Wystawianie języka przez noworodka

basiarozalia

Moja córeczka od urodzenia wystawia języczek. Obecnie ma już prawie pół roku i ten języczek już tak często nie wystawia. Lekarze podejrzewali zespół Downa, wyniki wyszły prawidłowe kariotyp 46 XX, lekarz rodzinny mówił, że taka może być jej uroda. Córeczka rozwija się prawidłowo, waży 7,300, główkę samodzielnie trzymała przed 3 miesiącami, jak miała 5 miesięcy to ciągnęła główkę do góry i łapała mnie za palce i dźwigała się do siadu. Zauważyłam, że poci się jej główka jak płacze dłużej i jak pije mleko. Czytałam na internecie, że może mieć niedoczynność tarczycy, do jakiego lekarza się udać z córeczką? Jakie inne choroby powodują że noworodek wystawia język?

  • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

    • Lekarz rezydent chorób wewnętrznych oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Wysuwanie języka przez niemowlę nie zawsze jest związane z jakąś chorobą. Przyczyną może być to, że dziecko jest głodne. Czasami takie wystawianie języka może być objawem chorób neurologicznych, endokrynologicznych czy też zespołami genetycznymi, tak jak wspominany przez Panią zespół Dawna. Jednak w przypadku tych chorób bardzo rzadko występuje tylko jeden objaw pod postacią wysuwania języka. Jeżeli nie występują żadne inne niepokojące objawy należy zdać się na opinię swojego pediatry. W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy wystarczy wykonać oznaczenie z krwi poziomu TSH, na które może kierować pediatra. Dopiero w przypadku nieprawidłowego wyniku może być potrzeba konsultacja endokrynologiczna.

    Również zazwyczaj zwiększona potliwość główki w trakcie jedzenia czy picia nie jest powodem do niepokoju. Zazwyczaj jest związana ze zwiększoną aktywnością, zwiększonym wysiłkiem w trakcie jedzenia (niewystarczająca ilość pokarmu przy karmieniu piersią) czy też z powodu zbyt ciepłego ubierania. Czasami zwiększona potliwość główki dziecka może być spowodowana niedoborem witaminy D. Jeżeli wykluczyła Pani przyczyny podane powyżej warto skonsultować się z pediatrą w celu zmodyfikowania podawania witaminy D.

    Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak3