Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Wyciskanie pryszczy na twarzy i plecach. Skutki nałogowego wyciskania pryszczy
Wyciskanie pryszczy – skutki
Wyciskanie pryszczy to najszybszy sposób na pozbycie się zmiany skórnej, jednakże zwykle powoduje odwrotne od zamierzonych skutki.
Osoby, które pozbywają się w ten sposób pryszczy, zwykle mają niezdezynfekowane dłonie, co może skutkować zakażeniem skóry. Podczas wyciskania tworzy się otwarta rana, do której zupełnie niechcący można wprowadzić dodatkowe bakterie. Zakażenie skóry to znacznie bardziej uciążliwa dolegliwość od pryszczy i bywa, że jedynym sposobem na jego usunięcie jest zastosowanie kuracji antybiotykowej.
Innym, negatywnym skutkiem wyciskania pryszczy jest powstawanie charakterystycznych, potrądzikowych blizn na twarzy. Najczęściej jest tak, iż osoby, które chciały się pozbyć w ten sposób drażniącego, często niewidocznego dla innych problemu, wywołują znacznie poważniejsze konsekwencje – blizny, które mogą utrzymywać się przez wiele lat.
Dodatkowo, samodzielne wyciskanie pryszczy nie powoduje całkowitego pozbycia się zanieczyszczenia. Po wyciśnięciu pryszcza bardzo często pojawia się stan zapalny, który jest dużo bardziej bolesny oraz widoczniejszy od samego pryszcza.
Wyciskanie pryszczy na twarzy
Wyciskanie pryszczy w określonych partiach twarzy może skutkować dużo poważniejszymi konsekwencjami od tych opisanych powyżej. Na twarzy każdego człowieka istnieje tzw. trójkąt śmierci, w obrębie którego wyciskanie pryszczy jest stanowczo zabronione.
Trójkąt śmierci to obszar od kącików ust człowieka do nasady nosa, który charakteryzuje się bardzo dużym unaczynieniem. Ręczne usuwanie drobnych krostek, pryszczy, czyraków w tym miejscu, może spowodować infekcję skórną, która grozi bardzo poważnymi chorobami. Wszystko to spowodowane jest tym, iż krew do mózgu z obrębu trójkąta śmierci odprowadzana jest bezpośrednio licznymi żyłami np. żyłą górną oczną czy żyłą twarzową. Infekcja może się przedostać tymi drogami do mózgu. Wyciskanie pryszczy na twarzy w obrębie trójkąta śmierci może prowadzić do:
- zapalenia opon mózgowych
- powstawania ropnia mózgu
- zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej
- zapalenia żył
- zapalenia tkanek oczodołu oraz zatok.
Konsekwencje ręcznego usuwania krostek oraz wyprysków w okolicach nosa mogą być bardzo poważne, wobec czego lekarze zalecają powstrzymywanie się od wyciskania pryszczy w tych miejscach.
Wyciskanie pryszczy na plecach
Wyciskanie pryszczy w obrębie całego ciała nie jest zalecane i może powodować negatywne, odwrotne od zamierzonych skutki. Pryszcze występujące na plecach są jednakże często bardzo bolesne i osoby, które borykają się z tym problemem, chcą się ich pozbyć właśnie poprzez wyciśnięcie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak zapobieganie powstawania pryszczy.
Przyczyn powstawania pryszczy na plecach jest bardzo dużo i są to m.in.:
- zmiany hormonalne. Pryszcze na plecach dotykają młodzież w okresie dojrzewania, ale też osoby, które mają problem z gospodarką hormonalną, cierpią na choroby tarczycy.
- nieprawidłowa dieta, bogata w biały cukier lub substancje słodzące, alkohol, tłuszcze nasycone oraz napoje gazowane
- nieprawidłowa higiena ciała
- noszenie odzieży nieprzepuszczającej powietrza
- nadmierna potliwość
Dużo lepszym rozwiązaniem od wyciskania pryszczy na plecach, jest znalezienie przyczyny ich powstawania oraz próba jej usunięcia.
Nałogowe wyciskanie pryszczy
Pryszcze, szczególnie te, które pojawiają się na twarzy są problemem, który drażni niemal każdego, jednak są osoby, które wyciskają pryszcze nałogowo. Problem ten nazywany jest trądzikiem neuropatycznym i ma podłoże psychologiczne. Osoby, które borykają się z tym schorzeniem nałogowo szukają pryszczy czy zaskórników i je wyciskają oraz rozdrapują. Takie osoby często nie mają problemów z cerą. Podczas wyciskania pryszczy odczuwają ulgę, poczucie kontroli nad własnym wyglądem. Nałogowe wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstawania licznych blizn oraz długotrwałych ran, które nie mają szansy się zagoić, ponieważ są stale podrażniane.
-
Kefir: właściwości zdrowotne. Dlaczego warto pić kefir?
-
Najczęstsze choroby trzustki: ostre zapalenie trzustki, przewklekłe zapalenie trzustki
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Czy farbowanie włosów może prowadzić do raka piersi? Nie panikuj! Co trzeba wiedzieć na ten temat
-
Na co umierają Polacy? - raport NIZP-PZH