. Prowadzę treningi umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuję się kształtowaniem tożsamości w okresie wczesnego dorastania.

 • Iwona Gnach-Olejniczak

  Stomatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w implantologii i ortodoncji nieekstrakcyjnej. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu. Założycielka UNIDENT UNION Dental Spa.

 • Łukasz Fus

  Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Magdalena Zemlak

  Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Marek Wolski

  Lekarz rezydent w oddziale Chirurgii i Urologii Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 24.

 • Angelika Sobota

  Lekarz rezydent ginekologii i położnictwa w Klinice Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

 • Joanna Giza

  Dietetyk ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka,specjalizację Dietetyka,Poradnictwo Dietetyczne w IŻŻ. Prowadzi pacjentów szpitalnych z różnymi schorzeniami. Autorka warsztatów żywieniowych.

 • dietetyk Patrycja Sankowska

  Dietetyk, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi poradnictwo żywieniowe. Autorka bloga diet-coaching.xaa.pl

 • Krystyna Zeńczak-Praga

  Magister fizjoterapii, dietetyk. Absolwentka AWF Poznań. Prowadzi własny gabinet w oraz pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 • Jerzy Wilgus

  Jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Właściciel NZOZ EUROKLINIKA w Katowicach.

 • Anna Grabek-Dąbrowska

  Psycholog dziecięcy, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

 • Bronisław Hońca

  Psychoterapeuta integratywny, terapeuta uzależnień. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz psychoterapię grupową.

 • Magda Korulczyk

  Logopeda, Pedagog specjalny, Specjalista w Centrum Psychoterapii Ben-Med

 • Joanna Krawczyk

  Neuroterapeuta. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z zespołem Aspergera, wysoko funkcjonującym autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

 • stradam