Wszystko co musisz wiedzieć o pochwie

Wszystko co musisz wiedzieć o pochwie

Wszystko co musisz wiedzieć o pochwie (Fot. Shutterstock)

Kobieca pochwa jest organem niezwykle delikatnym, który podatny jest na obrażenia i infekcje. Poznaj budowę, funkcję i najczęstsze dolegliwości, które występować mogą w pochwie. 

Pochwa - budowa

Pochwa należy do narządów płciowych wewnętrznych i łączy macicę z narządami zewnętrznymi. Ma kształt tunelu o cylindrycznym, lekko spłaszczonym kształcie. Ścianki pochwy mają około 3 mm grubości, jej ściana tylna jest trochę dłuższa od ścianki przedniej. Pochwa rozszerza się w kierunki szyjki macicy.

Pochwa - typowe choroby i dolegliwości

Kobieca pochwa podczas i po stosunku narażona jest na infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także urazy mechaniczne. Grzybica i zapalenia pochwy o różnym podłożu są typowymi dolegliwościami waginy. 

Częstym problemem kobiet jest także sucha pochwa przy stosunku, co prowadzi do mikro urazów, które zwiększają ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. 

Suchość pochwy - skutek niedoboru estrogenów, ale nie tylko

Pochwa podczas stosunku 

Wraz ze wzrostem podniecenia seksualnego przed i w trakcie stosunku pochwa zaczyna się zmieniać. Zdrowa pochwa podczas stosunku powinna wydzielać naturalny śluz, który zapewnia lepszy poślizg. Poprawia się też ukrwienie pochwy, a jej ścianki stają się rozluźnione, pochwa się powiększa. 

Podczas orgazmu w początkowym odcinku pochwy pojawiają się bezwiedne skurcze.

Pochwa - ból, pieczenie, swędzenie podczas stosunku

Jakie problemy podczas stosunku powinny nas zaniepokoić? Niepokojące powinny być:

  • zbyt ciasna pochwa podczas stosunku, uniemożliwiająca wprowadzenie penisa lub ograniczająca penetrację;
  • sucha pochwa podczas stosunku;
  • szczypanie pochwy w trakcie lub po stosunku;
  • nabrzmienia i pieczenie w obrębie pochwy.

Pochwa - wydzieliny i nawilżanie

Wydzielina, która naturalnie pojawia się w pochwie, jest bardzo ważnym elementem układu rozrodczego. Pochwa każdego dnia wydziela niewielkie ilości  śluzu, którego konsystencja zmienia się w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego.

Podczas gry wstępnej, kiedy podniecenie wzrasta, zdrowa pochwa powinna stać się bardziej wilgotna. W końcu pochwa podczas stosunku jest narażona na tarcie, a naturalna wydzielina poprawia jakość stosunku i nie dopuszcza do powstania uszkodzeń w pochwie. 

Sucha pochwa podczas stosunku, szczególnie jeśli w trakcie lub po pojawia się swędzenie lub pieczenie, może wskazywać na dolegliwości układu rozrodczego. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować sprawę z ginekologiem. 

Może cię także zainteresować:

Pochwa (wagina) - budowa, funkcje i najczęstsze choroby

Infekcje intymne kobiet - jak pozbyć się dolegliwości i uniknąć nawrotów?

Pot, ślina, śluz, czyli brzydkie oblicze seksu. Dlaczego oddajemy się miłosnym zabawom?

Anatomia człowieka: łechtaczka

Jeśli wiesz, co to OB i CRP, to masz już dwa punkty. Zdobędziesz więcej?
1/16Lekarz zlecił ci wykonanie OB. W związku z tym:
Zobacz także
  • Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania na grypę jest szczepienie Przeziębienie czy grypa? Dzięki testowi polskiej firmy zdiagnozujesz się w domu. W 3 minuty
  • Udany seks to źródło radości i zdrowia Łechtaczka, wytrysk, wrażliwość piersi i... Sekrety jej rozkoszy
  • Pierwsza wizyta u ginekologa: kluczowy jest wywiad. Ma sens, jeśli jesteś przygotowana i znasz odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące twojego ciała Wizyta u ginekologa - krok po kroku
Skomentuj:
Wszystko co musisz wiedzieć o pochwie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowiu kobiety: