Oddychasz przez nos czy przez usta? To ważne, bo ma wpływ na twoją pamięć. Nowe badania

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkryli powiązanie pomiędzy sposobem oddychania a wspomnieniami. Okazuje się, że osoby, które oddychają przez nos, a nie przez usta, lepiej je utrwalają.

Badania naukowców z Instytutu Karolinska zostały opublikowane w magazynie "The Journal of Neuroscience". Udowodnili oni, że osoby, które oddychają przez nos lepiej konsolidują wspomnienia niż te, które oddychają przez usta.

- To pierwszy raz, gdy ktoś to zademonstrował - mówi Artin Arshamian, badacz pracujący w instytucie. Jednym z powodów, dla którego wcześniej nikomu się to nie udało, było to, że najczęściej wykorzystywane do eksperymentów zwierzęta laboratoryjne - myszy i szczury - nie oddychają inaczej niż przez nos.

Zapach potu może być podniecający? "Dobieramy się pod względem wyglądu, intelektu i podświadomie - pod względem zapachu"

Naukowcy zaprezentowali ochotnikom, którzy brali udział w badaniu, dwanaście różnych zapachów podczas dwóch oddzielnych sesji. Następnie poprosili ich, aby przez godzinę oddychali tylko przez nos lub tylko przez usta. Gdy czas minął, uczestnikom przedstawiono stary i nowy zestaw dwunastu zapachów i poproszono ich, aby wskazali, który był używany podczas której sesji. Okazało się, że osoby, które oddychały przez nos, dużo lepiej zapamiętały zapachy.

Doktor Arshamian podkreśla, że to dopiero początek badań. - Następnym krokiem jest określenie, co faktycznie dzieje się w mózgu podczas oddychania i jak jest ono powiązane z pamięcią - mówi. - Wcześniej było to praktycznie niemożliwe, bo wymagałoby wprowadzenia elektrod bezpośrednio do mózgu. Ale mnie i mojemu współpracownikowi, Joahnowi Lundströmowi, udało się obejść ten problem i teraz rozwijamy nową metodę pomiaru aktywności w opuszce węchowej bez konieczności wprowadzania elektrod - dodaje.

Wcześniejsze badania wykazały, że receptory, które są obecne w opuszce węchowej, wykrywają nie tylko zapachy, ale też zmiany w przepływie powietrza. W różnych fazach wdechu i wydechu aktywują się różne części mózgu. Jak jednak przebiega synchronizacja aktywności mózgu i oddychania i jak wpływa to na nasze zachowanie - wciąż nie do końca wiadomo. 

- Nikt nie zdołał wcześniej udowodnić naukowo, co tak naprawdę dzieje się wtedy w mózgu. My mamy narzędzia, które mogą doprowadzić do nowych odkryć w tej dziedzinie - przekonuje dr Arshamian.

Rozmaryn na lepszą pamięć

Inne badania, które zostały przeprowadzone na tym polu, zdają się potwierdzać teorię naukowców z Instytutu Karolinska. W ubiegłym roku informowaliśmy o odkryciu brytyjskich badaczy, którzy dowiedli, że zapach rozmarynu pomaga lepiej zapamiętywać i działa to zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Pytany o to, dlaczego zapach rozmarynu, który jest traktowany i jako roślina ozdobna, i przyprawa, ma takie działanie, naukowiec Mark Moss nie ma jeszcze stuprocentowo pewnej teorii. Choć stara się ją znaleźć. Tłumaczy, że ludzki zmysł węchu jest bardzo wrażliwy i wysyła do mózgu wiele informacji, które wywołują różne reakcje i odpowiedzi.

W naszym najważniejszym organie znajdują się neuroprzekaźniki powiązane z pamięcią i, według badacza, aromaty mogą mieć na nie wpływ. I to całkiem spory - naukowiec porównuje go do wrażenia, jakie daje wdychanie substancji zawartych w narkotykowym dymie, które oddziałują na mózg.

Więcej o:
Komentarze (15)
Oddychasz przez nos czy przez usta? To ważne, bo ma wpływ na twoją pamięć. Nowe badania
Zaloguj się
 • roofos13

  Oceniono 28 razy 28

  Osoby ktore maja otwarte oczy, duzo lepiej zapamietuja obrazy niz osoby z zamknietymi oczami. Prace na ten temat opublikowalem juz jakis czas temu w Nature.

 • vomiting_frog

  Oceniono 9 razy 9

  Przeczytałem i postanowiłem wciągnąć wdech przez usta. Może pomoże.

 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 6

  "Okazało się, że osoby, które oddychały przez nos, dużo lepiej zapamiętały zapachy."
  No zaskoczenie, bo przeciez to nie nos wyczuwa zapachy.

 • waldemar591

  Oceniono 3 razy 3

  Taa ... po oberwaniu szóstej nogi mucha ogłuchła ... nałukofcy.

 • dmocho

  Oceniono 2 razy 2

  To jeszcze nic. Osoby które oddychają (nie ważne czy nosem czy ustami) będą żyły dłużej niż osoby które nie oddychają. Sprawdzone info prosto od szwedzkich "naukowców"

 • hens

  Oceniono 4 razy 2

  Ewenement...........oddychając nosem czujemy lepiej zapachy, lecz ustami już tak nie.
  Przepraszam, czy tylko ja mam problemy z ogarnieciem tego problemu ?
  ...................Moja percepcja tego nie ogarnia.

 • lindhorst1

  Oceniono 2 razy 2

  "O, mój rozmarynie, rozwijaj się"

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej nosem zapamiętywali zapachy, co za odkrycie.

 • peowca888

  0

  pies oddycha przez morde a zapachy dobrze pamieta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX