Fragmin - co to za lek i kiedy jest stosowany?

Fragmin to lek przyjmowany przede wszystkim przez chorujących na zakrzepicę żył głębokich

Fragmin to lek przyjmowany przede wszystkim przez chorujących na zakrzepicę żył głębokich (Fot. Shutterstock)

Fragmin to lek przyjmowany przede wszystkim przez chorujących na zakrzepicę żył głębokich. Ale nie tylko. Bywa przyjmowany przez osoby, które są dializowane oraz mają problemy z sercem. Kiedy jeszcze jest przepisywany? Jak działa i kiedy jego stosowanie jest niewskazane?

Fragmin to farmaceutyk o szerokim działaniu przeciwzakrzepowym. Sprawdza się w leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Stosowany jest także przez pacjentów przed operacją, u których może pojawić się groźny dla życia i zdrowia zakrzep. Przyjmują również pacjenci z niestabilną chorobą wieńcową oraz ci, który wymagającym stałego dializowania. 

Lek najczęściej występuje w formie ampułkostrzykawek, w jego składzie znajduje się:

 • 1 ampułko-strzykawka 0,2 ml zawiera 2 500 j.m. anty-Xa lub 5 000 j.m. anty-Xa dalteparyny sodowej;
 • 1 ampułko-strzykawka 0,3 ml, 0,4 ml, 0,5 ml, 0,6 ml lub 0,72 ml zawiera odpowiednio: 7 500 j.m. anty-Xa, 10 000 j.m. anty-Xa, 12 500 j.m. anty-Xa, 15 000 j.m. anty-Xa lub 18 000 j.m. anty-Xa dalteparyny sodowej;
 • 1 amp. 1 ml lub 1 amp. 4 ml zawiera 10 000 j.m. anty-Xa dalteparyny sodowej.

Fragmin – jak jest przyjmowany?

Fragmin najczęściej występuje w postaci ampułkostrzykawek. Zazwyczaj należy podawać go podskórnie, nie domięśniowo, aplikowany jest pod skórę na brzuchu lub na pośladkach. Schemat dawkowania oraz częstotliwość wstrzyknięć ustala lekarz.

Fragmin – działania niepożądane

U osób przyjmujących lek mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej jednak ograniczają się one do zmian skórnych, powstałych w miejscu aplikacji leku. Najczęściej u pacjentów obserwuje się:

 • krwiaki lub zaczerwienienia w miejscu podania,
 • uczucie pieczenia,
 • skórne reakcje alergiczne,
 • martwica skóry w miejscu podania.

U części chorych mogą wystąpić zaburzenia funkcji wątroby oraz spadek liczby płytek krwi. W sytuacji, gdy przyjmowanie farmaceutyku wywoła inne zmiany należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
 
Jeśli lek jest przyjmowany prawidłowo i zgodnie z zaleceniem nie powinien wpływać na zdolności motoryczne oraz wywoływać zaburzeń psychicznych. W trakcie przyjmowania środka nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Pacjenci, którym lekarz przepisał lek, przed jego zażyciem muszą poinformować lekarza, jeśli dotyczy ich:

 • nadwrażliwość na sól sodową dalteparyny lub inną heparynę drobonocząsteczkową lub heparynę niefrakcjonowaną,
 • potwierdzona lub podejrzewana małopłytkowość poheparynową,
 • czynne krwawienie (np. z przewodu pokarmowego),
 • bakteryjne zapalenie wsierdzia,
 • niedawno przebyte urazy lub zabiegi chirurgiczne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, oczu i/lub uszu.

Lekarz powinien także znać nazwy przyjmowanych obecnie przez chorego leków, zwłaszcza jeśli są to preparaty (dotyczy to także tych przyjmowanych bez recepty):

 • wpływające na krzepnięcie krwi (np. leki trombolityczne),
 • inne leki przeciwzakrzepowe,
 • niesterydowe leki przweciwzapalne,
 • leki hamujące czynność płytek krwi (leki te mogą nasilać działanie soli sodowej dalteparyny).

Doktorze, czy to coś poważnego? Błahe dolegliwości czy już choroba

Kobiety powinny poinformować lekarza o tym, że są lub podejrzewają, że mogą być w ciąży lub są w trakcie karmienia piersią, ponieważ w takich przypadkach o tym, czy lek będzie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka zdecydować może tylko specjalista.
Każdy pacjent musi pamiętać, że aby lek zadziałał, musi być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub jeśli ten nie podał schematu leczenia, należy trzymać się opisu producenta zawartego w ulotce dołączonej do opakowania.

Nie należy także stosować leku po terminie jego przydatności. Dodatkowo lek powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie można go podawać komuś innemu bez konsultacji z lekarzem.

To również może cię zainteresować:

Jeśli wiesz, co to OB i CRP, to masz już dwa punkty. Zdobędziesz więcej?
1/16Lekarz zlecił ci wykonanie OB. W związku z tym:
Zobacz także
 • Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie powinno mieć złego wpływu na zdrowie. Jednak zdarza się, że pojawiają się niepożądane objawy - najczęściej dochodzi do zaburzeń cyklu miesiączkowania oraz pogorszenia jakości skóry i włosów. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy i skutki
 • Stenty w sercu to przełomowy sposób na leczenie choroby wieńcowej. Stenty - co to takiego? Rodzaje stentów i skutki uboczne (powikłania)
 • HTZ pomaga przejść przez uciążliwy okres menopauzy Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - na czym polega i kto może ją stosować?
Skomentuj:
Fragmin - co to za lek i kiedy jest stosowany?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX