Wysypka na pośladkach

Użytkownik

Ostatnio na moich pośladkach pojawił się wysyp małych krostek, jakby ropnych. Trochę swędzą, są czerwone z ropą. Wyglądają jak małe pryszcze. Co to może być? Jak to wyleczyć?

  • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

    • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Nie można z całą pewnością zdiagnozować zmian skórnych bez uprzedniego przeprowadzenia badania przedmiotowego. Niemniej, z Pani/Pana opisu może wynikać, że powstałe zmiany są potówkami. Potówki czerwone to drobne, rozsiane grudki zapalne związane z przegrzaniem i przebywaniem w wysokich temperaturach. Dochodzi wówczas do zaczopowania ujść przewodów potowych i zakażenia bakteryjnego, co objawia się pieczeniem i świądem. W leczeniu ważne jest przede wszystkim usunięcie czynników wywołujących w Pani/Pana przypadku noszenie luźnej bielizny, unikanie długotrwałego przebywania w wysokich temperaturach i siedzenia w jednej pozycji. Stosuje się również miejscowo zasypki dla niemowląt.

    Podobnie do potówek mogą wyglądać wysypki alergiczne, dlatego w przypadku powstawania nowych zmian a także wystąpienia innych dolegliwości proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa.

    Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak7