Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

KS
02.10.2018 09:00
Jak wybrać oczyszczać powietrza?

Jak wybrać oczyszczać powietrza? (fot. shutterstock)

Smog jest realnym i coraz większym problemem, dlatego wielu z nas decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Wybór jednak nie jest prosty, ponieważ na rynku znajdziemy modele w bardzo różnych przedziałach cenowych, o różnej funkcjonalności. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

System filtrowania i nawilżanie powietrza

Podstawową i najważniejszą rzeczą na jaką, należy zwrócić uwagę kupując oczyszczacz, jest system filtrowania. Warto zwrócić uwagę na to z ilu elementów się składa, czy potrafi wyłapywać kurz i sierść zwierząt oraz oczywiście, jak radzi sobie ze smogiem (pyłem zawieszonym PM 2,5). Warto sprawdzić również, czy pochłania zapachy i alergeny. Kolejną ważną funkcją jest nawilżanie powietrza. Nie jest
ona obowiązkowa, ale warto zastanowić się nad wyborem urządzenia, które ją posiada, zwłaszcza, jeśli mamy w domu dzieci. Wybierając model z nawilżaczem, warto zwrócić uwagę na rozmiar pojemnika na wodę, by nie było konieczności uzupełniania go kilka razy dziennie.

Jak wybrać oczyszczać powietrza?Jak wybrać oczyszczać powietrza? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. shutterstock

Inne funkcje, na które trzeba zwracać uwagę

Wśród dodatkowych funkcji, jakie znajdziemy w modelach oczyszczaczy w różnych przedziałach cenowych warto zwrócić uwagę chociażby na jonizację powietrza oraz lampę UV. Ta ostatnia zajmuje się likwidacją bakterii, roztoczy i grzybów. Jonizator tworzy jony ujemne, które poprawiają jakość powietrza, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie jest dużo sprzętów elektronicznych (które tworzą
jony dodatnie). Długa praca jonizatora może jednak powodować wytwarzanie nadmiernych ilości ozonu, który bywa szkodliwy dla zdrowia.

Jak wybrać oczyszczać powietrza?Jak wybrać oczyszczać powietrza? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Home & Decor SG

Najważniejsze parametry urządzenia

Najważniejszym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza jest jego wydajność. Większość producentów podaje je w metrach kwadratowych pomieszczenia, do którego oczyszczacz jest przewidziany. Warto także zastanowić się również nad przeliczeniem kosztów eksploatacji urządzenia w dłuższej perspektywie czasu. Należy przy tym zwrócić uwagę na koszty i częstotliwość wymiany filtrów. W niektórych urządzeniach, zwłaszcza
tańszych, trzeba wymieniać je kilka razy w roku, podczas gdy w innych – raz na kilka lat. Nierzadko zdarza się więc, że urządzanie początkowo tańsze, w dłuższej perspektywie czasu okazuje się znacznie droższe w użytkowaniu. Warto także zwrócić uwagę na to, by urządzenie było energooszczędne, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w ciągu roku.

Oczyszczacze powietrza w sklepieOczyszczacze powietrza w sklepie FILIP RADWANSKI

Komentarze (27)
Zaloguj się
 • okiemserca

  Oceniono 39 razy 37

  ależ pomocny. a moze zamist lnów reklamowych dacie ranking pod wzgledem: wydajnosci, ceny, zuzycia prądu? co za leniwi???

 • proz

  Oceniono 30 razy 28

  Kolejny artykuł z dupy.

 • jo81

  Oceniono 12 razy 12

  dobra . mieszkalem w Chinach gdzie powietrze juz jest lepsze niz w PL to doradze. Oczyszczac ma byc tani ! cichy i ma miec szeroko dostepne filtry hepa różnych producentów. Jak ma nawilżacz powietrza to plus. i tyle. cala reszta to marketing.

 • banan125

  Oceniono 5 razy 5

  ale głupoty ! bo to jest artykuł sponsorowany - żądne porównanie

 • d1r3ct

  Oceniono 8 razy 4

  Gazeta.pl najgorszy słup reklamowy w polskim internecie, jeden z największych portali upadł tak nisko.

 • azjael

  Oceniono 3 razy 3

  E tam, wystarczy dobrze pogryźć powietrze i można oddychać

 • schneider4712

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepszym oczyszczaczem powietrza był by normalny prezydent, a nie ta marionetka głaszcząca górników.

 • qnqn

  Oceniono 16 razy 2

  Gazeta z opiniotwórczego dziennika, który chętnie prenumerowałem, zamienił się w broszure reklamową przepasaną artykułami o tym jacy to żydzi są biedni i pokrzywdzeni, jakby to tylko oni cięgi obrywali.
  Za to nie płacę.

 • Łukasz Rajzer

  Oceniono 7 razy 1

  Brakuje wielu popularnych modeli. Polecam ranking-oczyszczaczy.pl. Tam są dane!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX