Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Kolagen naturalny: właściwości. Jak kolagen wpływ na skórę twarzy i włosy
Białko to stosowane jest w przemyśle kosmetycznym, a także chirurgii plastycznej czy ortopedycznej. Bardzo popularne są również produkty kosmetyczne zawierające kolagen, które mają na celu spowolnienie procesu starzenia się skóry, wygładzenie zmarszczek oraz regenerację włosów i paznokci.
Kolagen naturalny: rodzaje
Kolagen jest to podstawowy składnik tkanki łącznej kręgowców, czyli również człowieka. Jest to białko, które wpływa na elastyczność oraz jędrność skóry, a także zdrowie organów wewnętrznych. Naturalny kolagen występujący w organizmie ludzkim, stanowi mieszankę dwóch aminokwasów –glicyny i proliny, których powstawanie uzależnione jest od odpowiedniego stężenia witaminy C w ciele człowieka. Właśnie to powiązanie pomiędzy kolagenem a witaminą C powoduje, iż niedobory tego drugiego składnika mogą skutkować chorobą zwaną szkorbutem, która przejawia się poprzez uszkodzenie naskórka, osłabienie i wypadanie włosów oraz zębów.
Do tej pory zbadano i określono funkcję 8 typów kolagenu naturalnego, występującego w organizmie człowieka. W zależności od typu, wchodzi on w skład różnych organów oraz chrząstek, z których budowany jest organizm ludzki. Na przykład, typ I kolagenu naturalnego stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej kości, tkanki, która tworzy chrząstki i blizny, a także skóry i tkanki podskórnej. Z kolei typ II wchodzi w skład chrząstek stawowych. Oprócz 8 znanych typów kolagenu naturalnego, w organizmie człowieka występuje jeszcze kolejnych 8, których funkcje nie są jeszcze znane.
Właściwości kolagenu
Główną właściwością kolagenu jest utrzymanie jędrności i elastyczności komórek, a także stała stymulacja odbudowy komórkowej. Ponadto, białko to wpływa na proces gojenia się ran, a także blizn potrądzikowych. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzenia produkcji kolagenu, w efekcie czego ciało traci sprężystość, na twarzy pojawiają się zmarszczki i następuje proces starzenia się skóry. Szacuje się, że zaburzenia procesu produkcji kolagenu pojawiają się już po 26 roku życia, a w ciągu 5 lat po menopauzie, poziom tego białka u kobiet spada o 30 proc.Czynniki takie jak: stres, wysiłek fizyczny czy choroby tylko przyspieszają to zjawisko. W związku z tym, obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, głównie kremów, w skład których wchodzi to białko i które mają na celu wydłużenie procesu starzenia się skóry.
Kolejna właściwość kolagenu to utrzymanie dobrej kondycji włosów. Niedobór kolagenu, zaburzenia w procesie jego syntezy powodują pogorszenie się stanu włosów, a także ich wypadanie. Podobnie jest z paznokciami – opisywane białko stanowi podstawowy budulec płytki paznokciowej, wobec czego jego niedobór wpływa na łamliwość paznokci oraz pogorszenie ich ogólnego stanu.
Kolagen to białko, które stanowi podstawową warstwę ochronną organów wewnętrznych, np. nerek czy wątroby. Kolejną właściwością tego białka jest ochrona tych narządów przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi – toksynami, drobnoustrojami czy nawet rozwijaniem się komórek rakowych.
W związku z powyżej opisanymi właściwościami, kolagen stosowany jest w chirurgii oparzeń, ortopedii czy medycynie estetycznej. Białko to stanowi lek na oparzenia, przyspiesza również proces odbudowy kości.
Kolagen do twarzy
Niedobór kolagenu skutkuje pojawianiem się zmarszczek oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Bardzo popularne są produkty kosmetyczne, zawierające to białko, które mają na celu spowolnienie tych procesów. Najczęściej kolagen stosuje się do skóry twarzy i stanowi on podstawę kremów przeciwzmarszczkowych. Oprócz tego, białko to wykorzystywane jest w preparatach, mających na celu niwelowanie trądziku, a także blizn po wypryskach.
Występuje również często w tonikach czy kremach do twarzy dla młodych osób borykających się z niedoskonałościami skórnymi. Oprócz wymienionych preparatów, kolagen do twarzy może być stosowany w formie zastrzyków. Na iniekcje kolagenowe decydują się osoby z głębokimi zmarszczkami czy bruzdami w obrębie twarzy. Zabieg ten ma na celu ich wypełnienie.
Kolagen na włosy
Kolagen stosowany jest również często na włosy, w celu poprawy ich kondycji, nadaniu im sprężystości oraz blasku. Białko to stanowi składnik odżywek oraz masek regenerujących, a także często wykorzystywane jest podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, mających na celu odbudowę struktury włosów.
-
To czy zachorujemy na alzheimera nie zależy wyłącznie od genów. Dowodem historyczne badania trojaczków
-
Jeśli masz 34 lata - przechodzisz pierwszy skok w procesie starzenia - naukowcy mają dowody
-
Podajemy trzy słowa, a ty odgadujesz, o jakie polskie miasto pytamy. Proste?
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Żółta skóra. O czym świadczy zażółcenie skóry?
- Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
- Raport Lancet Countdown: Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie naszych dzieci i naznaczają je na całe życie
- Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia
- Co to jest moraxella catarrhalis i jakie choroby wywołuje?
- Najczęstsze choroby nerek: objawy, leczenie
martaantoninalew
0
Ja wolę zapobiegać niż leczyć i dlatego od kilku lat stosuję kuracje kolagenowe od Nutri Clinic. COLLAGEN ten jest 100% naturalny, pozyskiwany jest z ryb, nie ma zapachu ani smaku. Ostatnio ulepszyli formułę i jeszcze lepiej się rozpuszcza w wodzie. Polecam bardzo!