Norwegowie rozprawiają się z błoną dziewiczą. Mają dla niej inną nazwę

Badanie palpacyjne

Badanie palpacyjne (Shutterstock)

Norweskie ministerstwo zdrowia stwierdziło, że termin "błona dziewicza" jest nieadekwatny i mylący. W związku z tym w Wielkim Leksykonie Norweskim pojawi się nowy wyraz określający tę część ciała.

Miejsce "błony dziewiczej" (jomfruhinna) zajmie w Wielkim Leksykonie Norweskim wyraz skjedekrans, czyli - jak tłumaczy Sylwia Skorstad w serwisie NPortal - "wieniec waginalny" lub "fałdka pochwowa".

Skąd ta zmiana? Zaczęło się od społecznych dywagacji, czy lekarze mogą sprawdzać dziewictwo na życzenie pacjentki lub jej rodziców. Norweskie ministerstwo zdrowia w oficjalnym komunikacie odpowiedziało, że nie jest to możliwe - przede wszystkim dlatego, że błona dziewicza nie "zachowuje się" tak samo u każdej kobiety, a lekarz poprzez podstawowe badanie ginekologiczne nie zawsze jest w stanie ocenić, czy pacjentka rozpoczęła już współżycie, czy nie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdarza się tak, że fałd błony śluzowej (czyli błona dziewicza) jest niedostrzegalny u dziewic, a wyczuwalny u kobiet, które odbyły stosunek seksualny nawet wiele razy. Niektóre kobiety nie mają i nie miały błony dziewiczej w ogóle. Co więcej, błona dziewicza nie jest de facto błoną, lecz fałdem skóry na ściankach przedsionka pochwy. Ministerstwo uznało więc termin "błona dziewicza" za "wprowadzający w błąd".

Źródło: Gazeta Wyborcza, NPortal

To także może cię zainteresować:

Czy stawianie baniek leczy? [NaZdrowie]

Te 15 faktów o kobiecym ciele każdy powinien znać. Zdobędziesz komplet punktów?
1/15Hormonami żeńskimi nazywane są:
Zobacz także
 • Białe plamki na paznokciach to jeden z tych objawów, którymi przejmujemy się czasem niepotrzebnie, ale bywa też tak, że lekceważymy chorobę, samodzielnie stawiając diagnozę. Nie pomyl typowych białych plamek z poważniejszymi problemami paznokci. Jeśli zmiany są pionowe, powierzchnia łuszczy się, a problem nasila, czas na wizytę u dermatologa Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby?
 • Diabeł tkwi w szczegółach. Bardzo podobne pozycje wielu paniom jak najbardziej odpowiadają 9 pozycji seksualnych, których kobiety nie lubią. On chce na taczkę, ona na to: "Nie do zrobienia!"
 • Niektóre problemy czasem ujawniające się na twarzy, wybrane wspólnie z doktorem Robertem Chmielewskim Choroby wypisane na twarzy - nauka czy szarlataneria?
Komentarze (79)
Błona dziewicza: Norwegowie mają dla niej nową nazwę. "Wieniec waginalny" lub "fałdka pochwowa"
Zaloguj się
 • zebra_no

  Oceniono 106 razy 66

  Dobry krok, koniec z nazwą kategoryzującą i wartosciującą kobiety. Koniec z mentalnym podziałem na jakieś dziewice i niedziewice czy dziewice konsekrowane. Czas skończyć z permanentnym kontrolowaniem kobiet za pomocą wszystkich możliwych sposobów: nazw, przezwisk, ustaw, sumień itd. Juz najwyższy czas skocczyć ze średniowiecznym myśleniem.

 • fletniapana

  Oceniono 48 razy 20

  dziwię się że gazeta nie dała tytułu "Norwegowie miażdżą błonę dziewiczą"

 • vontomke

  Oceniono 43 razy 13

  wagina, pochwa, błona, konkubinat - wszystkie zwroty natchnione KK tak aby maksymalnie obrzydzić ludziom seks i wzbudzić w nich poczucie winy.

 • pan.szklanka

  Oceniono 28 razy 10

  Czy pogląd, że błona nie odrasta u dziewic konsekrowanych, podpada pod paragraf o obrażaniu uczuć religijnych?

 • justas32

  Oceniono 54 razy 10

  Polski motłoch nigdy nie zrozumie po co zmieniać tą nazwę. Ciekawe dlaczego ...

 • gangut

  Oceniono 19 razy 9

  To już Lenin mówił że nauka jest zawsze polityczna :-)))

 • ZX

  Oceniono 56 razy 8

  Proponuję rozprawić się z terminem "deska do krojenia". Teraz w dobie desek z hartowanego szkła oraz plastiku słowo "deska" jest wielce nieadekwatne.

 • mcguirre

  Oceniono 14 razy 6

  Fajnie, że są społeczeństwa które mają takie problemy. Pozazdrościć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowiu kobiety: