Jagnię w plastikowym worku? Wygląda strasznie, ale ten eksperyment może pomóc wcześniakom

Badacze z USA skonstruowali sztuczną macicę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak foliowy worek. Ma to być nowy sposób na ratowanie najmłodszych pacjentów.

Naukowcy chcą, by pobyt w sztucznej macicy stanowił okres przejściowy między przedwczesnym porodem a przyjściem na świat "zewnętrzny". Byłaby to nowa szansa dla wcześniaków urodzonych około 23. tygodnia życia płodowego, czyli bardzo wcześnie. Inkubatory zdecydowanie zwiększyły przeżywalność wcześniaków, ale nie chronią ich przed wieloma dolegliwościami wynikającymi z przedwczesnego porodu.

Kilka tygodni w sztucznej macicy to czas, w którym dzieci zdążą się rozwinąć na tyle, by uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych wynikających z wcześniactwa i zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Eksperyment z udziałem ośmiu owiec przeprowadzili naukowcy z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Filadelfii. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za wcześniaka uważa się dziecko, które urodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawidłowa długość ciąży wynosi od 38 do 42 tygodni. Wcześniaki mają o wiele mniejsze szanse na przeżycie, zwykle też cierpią na szereg zaburzeń takich jak niedobór masy ciała i wzrostu, niedorozwój płuc, nieprawidłowości neurologiczne i rozwojowe. Niemal każdy wcześniak wymaga pobytu w inkubatorze. W Polsce wcześniaki to 6-7 procent noworodków.

Jak działa sztuczna macica?

W sztucznych macicach umieszczono osiem płodów jagniąt w wieku 28 tygodni - to równowartość 23. tygodnia życia płodowego człowieka. Zostały wyjęte z brzucha owcy-matki poprzez cesarskie cięcie i w kilka minut włożone do, w uproszczeniu rzecz ujmując, foliowej torby, którą naukowcy ochrzcili nazwą "biobag".

Biobag jest wypełniony imitacją płynu owodniowego. Płód w biobagu wdycha płyn oraz go połyka - tak samo dzieje się w "normalnej" macicy. Płyn jest stale wymieniany tak, by był świeży. Rolę łożyska przejmuje urządzenie, do którego płód jest "podłączony" za pomocą pępowiny. Stąd pozyskuje tlen oraz substancje odżywcze. Sztuczna macica ma zapewnioną odpowiednią temperaturę.

Po czterech tygodniach w sztucznej macicy jagnięta były wyjmowane z urządzenia i z powodzeniem oddychały w środowisku zewnętrznym. Niestety, kilka z nich musiało zostać potem uśpionych, by naukowcy mogli sprawdzić, czy organy wewnętrzne zwierząt pracowały prawidłowo. Badania nie wykazały żadnych upośledzeń. Niektóre jagnięta pozostawiono przy życiu i karmiono butelką. Naukowcy twierdzą, że małe owieczki rosły bez zarzutu. "Rozwijały się normalnie, ich mózg i płuca dojrzewały prawidłowo. Ich rozwój był normalny w każdym aspekcie" - powiedział doktor Alan Flake, chirurg prenatalny i jeden z autorów badania.

Kiedy dla ludzi?

Naukowcy z Filadelfii przewidują, że wynalazek będzie mógł wejść w fazę testów na ludzkich wcześniakach za około trzy lata. Ma wyglądać nieco inaczej niż ten, który "donosił" jagnięta. Z kształtu będzie przypominać inkubator. Urządzenie ma być szczelnie zakryte, a noworodek unoszący się w płynie fizjologicznym - obserwowany za pomocą kamer. Oczywiście wciąż nie wiadomo, czy urządzenie sprosta oczekiwaniom - być może eksperyment skończy się na testach na zwierzętach. Istnieje duże ryzyko rozwinięcia się infekcji u płodu. Nie wiadomo także, jaka jest odpowiednia dla podtrzymania życia płodowego człowieka mieszanka substancji odżywczych i hormonów. Naukowcy próbują skonstruować sztuczną macicę nie od dziś; już w 1996 roku w "New York Timesie" ogłaszano, że taki wynalazek powstał w jednym z tokijskich laboratoriów. Eksperyment, rzecz jasna, nie powiódł się.

Przyszłość bez naturalnych ciąż?

Sztuczna macica zaprojektowana przez Instytut Badawczy Szpitala Dziecięcego w Filadelfii nie jest urządzeniem rodem z science fiction, które pozwoli na całkowicie pozaustrojową ciążę. "Dzisiejsza technika nam na to nie pozwala. Organizm matki to jedyne, co może zapewnić płodowi rozwój w pierwszych miesiącach" - skwitował Flake. Scenariusze z Nowego wspaniałego świata czy Matrixa pozostaną zatem (na razie) w sferze fikcji.

To także może cię zainteresować:

Źródła: BBC News, The Guardian, Nature Communications, Science Alert, Science Daily

Więcej o:
Komentarze (43)
Jagnię w plastikowym worku? Wygląda strasznie, ale ten eksperyment może pomóc wcześniakom
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 11 razy 9

  Artykul czytalam wczesniej po angielsku, nie bylo tam tego sensalizujacego naglowka o ,,strasznym wygladzie", a jedynie opinia o mozliwym przelomie w ratowaniu wczesniakow. Jesli ktos widzial wczesniaki podlaczone do milionow rurek, aparatury, pomp, a wokol sprzetu wiecej niz w stacji diagnostycznej, to chwile zastanowi sie nad niefortunnie uzytym okresleniem, okreslajacym sprzet niezbedny dla przezycia jagniat ( i w przyszlosci: dzieci) w taki sposob.

 • Karol M001

  Oceniono 12 razy 4

  I to jest własciwy kierunek - jeśli zostaną stworzone metody medyczne ochrony wcześniaków a nawet baaardzo-wcześniaków nie będzie sprzeczności między prawem kobiety do aborcji, a prawem do życia osoby nienarodzonej.
  Kobieta usunie ale nie do kanalizacji tylko do worka - dziecko przeżyje.

 • magdarysz

  Oceniono 28 razy 4

  Mam ambiwalentne uczucia. Z jednej strony szansa na uratowanie człowieka z drugiej bezduszny wyjęcie małych jagniatek -zdrowych z prawidłowo rozwijającej się ciąży owcy i włozenie ich do sztucznej macicy a następnie pozbawienie życia niektórych aby sprawdzić ich zdrowie "za życia".....Biedactwa.

 • itisterriblywet

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm... Z jednej strony zalatuje sexmisją, a z drugiej urzeczywistnia się wizja z Matrixa..... brr...

 • yokoono23

  Oceniono 8 razy 2

  Żyję już kilkadziesiąt lat na tym swiecie i medycyna idzie niby do przodu ,był taki czas kiedy mówiono że Zwierzęta będą wreszcie wyeliminowane jako żywe testery nie wiem co się porobiło że znowu wracamy do tego prymitywnych metod medycznych.Myslę że głównym powodem jest forsa,czyli tortury Zwierząt są tańsze,Zwierzęta głosu nie mają więc nie zaprotestują dlatego cierpią w milczeniu.

 • cartridge4

  Oceniono 4 razy 2

  Oj, jakie słodziutkie! Jak te zafoliowane prosiaczki na grilla w Makro :)

 • titta

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni dodac ruchy, bicie serca i slabe swiatlo. Przeciez w macicy rozwijaja sie tez zmysly. W przypadku owcy inteligencje raczej trudno stwierdzic.

 • djarev

  Oceniono 29 razy 1

  "Po czterech tygodniach w sztucznej macicy jagnięta były wyjmowane z urządzenia i z powodzeniem oddychały w środowisku zewnętrznym. Niestety, kilka z nich musiało zostać potem uśpionych, by naukowcy mogli sprawdzić, czy organy wewnętrzne zwierząt pracowały prawidłowo."

  To obrzydliwe i chore. Jakkolwiek by nie był wielki wkład takich "naukowców" w rozwój i postęp ludzkości, to jednak ich eksperymenty wymagają bycia totalnymi skvrwysynami. Nadmienię, że wyniki badań nazistowskich lekarzy uchodzą za bezcenne do dzisiaj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX