Impotencja (zaburzenia erekcji) - przyczyny, objawy i leczenie

Impotencja, czyli zaburzenia erekcji, dotyka ponad 3 milionów mężczyzn w Polsce. Impotencja może mieć różne przyczyny - od psychicznych po fizyczne. Na szczęście dostępnych jest wiele metod leczenia impotencji.

Impotencja, zwana również niemocą płciową czy - bardziej odpowiednio - zaburzeniami erekcji, to dysfunkcja seksualna dotycząca mężczyzn, której objawem jest brak erekcji lub niepełna erekcja. Impotencja może mieć wiele przyczyn, zarówno stricte fizycznych, jak i psychicznych. Zaburzenia erekcji są dolegliwością powszechną i można je leczyć, jednak przykra prawda jest taka, że mężczyźni często wstydzą się szukać profesjonalnej pomocy i

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Starość nie musi, lecz może oznaczać problemy z erekcją. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe ryzyko impotencji; dysfunkcja występuje najczęściej u panów powyżej 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że impotencja dotyczy również młodych mężczyzn.

Czy to już impotencja?

Przejściowe problemy z erekcją nie oznaczają impotencji. Jeśli jednak jest się zaniepokojonym chwilowymi zmianami w aktywności seksualnej, warto od razu iść do lekarza, a nie czekać, aż problem się pogłębi. Na pewno powinniśmy zainteresować problemem, gdy zaburzenia erekcji pojawiają się kilkanaście razy w tych samych okolicznościach.

Przeczytaj: 6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi

Impotencja: przyczyny o podłożu psychicznym

Wiele przypadków zaburzeń erekcji wynika z nieprawidłowości fizycznych, jednak zdarza się i tak, że dominujące znaczenie mają czynniki psychiczne. Impotencja o podłożu psychicznym najczęściej dotyczy mężczyzn młodych o nieukształtowanym jeszcze życiu seksualnym. Bardzo często impotencja ma przyczyny mieszane; zaburzenia są spowodowane zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak i psychologicznymi.

Możliwe psychiczne przyczyny impotencji to:

 • kompleksy (na przykład przekonanie, że członek jest zbyt mały),
 • lęk (przed wyśmianiem, porażką, odrzuceniem czy zapłodnieniem partnerki),
 • poczucie winy (spowodowane na przykład przekonaniami religijnymi i pojęciem grzechu),
 • zaburzenia rozwoju psychoseksualnego,
 • przewlekły stres,
 • przemęczenie,
 • depresja i inne zaburzenia psychiczne,
 • trudności w relacjach międzyludzkich.

Ewentualne fizyczne przyczyny impotencji to przede wszystkim:

Nie można zapominać o tym, że do impotencji w dużym stopniu przyczyniają się używki: papierosy, alkohol i narkotyki. Czasem wystarczy ograniczyć spożywanie szkodliwych substancji, by wrócić do pełni sił. Zaburzenia erekcji mogą spowodować również farmaceutyki, na przykład antydepresanty, neuroleptyki czy leki przeciwko nadciśnieniu.

Zobacz: Najlepsze pozycje seksualne, gdy on ma (lub myśli, że ma) małego penisa

Impotencja: leczenie. Do kogo się zwrócić?

Wielu mężczyzn wstydzi się swoich problemów z erekcją. To niepotrzebne i szkodliwe - wszak to powszechna dolegliwość, którą da się leczyć. Im prędzej pójdzie się do lekarza, tym większa szansa, że problem zostanie prędko zażegnany. Na początek wystarczy skierować się do lekarza rodzinnego. Oceni on sytuację i zleci dalsze badania. Problemom z erekcją może zaradzić również androlog czy psychoterapeuta (wszystko zależy od podłoża zaburzeń).

Impotencję można leczyć na różne sposoby. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne; doustne, domięśniowe lub przezskórne. W przypadku zaburzeń natury psychicznej zaleca się przede wszystkim psychoterapię. Wykorzystuje się także leczenie zabiegowe (np. za pomocą fal dźwiękowych). Do najbardziej inwazyjnych metod (lecz zarazem najbardziej skutecznych) należy wszczepienie implantu prącia.

To także może cię zainteresować:

Blisko połowa mężczyzn po 40. ma problemy z impotencją! Jak temu zaradzić? [DOBRY SEKS, CZĘŚĆ 1]

Więcej o:
Komentarze (11)
Impotencja (zaburzenia erekcji) - przyczyny, objawy i leczenie
Zaloguj się
 • Paulina Płocka

  Oceniono 2 razy 2

  Mój partner cierpi na depresje i niestety bardzo przełożyło się to na jego libido i problemy z erekcją. Na ten moment stosuje terapie w której staram się wspierać go jak mogę, oprócz tego z polecenia seksuologa przyjmuje vigrogan, ma fajny naturalny skład a jednocześnie działa. Mam nadzieje ze w końcu wszystko się poukłada. :)

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Sadzac po tym ile ludzi nie poszlo glosowac w 2015, problem dotyczy znacznie wiekszej grupy.

 • pikok5

  0

  Zacząłem od preparatów ziołowych, bo mi się wydawało, że to nic poważnego. Ale nie zadziałały, więc teraz wspomagam się przed tabletką maxigra go. Nie ma po niej mowy o jakichkolwiek zaburzeniach erekcji, a do tego zaczyna działać już po kilkunastu minutach, więc pomimo wspomagania nadal mogę uprawiać spontaniczny seks

 • 0

  Zaburzenia erekcji należy leczyć jak najszybciej. Najlepiej od razu udać się na konsultacje, mogę polecić bardzo dobrego lekarza – dr Witold Smoleński z Gastro Medica. Jest bardzo profesjonalny i dyskretny. Ja czułem się bardzo komfortowo podczas wizyt u niego więc polecam.

 • loganekirozet

  0

  No mi pomogła zdrowa dieta, ta moim zdaniem czyni cuda. Poza tym znacznie poprawila mi sie jak zacząłem biegać, zrzucać z siebie nagromadzony stres. Dodałem do tego suplemeny diety a wśród nich erektim. Widzę naprawdę dużą poprawę

 • Agnieszka Nowak

  Oceniono 1 raz -1

  Tabletki IQman to był na prawdę dobry wybór.Problem z erekcją mojego męża zniknął bardzo szybko.Sama byłam zdziwiona skutecznością i szybkością z jaką te tabletki sobie poradziły z jego problemem.

 • kka69

  Oceniono 3 razy -3

  Impotencja to super sprawa.
  Można wiele zaoszczędzić na nieprzemyślanych kontaktach z kobietami, wreszcie można się zająć waz ymi dla faceta sprawami, a nie ciągle sexem z wygłodniałymi kobietami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX