Znamię dysplastyczne

karolinasz1985

Witam! Mam 28 lat. Odkąd byłam małym dzieckiem mam znamię dysplastyczne na nodze powyżej kostki ma około 6mm. Jest brązowe, lekko wypukłe ma trochę nieregularny kształt. Obserwuję je i nie zauważyłam żeby się zwiększyło, zmieniło kształt, nie krwawi, nie boli ani nie spuchło. W ostatnim czasie dużo czytałam o znamionach i bardzo się boję, że to może być czerniak. Bardzo się martwię i proszę o szybką odpowiedź czy to właśnie to, ponieważ wizytę u dermatologa mam 25 lipca.
Pozdrawiam.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Lekarz - absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie rezydent w Zakładzie i Katedrze Patomorfologii oraz doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Jeżeli wspomniane znamię ma Pani od dzieciństwa i nie zachodzą w jego obrębie żadne zmiany, to nie ma powodów do zmartwień. Znamiona tego rodzaju wymagają samokontroli, czyli obserwowania czy zmiana nie powiększa się, nie zmienia kształtu lub koloru. Dla łatwiejszego zapamiętania objawów alarmowych, mogących świadczących o rozwoju czerniaka używa się techniki mnemotechnicznej skrótu ABCD:
  A (asymmetry) znamię jest asymetryczne
  B (borders) znamię ma nieregularne, nierówne brzegi
  C (color) znamię ma niejednorodny, zbliżony do czarnego kolor
  D (diameter) znamię ma średnicę ponad 6mm
  E (evolution) znamię zmieniło swój wygląd w ostatnim czasie (rozmiar, kształt, kolor)

  Jeżeli nigdy wcześniej nie była Pani u dermatologa, dobrym pomysłem jest skorzystanie z takiej konsultacji i możliwości oceny wszelkich niepokojących Panią zmian skórnych.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak2

Zobacz również

 • Polka na badaniach

  stężenie kreatyniny, można obliczyć tzw. filtrację kłębuszkową (eGFR) będącą jednym z najlepszych wskaźników tego, jak pracują nasze nerki. Uważa się, że eGFR poniżej 60 ml/min jest sygnałem do alarmu, toteż osoby, u których taki wynik się pojawił, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego

 • Pamiętaj o badaniach, czyli jak uprzedzić chorobę

  złotych w aptece test i zgodnie z instrukcją wykonać go samodzielnie). Po 50. roku życia wskazane jest poddawanie się badaniu kolonoskopowemu co pięć lat, zawsze po uprzedniej konsultacji z lekarzem, najlepiej onkologiem. Szczególną uwagę badaniom profilaktycznym powinni poświęcać ci, u których w