Sperma - bogata nie tylko w plemniki

Liczne właściwości męskiego nasienia doceniane są coraz częściej. Sperma uznawana jest obecnie za doskonały środek na zmarszczki i antydepresant. Jednak u współczesnych mężczyzn jej jakość ulega pogorszeniu. Przyczyniają się do tego m.in. używki i niewłaściwa dieta. Na szczęście sprawdzenie stanu nasienia nie jest obecnie niczym skomplikowanym.

Sperma - środek na zmarszczki i antydepresant?

W pierwszych skojarzeniach wydaje nam się, że sperma zawiera głównie plemniki. Jednak to zaledwie 1 proc. jej składu! Oprócz plemników męskie nasienie składa się m.in. z aminokwasów, magnezu, selenu, cynku i witaminy C. To także źródło hormonów – testosteronu i estrogenu.

Ostatnio spermę często nazywa się lekarstwem na zmarszczki. W jej składzie znajdują się cenne białka, które naciągają skórę i redukują zmarszczki. Niektóre panie przyznają się nawet do przyrządzania maseczek z męskiego nasienia. Ta właściwość została doceniona także przez rynek kosmetyczny – spermę w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do produkcji kosmetyków.

Oprócz tego uznano ją także za środek wpływający na poprawę nastroju. W spermie znajduje się prostagladyna - hormon, który działa antydepresyjnie. Jednak taki efekt możliwy jest tylko w przypadku stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy.

Czy nasienie ma datę ważności?

 

Gdzie znajdują się plemniki?

Pomimo wielu współczesnych odkryć na temat licznych właściwości spermy, najważniejszym jej składnikiem na zawsze pozostaną plemniki. W końcu to dzięki nim powstaje nowe życie.

Co ciekawe, zostały one odkryte dopiero w XVII wieku. Holenderski kupiec Antonie van Leeuwenhoek, który obserwował pod mikroskopem różne przedmioty i substancje, postanowił zbadać także męskie nasienie. Zaintrygowały go wówczas niezwykle ruchliwe małe paproszki. Dzięki tym domowym badaniom świat wkrótce dowiedział się o plemnikach.

Plemnik może przetrwać w pochwie nawet do 3 dni. Jednak w miejscach, w których panuje pokojowa temperatura umierają one od razu. Obawy kobiet, które sądzą, że doszło do zapłodnienia dzięki kontaktowi z nasieniem znajdującym się na ręczniku są więc nieuzasadnione.

Co ciekawe, plemniki znajdują się nie tylko w spermie. Mimo wielu wątpliwości, ostatecznie potwierdzono, że zawiera je także preejakulat. Wydzielina ta pojawia się w trakcie podniecenia seksualnego, gdy przez długi czas nie dochodzi do wytrysku. Jednak zawarte w niej plemniki mają upośledzoną ruchliwość i jest ich znacznie mniej niż w nasieniu. W przypadku dostania się preejakualtu do pochwy zajście w ciążę jest więc możliwe, chociaż jest to o wiele trudniejsze.

 

Sperma - badania

Współczesny tryb życia sprzyja obniżaniu jakości spermy. Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła nawet właściwą ilość plemników w 1 ml ejakulatu z 60 do 15 milionów.

Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy są coraz częstsze kłopoty z płodnością wśród mężczyzn. Przyczyny zmniejszania się liczby plemników to m.in. siedzący tryb życia, zła dieta, stres, używki, a także powszechny w ostatnich latach nawyk trzymania laptopów na kolanach.

Mimo że coraz częściej promuje się specjalistyczne badania spermy, korzysta z nich nadal mała liczba mężczyzn. A zły stan nasienia dobrze jest zdiagnozować odpowiednio wcześnie. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić jego pożądaną jakość.

Badania nasienia powinno wykonywać się raz na kilka lat. Przeprowadza się je w klinikach diagnostyki niepłodności oraz w niektórych laboratoriach medycznych. Podstawowe badanie kosztuje około 60 zł; jednak za te bardziej zaawansowane zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Jeśli wynik jest niekorzystny, zalecana jest wizyta u lekarza oraz zmiana trybu życia. Warto więc dowiedzieć się, co pozytywnie wpływa na jakość męskiego nasienia.

Co poprawi jakość spermy?

 • sport
 • regularne współżycie seksualne
 • witaminy A i E
 • kwas foliowy
 • selen
 • cynk
Więcej o:
Komentarze (48)
Sperma - bogata nie tylko w plemniki
Zaloguj się
 • nalesniku

  Oceniono 148 razy 132

  no to juz znamy tajemnice adama hofmana, ze tak chłopak nagle wypiękniał..

 • druit

  Oceniono 91 razy 73

  teraz wiadomo, dlaczego kobiety zyja dluzej! serum mlodosci dostaja a my sie go pozbywamy i nikt nam za to k...... nie podziekuje!

 • farsizm

  Oceniono 53 razy 45

  Pan Zbyszek zawsze taki wygładzony...

 • czarna_brygada09

  Oceniono 47 razy 43

  To znane było już w starożytnym Rzymie. Zaniepokoiła mnie jedna informacja i to bardzo zaniepokoiła, cytuję;
  'Ta właściwość została doceniona także przez rynek kosmetyczny – spermę w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do produkcji kosmetyków.'
  Strach pomyśleć, co nam mężczyznom grozi gdy wielkie koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne wpadną na jakieś głupie pomysły ... kuźwa będą nas wyłapywać na ulicy, łapanki urządzać.

 • Ewa Matyja

  Oceniono 39 razy 29

  O tych wszystkich "rewelacjach"czytałam juz 40 lat temu, wiec określenie "w ostatnich latach" wprowadza w błąd...!!

 • ano_1963

  Oceniono 34 razy 28

  Every sperm is sacred!

 • astronombosy

  Oceniono 43 razy 27

  To dziwne bo Pawłowicz ma jak na tak starą osobę bardzo mało zmarszczek. Beatricze Kępa nie ma ich prawie wcale. Oj panie z PiS czyżby "cicha woda brzegi rwie" ? Tylko premier Szydlo wydaje sie byc w zgodzie z moralną linią pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX