Jak zatamować krwotok z nosa? Ten sposób wymyślił profesor Harvardu. Działa prawie zawsze [INSTRUKCJA]

Krwawienie z nosa zwykle nie boli, ale wygląda poważnie i na pewno jest uciążliwe. Dlatego warto mieć w zanadrzu sposób na jego opanowanie. Zwłaszcza tak prosty i efektywny, jak ten opracowany przez profesora z Harvardu.

Krwotoki z nosa, w medycynie określane mianem epistaxis, mogą mieć wiele przyczyn. Od wysuszonej błony śluzowej nosa czy niedoboru witaminy C, K i D, przez urazy i infekcje, po choroby, w tym białaczkę czy gruźlicę.

W większości przypadków można sobie z nimi poradzić w bardzo prosty, intuicyjny wręcz sposób. Opracował go profesor z Uniwersytetu Harvarda Patrick J. Skerrett razem z doktor Mary Pickett.

"Skuteczność gwarantowana"

Zgodnie z podawanymi przez naukowców informacjami ta metoda ma niemal gwarantowaną skuteczność, bo działa aż w 94 proc. przypadków. Jest też naprawdę banalna, bo wymaga użycia tylko dwóch własnych palców.

Żeby sprawnie zatamować krwotok, wystarczy postępować według tych zasad:

1. W pierwszej kolejności pochyl głowę do przodu - dzięki temu krew nie będzie spływać do gardła.

2. Złap kciukiem i palcem wskazującym nos w okolicy jego nasady.

Kolega z uczelni dwójki naukowców prezentuje, jak należy ułożyć palce na nosie, żeby zatamować krwotokKolega z uczelni dwójki naukowców prezentuje, jak należy ułożyć palce na nosie, żeby zatamować krwotok fot. health.harvard.edu/blog/stopping-nosebleeds-a-pinch-will-usually-do-the-trick-201310186769

3. Przesuń palce w dół do miejsca, w którym kość "przechodzi" w chrząstkę.

4. Ściśnij to miejsce i przytrzymaj. Jeśli krwawienie ustało albo maleje, robisz to dobrze. Jeśli nie, spróbuj jeszcze raz odnaleźć palcami odpowiednie miejsce. Po maksymalnie pięciu minutach przestań i w razie potrzeby powtórz wszystko od nowa.

Przechodząc od mostka należy ścisnąć palcami miejsce, gdzie zamiast kości w nosie jest chrząstkaPrzechodząc od mostka należy ścisnąć palcami miejsce, gdzie zamiast kości w nosie jest chrząstka fot. health.harvard.edu/blog/stopping-nosebleeds-a-pinch-will-usually-do-the-trick-201310186769

Działanie

Według profesora Skerretta ten sposób działa, bo większość krwotoków z nosa jest efektem przerwanych naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicy chrząstki i przegrody nosowej. Dzięki naciskowi na nie krew przestaje płynąć.

Zaleca też, żeby niezależnie od przyczyny spróbować tej metody. Jeśli zawiedzie, wtedy trzeba sięgnąć po inne - na przykład tampony czy chusteczki umiejscowione w dziurkach albo, jeśli krwawienia są intensywne i często się powtarzają, wybrać się na zabieg kauteryzacji (przypalenia lub "ścięcia" błony śluzowej nosa w celu zahamowania krwawienia).

Zobacz też:

Kobiety mylą te objawy z napięciem przedmiesiączkowym, a to coś o wiele gorszego. Wiesz, czym jest PMDD? [WYJAŚNIAMY]

6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi

Często zostają ci małe kawałki mydła i nie wiesz co z nimi zrobić? Ten myk rozwiąże twój problem!

Więcej o:
Komentarze (22)
Jak zatamować krwotok z nosa? Ten sposób wymyślił profesor Harvardu. Działa prawie zawsze [INSTRUKCJA]
Zaloguj się
 • profitka

  Oceniono 74 razy 64

  może jakieś zdjęcie?
  Bo ja, droga redakcjo, w okolicy mostka to mam cycki. A jeśli już nos, to raczej nie swój.

 • a_usher

  Oceniono 15 razy 13

  Ten sposób jest znany od lat, więc przypisywanie go osobom, które go zademonstrowały w 2013 r. (jak wynika z nazwy prezentacji), musiałoby znaleźć mocniejsze potwierdzenie w faktach…

 • tomasz.rze

  Oceniono 14 razy 8

  Poszedłem na mostek pod lasem, ale tez nie wiedziałem, gdzie i za co go ścisnąć. Może jakieś szczegóły techniczne?

 • dra-h

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe o tyle, że uczono mnie tego sposobu już w podstawówce - jeszcze w XX wieku.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 9 razy 5

  Życie po przeczytaniu tego artykułu już nigdy nie będzie takie samo ...

 • szabepio

  Oceniono 1 raz 1

  Jest jeszcze jeden powszechny powód krwotoków z nosa. Dostac w pędzel. Nie wiem czy dwa palce pomogą na to. Dwa palce mozna użyć do czego innego. Palcówka.

 • petramark

  0

  No nie wiem... Gdy jako dzieciak miałem krwotoki z nosa kilka razy w miesiącu, mama dawała mi do wąchania tampon umoczony w occie. Działało w 2 min, czasem szybciej. Potem któryś z lekarzy stwierdził niedokrzepliwość krwi i zalecił witaminę K. Zadziałało i od tego czasu krwotoków z nosa nie miewam.

 • liberau

  Oceniono 3 razy -3

  Co za brednie. Wystarczy skręcić wałek z chusteczki papierowej lub nawet papieru toaletowego i wcisnąć do nosa przygniatając niejako pęknięte naczynia. Krwawienie ustąpi po dwóch takich wałkach, które trzeba zmienić co 1-2 minuty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX