Ciśnienie atmosferyczne - czym jest i jaki ma wpływ na nasze samopoczucie?

Ciśnieniem atmosferycznym nazywa się stosunek wartości siły nacisku słupa powietrza na powierzchnię do tej powierzchni. Ciśnienie oraz związane z jego zmianami wiatry mogą mieć silny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Ciśnienie atmosferyczne – czym jest?

Ciśnienie atmosferyczne mówi o tym, z jaką siłą powietrze naciska na określoną powierzchnię, a oblicza się je ze stosunku wartości siły nacisku słupa powietrza na daną powierzchnię do tej powierzchni. Podstawową jednostką ciśnienia atmosferycznego jest hektopaskal (hPa), jednak ciśnienie atmosferyczne podaje się czasami w jednostce nienależącej do układu SI, jaką jest atmosfera. Jedna atmosfera jest równa 1013,25 hPa.

W naturalny sposób ciśnienie atmosferyczne jest różne w miejscach o różnych wysokościach nad poziomem morza. Im dany obszar położony jest wyżej nad poziomem morza, tym ciśnienie jest niższe, gdyż na dany obszar naciska słup powietrza o mniejszej wysokości.

Czasami ciśnienie atmosferyczne jest niesłusznie mylone z zawartością tlenu w powietrzu. Wartości te nie oznaczają tego samego, jednak są ze sobą w pewien sposób powiązane. Ogólnie we wszystkich miejscach zawartość tlenu jest taka sama, jednak na obszarach położonych wyżej nad poziomem morza nacisk gazu na powierzchnię Ziemi jest mniejszy.

Ciśnienie atmosferyczne a pogoda 

Ciśnienie atmosferyczne ma bardzo duży wpływ na pogodę. Zazwyczaj wysokie ciśnienie wiąże się z wyżem i ładną, słoneczną pogodą, natomiast niskie ciśnienie zwykle oznacza brzydką pogodę. Poza tym, niskie ciśnienie atmosferyczne często wiąże się ze zjawiskami takimi jak huragany, orkany oraz tajfuny.

Ciśnienie a samopoczucie: zmiany ciśnienia są odczuwane jedynie przez niektóre osoby, które są szczególnie wrażliwe na warunki pogodowe. Takie osoby nazywa się meteopatami. W przypadku zmiany pogody oraz zmiany ciśnienia atmosferycznego odczuwają one różne nieprzyjemne dolegliwości, do których należą przede wszystkim:

Dodatkowo, u niektórych osób występują problemy z funkcjonowaniem układu krążenia oraz mięśnia sercowego.

Zazwyczaj metoepaci najmocniej odczuwają zmiany ciśnienia z wysokiego na niskie, co wiąże się również ze zmianą pogody ze słonecznej i bezwietrznej na wietrzną i deszczową. Pogorszenie samopoczucia i różne inne dolegliwości mogą wówczas odczuwać również osoby starsze, chorujące na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, miażdżycę oraz schorzenia serca. Osoby cierpiące na choroby serca lub układu krążenia podczas gwałtownych zmian ciśnienia atmosferycznego są narażone na znaczne wahania ciśnienia tętniczego. U takich osób może wystąpić również przyspieszenie bicia serca, a nawet wylew krwi do mózgu lub zawał. Co ciekawe, na samopoczucie i zachowanie ludzi wpływ ma również wiatr. Przykładem jest wiatr halny, który oznacza gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. Taki wiatr i wiążąca się z nim zmiana ciśnienia u niektórych osób zwiększa drażliwość, wywołuje agresję, a także wpływa na zwiększenie podatności na depresję. Co więcej, gdy w Tatrach wieje wiatr halny, notuje się większą liczbę samobójstw, przyjęć do szpitali psychiatrycznych, a także przypadków napadów czy bójek. W niektórych krajach, na przykład w Argentynie oraz Szwajcarii, okresy wiania specyficznych rodzajów wiatru są traktowane jako okoliczność łagodząca, a zbrodnie popełnione w okresie wiania wiatru są karane z jej uwzględnieniem.

W obszarach o niskim ciśnieniu, na przykład wysoko w górach, z powodu obniżonego ciśnienia może dochodzić do niedotlenienia, które często skutkuje omdleniami. Na podstawie badań przyjęto granicę omdleń. Przyjmuje się, że wynosi ona 0,16 atm, co jest równoważne z 16-procentową zawartością tlenu w powietrzu przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym.

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na zdrowie – czy można go zredukować?

Na szczęście osoby, które silnie odczuwają wpływ zmian ciśnienia atmosferycznego na swoje samopoczucie, mogą podjąć pewne kroki, aby ten wpływ zminimalizować. Meteopatom zaleca się przede wszystkim regularne przyjmowanie preparatów zawierających witaminę B6 oraz magnez. Składniki te mają pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, a magnez dodatkowo reguluje rytm serca i działa uspokajająco. Oprócz tego zaleca się spożywanie sporej ilości potasu. Najlepiej, aby wszystkie te składniki były dostarczane wraz z dietą, gdyż wtedy są one w pełni przyswajalne. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych w diecie, konieczna jest suplementacja najważniejszych mikro- i makroskładników.

Więcej o: