Pigułka "dzień po" na zagraniczną receptę elektroniczną? To nie takie proste

Już niedługo tabletka 'dzień po' będzie dostępna jedynie na receptę

Już niedługo tabletka 'dzień po' będzie dostępna jedynie na receptę (Agencja Gazeta / ellaOne / materiały prasowe)

25 maja w Sejmie przegłosowano projekt ustawy, na mocy której pigułka "dzień po" będzie dostępna jedynie na receptę. W internecie rozpętała się burza. Trwają spekulacje, czy tabletkę będzie można kupić na receptę elektroniczną z zagranicy.

Na wieści z Polski szybko zareagowała duńska organizacja non-profit Women On Waves (Kobiety na Falach) i pokrewna jej organizacja Women on Web (Kobiety w Sieci). "W odpowiedzi na łamanie praw kobiet, Women on Web od dziś będzie zapewniać darmowe recepty [na pigułkę "dzień po" - przyp. red.] od europejskiego lekarza wszystkim kobietom, które tego potrzebują" - czytamy na stronie organizacji.

Jak to działa? By zarejestrować wniosek, należy wypełnić kwestionariusz online. Odpowiedź od organizacji przychodzi już po kilku minutach. Następnie trzeba wybrać odpowiedni dla siebie lek - Levogestrel (tańszy, ale działający tylko do 3 dni po niezabezpieczonym stosunku) albo ellaOne (do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku). Po dopełnieniu tych formalności na adres e-mail przychodzi elektroniczna recepta na wybrany lek.

Proces zamawiania tabletek przetestował serwis Noizz. Autorka tekstu, Żaneta Gotowalska, po otrzymaniu elektronicznej recepty wybrała się do dwóch warszawskich aptek. W obu udzielono jej informacji, że zrealizowanie wydrukowanej zagranicznej recepty jest możliwe. Warto jednak zaznaczyć, że ellaOne wciąż jest dostępna w Polsce bez recepty (nowelizacja ustawy jeszcze nie weszła w życie). Autorka zapytała dwoje farmaceutów także o to. Odpowiedzieli, że nawet po wejściu ustawy w życie ellaOne będzie można kupić na wydrukowaną zagraniczną (transgraniczną) receptę.

Jednak z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że nie jest to takie proste. W zakładce o przepisach dotyczących recepty transgranicznej czytamy, że, owszem, zapewnia ona prawo do otrzymania leku na terenie całej Unii Europejskiej. Jest jednak jedno ale - wśród wymagań, które musi spełniać recepta, jest "złożony na awersie recepty własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę". Wydaje się zatem, że recepta transgraniczna w formie elektronicznej może być uznana za nieważną.

Opinii eksperta zasięgnęła Wirtualna Polska. Według Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, zrealizowanie recepty z podpisem skserowanym czy zeskanowanym jest niemożliwe. Podsumowując - w Polsce nie można kupować leków na receptę elektroniczną; taki system jeszcze w naszym kraju nie funkcjonuje. Może się jednak okazać, że teoria rozminie się z praktyką i będzie to zależeć od apteki czy danego farmaceuty.

Sprawdź: Pigułka "dzień po" wkrótce tylko na receptę. Czym naprawdę jest ellaOne i kto korzysta z antykoncepcji awaryjnej? [WYJAŚNIAMY]

Według Women on Waves nowelizacja ustawy o pigułce "dzień po" pogwałca zasady Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, według którego dostępne powinny być różne metody antykoncepcji, w tym antykoncepcja awaryjna (do której należy tabletka "dzień po").

Tutaj przeczytasz więcej o decyzji sejmu w sprawie pigułki "dzień po".

[16+] Pigułka po stosunku to nie aborcja farmakologiczna

Czy Twoim zdaniem pigułka "dzień po" powinna być dostępna na receptę?
Zobacz także
 • Chociaż mają tyle zalet i chronią nie tylko przed ciążą, o prezerwatywach krąży mnóstwo mitów 7 znanych mitów o antykoncepcji: śmieszą, szokują i wciąż żyją
 • Białe plamki na paznokciach to jeden z tych objawów, którymi przejmujemy się czasem niepotrzebnie, ale bywa też tak, że lekceważymy chorobę, samodzielnie stawiając diagnozę. Nie pomyl typowych białych plamek z poważniejszymi problemami paznokci. Jeśli zmiany są pionowe, powierzchnia łuszczy się, a problem nasila, czas na wizytę u dermatologa Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby?
 • Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że latem tracimy głowę. Konsekwencje ponosząc czasem do końca życia Wakacyjny niezbędnik: przewodnik po nowoczesnych metodach antykoncepcji
Komentarze (92)
Pigułka "dzień po" na zagraniczną receptę elektroniczną? To nie takie proste
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 70 razy 66

  ale już radziwiłł dopilnuje żeby potem apteki obciażyć jakąś karą

  fundamentalisci katoliccy to mściwa nacja

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 40

  Może jakaś regulacja prawna w kwestii ile czasu ma trwać stosunek. Żeby był legalny. I oczywiście ten sankcjonowany przez proboszcza...Pisowski.

 • buzhidao

  Oceniono 36 razy 36

  Czekam na dalsze testy po wejściu ustawy.
  Jeśli będą wymagali podpisu portal powinien udostępniać jego wzór na stronie. Przecież w razie ewentualnych problemów współpracujący z nimi lekarz potwierdzi, że to jego podpis.

 • marekptr

  Oceniono 32 razy 32

  Zglosic do KE, niech zbieraja haki na tych palantow u steru

 • Piwo Jasne

  Oceniono 32 razy 30

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Może by poprawić ustawę antyaborcyjną wprowadzając zakaz owulacji nie zakończonej ciążą i fakt ten traktować jako zbiorowe morderstwo karane 25 letnim pozbawieniem wolności albo dożywociem .

 • e.mem

  Oceniono 27 razy 25

  czekam na inicjatywę poselską w sprawie recepty na pigułki 'godzinę przed', czyli Viagrę i jej pochodne - chętnie posłucham protestującego wrzasku mężczyzn :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowiu kobiety: