Wszystko co powinieneś wiedzieć o wzwodzie

Wzwód, czyli erekcja, to powiększenie i usztywnienie narządu, który składa się z ciał jamistych

Wzwód, czyli erekcja, to powiększenie i usztywnienie narządu, który składa się z ciał jamistych (Fot. Shutterstock)

Lekarze wskazują, że zdrowemu mężczyźnie wzwód penisa może się zdarzyć nawet kilka razy dziennie. Panowie doświadczają najczęściej porannej erekcji lub są pobudzani w sposób mechaniczny lub psychogenny. Warto przyjrzeć się, czym jest wzwód z medycznego punktu widzenia.

Co jest jest wzwód?

Wzwód, czyli erekcja, to nic innego jak powiększenie i usztywnienie narządu, który składa się z ciał jamistych. Najczęściej stosujemy ten termin w odniesieniu do męskiego członka, choć może dotyczyć także części ciała takich jak łechtaczka lub brodawki sutkowe. Sygnał do narządów płciowych wysyła centralny ośrodek erekcji, a w organizmie zaczyna wydzielać się zwiększona ilość tlenku azotu. Dzięki temu tętnice znacznie się rozszerzają, a do ciał jamistych wpływa większa ilość krwi. Wtedy penis jest w stanie, który umożliwia kopulację. 

Sam punkt kulminacyjny wzwodu składa się z trzech faz: wydzielenia spermy, ejakulacji nasienia oraz orgazmu. Najpierw występują skurcze gruczołu krokowego, a do cewki moczowej dostaje się sperma wraz z plemnikami. Poprzez przewód wytryskowy wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Mężczyźni osiągają wtedy najczęściej szczyt podniecenia seksualnego, czyli orgazm. Dopiero wtedy z penisa odpływa krew i ustępuje powiększenie i usztywnienie członka.

"Erekcja znika przy grze wstępnej i zmianie pozycji. Czy to już problemy ze wzwodem?". Seksuolog: Ma to różną postać

Czynniki wywołujące wzwód

Bodźce, które są odpowiedzialne za wzwód narządów płciowych możemy podzielić na dwie główne grupy:

 1. Czynniki mechaniczne - są to czynności bezpośrednio drażniące narządy płciowe zewnętrznie. Poprzez zmysł dotyku są przekazywane przy pomocy nerwów sromowych z nabłonka żołędzia, napletka lub cewki moczowej do ośrodka erekcji. Wśród najczęściej wymienianych wyróżnia się masturbację.
 2. Czynniki psychogenne - są to bodźce niezwiązane bezpośrednio z narządami płciowymi. Czynniki te powstają w mózgu i stamtąd są przekazywane do ośrodka erekcji. Kluczową rolę odgrywają tutaj zmysł wzroku, węchu, słuchu oraz wyobraźnia.

Do pojawienia się wzwodu niezbędny jest któryś z wymienionych czynników. Bodźce mogą występować razem, co tylko potęguje ich efekt. 

Czy poranny wzwód to zaburzenie?

Nic bardziej mylnego! Według najnowszych badań każdy zdrowy mężczyzna powinien nawet kilka razy w tygodniu doświadczać porannego wzwodu. Samo zjawisko nie jest wywoływane przez żadne czynniki o charakterze seksualnym, często występuje wręcz spontanicznie. Skąd u mężczyzn bierze się poranna erekcja?

Lekarze od wielu lat zajmują się tym zjawiskiem. Najpopularniejsza teoria przyczyn takiego wzwodu upatruje w wysokim poziomie testosteronu we krwi, który z pewnością występuje o poranku. Panowie doświadczają go najczęściej o niezmiennej porze. Wystąpienie erekcji na początku dnia jest jednak cechą indywidualną i nie należy rozpatrywać jej pod względem ogółu mężczyzn.

Mimo to, nie każdy mężczyzna rano ma poranną erekcję. Nie jest to niepokojące w sytuacji, gdy wcześniej nie doświadczaliśmy jej zbyt często. Przypadek jest jednak inny, gdy regularnie mieliśmy do czynienia z takim wzwodem, a on pewnego czasu zauważyliśmy brak porannej erekcji. Prawdopodobnie jest to spowodowane niższym niż zwykle poziomem testosteronu we krwi. W takiej sytuacji warto zrobić sobie podstawowe badania.

Najpopularniejsze zaburzenia erekcji

Zaburzenia wzwodu penisa najczęściej określane są mianem impotencji. Jej przyczyny są bardzo różne, od chorób narządów płciowych po czynniki psychologiczne. W jakich sytuacjach możemy mówić o zaburzeniach erekcji?

 1. Całkowity brak wzwodu i niezdolność do jego uzyskania,
 2. Częściowy wzwód penisa - mężczyzna nie jest w stanie utrzymać wzwodu wystarczająco długo do obycia pełnego stosunku,
 3. Niezdolność do otrzymania wzwodu o odpowiedniej twardości umożliwiającej penetrację.

To również może cię zainteresować:

Trzy miliony Polaków cierpi na zaburzenia erekcji. Może pomóc implant prącia, ale nie jest refundowany

Impotencja (zaburzenia erekcji) - przyczyny, objawy i leczenie

16 najlepszych pozycji seksualnych dla mężczyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona też skorzysta

W tym quizie o seksie po prostu musisz mieć komplet punktów, pytamy o podstawy
1/16Masturbacja to:
Zobacz także
 • Dobowy zegar biologiczny - jak to działa? Nagroda Nobla za rozgryzienie rytmu dobowego. Pora ma znaczenie!
 • Kobiety nie lubią kochać się od tyłu? Czasem bierze się to z nieporozumienia i oporu nie tyle przed odwróceniem od partnera, co seksem analnym Pozycje seksualne od tyłu. 25 propozycji, także dla niezdecydowanych
 • Masturbacja nie jest zła, zdradę umiemy ukryć, zresztą bywa dla związku zbawienna... Seksualny obraz Polaków zadziwia 35 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że nie potrzebuje seksu. Nowy raport o naszym życiu seksualnym jest wyjątkowo smutny
Komentarze (2)
Wszystko co powinieneś wiedzieć o wzwodzie
Zaloguj się
 • modern123

  0

  Żel dr Penigreat jest faktycznie bardzo dobry. Nawet na zagranicznych forach o nim czytałem. Wielu facetów stosuje przy drobnych problemach z utrzymaniem wzwodu. Przy kilku seksach mi też ten żel pomógł. Na bardzo długo starczy i chyba dość długi termin ważności z tego co pamiętam. Musisz na wszelki wypadek jeszcze sam sprawdzić.

 • Krzysztof Kosek

  0

  Myśmy się zdecydowali z żoną że kupimy dla mnie żel Dr.Penigreat i to była dobra decyzja. Przede wszystkim nie ma żadnych skutków ubocznych a poprawę widać w oczach :) Większy rozmiar, lepsza erekcja, orgazm czuję aż na koniuszkach palców a żona mówi że ona swój na koniuszkach włosów ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowiu mężczyzny: