Żółty stolec - co o twoim zdrowiu mówi kolor stolca?

Kontrolowanie tego, jak wygląda nasz stolec jest bardzo ważne. Często nieprawidłowy stolec to pierwsze objawy różnych chorób.

Kontrolowanie tego, jak wygląda nasz stolec jest bardzo ważne. Często nieprawidłowy stolec to pierwsze objawy różnych chorób. (Fot. Shutterstock)

Mało kro zwraca uwagę na to, jak wygląda ich stolec. W końcu dla wielu osób to nic przyjemnego. Bardzo ważne jest jednak, aby regularnie sprawdzać wygląd stolca.

Dlaczego należy kontrolować stolec?

Kontrolowanie tego, jak wygląda nasz stolec jest bardzo ważne. Często nieprawidłowy stolec to pierwsze objawy różnych chorób. Obserwując stolec można zauważyć nieprawidłową konsystencję, kolor, czy też części pasożytów. 

Prawidłowy stolec - jak wygląda

Wygląd prawidłowego stolca może lekko różnić się, jednak nie powinien on mocno odbiegać od normy. Na kolor i konsystencję stolca ma wpływ:

 • spożywane jedzenie, 
 • jakość jedzenia,
 • choroby,
 • ilość wypitej wody,
 • ilość zjadanego błonnika.

Na przykład żółte plamki w stolcu nie muszą oznaczać od razu problemów. Mogą to być po prostu cząstki nie do końca przetrawionej kukurydzy. 

Luźniejszy niż zwykle stolec nie musi oznaczać biegunki. Jeśli nie pojawiają się inne dolegliwości, a stolec jest luźny tylko sporadycznie, może mieć to związek z piciem dużej ilości wody. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, kiedy stolec jest zbyt zbity. Czasami można mieć nawet problemy z jego wydaleniem. Może to oznaczać, że w naszej diecie jest za dużo błonnika i za mało płynów, które pozwoliłyby błonnikowi lepiej przechodzić przez układ pokarmowy.

Prawidłowy stolec jest:

 • brązowy,
 • zbity (ale nie za mocno),
 • nie widać w nim wielu niestrawionych części pokarmu.

Nieprawidłowy stolec

Nieprawidłowości w stolcu mogą być związane z wieloma przyczynami:

 • twardy, mocno zbity stolec - picie zbyt małej ilości wody,
 • luźny stolec - biegunki,
 • stolec z niestrawionymi resztkami jedzenia - problemy z jelitami,
 • stolec z kuleczkami tłuszczu - nieodpowiednie wchłanianie w jelitach,
 • stolec z krwią - krwawienie w końcowym odcinku układu wydalniczego.

Wszelkie nieprawidłowości powinny jak najbardziej być brane pod uwagę, ale nie zawsze są niebezpieczne. Na przykład po zatruciu alkoholowym może pojawić się luźny, cuchnący stolec. Jest to jednak stan przejściowy, związany z oczyszczaniem się organizmu po metabolizowaniu dużej ilości alkoholu. 

Jak często odwiedzać toaletę?

Zdrowa osoba powinna odwiedzać toaletę raz lub dwa razy dziennie. Zbyt częste lub zbyt rzadkie wypróżnianie się wskazywać może na różne nieprawidłowości.

Żółty stolec - przyczyny

Nieodpowiedni kolor stolca oznaczać może różne zaburzenia.

 • Jasny stolec zazwyczaj pojawia się u osób, które spożywają dużo warzyw, owoców i piją sporo wody.
 • Pomarańczowy stolec to wskaźnik tego, że w diecie znajduje się dużo betakarotenu.
 • Żółty stolec lub biały może oznaczać choroby wątroby lub trzuski.
 • Czarny stolec oznacza krwawienie w przewodzie pokarmowym lub w jelitach. Może to być wynik nadżerki, pęknięcia ściany żołądka czy perforacji jelita.

Jelito grube: prawie jak drugi mózg

Choroby wątroby i trzustki a kolor stolca

Chora wątroba - żółty stolec

Żółty stolec to najczęściej wskazówka co do tego, co dzieje się w naszej wątrobie. Kał jest barwiony na żółto, ponieważ zaburzona jest produkcja i przemiana żółci, która w rezultacie wyrzucana jest do jelita. Żółty stolec powinien być więc niepokojącym objawem. Może to oznaczać kamienicę dróg żółciowych czy zapalenie wątroby.

Często żółtemu stolcowi towarzyszyć może żółtaczka, swędzenie skóry, ciemny mocz. 

Żółty stolec może mieć kolor od bardzo jasnego, prawie całkowicie odbarwionego, po kolor gliniany.

Choroby trzuski - jasno żółty lub odbarwiony stolec

Żółtawy lub odbarwiony stolec to także możliwe choroby trzustki. Może to być objaw kamicy przewody trzustkowego, niedobory enzymów trzustkowych, upośledzeniem funkcji trzustki, rakiem trzustki. 

Trzustka odpowiada za enzymy produkujące tłuszcze, jeśli są one niestrawione, to wydalane są z kałem. Stolec może być całkowicie odbarwiony lub żółty, jasnożółty, połyskliwy. Często pojawia się też tłuszczowa wydzielina z odbytu, która brudzi bieliznę.

Żółty stolec - co robić?

Co zrobić, jeśli zauważyliśmy u siebie żółty stolec? Przede wszystkim nie panikować, tylko udać się do lekarza. Jak najszybciej powinniśmy to zrobić, jeśli oprócz żółtego stolca zauważyliśmy:

 • gorączkę, 
 • żółtaczkę,
 • bóle brzucha,
 • biegunkę.

Leczenie żółtego stolca

Po udaniu się do lekarza i opisaniu naszych objawów, na pewno zleci on wykonanie dodatkowych badań, dzięki czemu będzie można dokładnie określić, jaka jest przyczyna.

Wykonane zostaną takie badania jak określenie liczby enzymów trzustkowych oraz parametrów wątrobowych. Być może zalecone zostanie badanie USG brzucha, a także badanie moczu.

Po określeniu przyczyny i podjęciu prawidłowo dobranego leczenia żółty stolec powinien szybko zniknąć, a nasz organizm powinie  wrócić do równowagi

To również może cię zainteresować:

Kolor kału - o czym świadczy?

Czarny kał - czy to powód do niepokoju?

Wygląd stolca - źródło cennych informacji

Jeśli wiesz, co to OB i CRP, to masz już dwa punkty. Zdobędziesz więcej?
1/16Lekarz zlecił ci wykonanie OB. W związku z tym:
Zobacz także
 • Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego organizmu Produkty bogate w żelazo - jakie warto wybierać?
 • Najważniejsze zalecenie żywieniowe kierowane do chorych zmagających się z zapaleniem jelita grubego wiąże się z przejściem na dietę lekkostrawną, a więc pozbawioną potraw ostro przyprawionych i smażonych na gorącym tłuszczu Zapalenie jelita grubego - podział, przyczyny, objawy i leczenie
 • Czasem brzuch powiększa się na chwilę, czasem systematycznie przybywa nam w pasie... Uważaj, to nie musi być wzdęcie Te męczące wzdęcia: skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?
Skomentuj:
Żółty stolec - co o twoim zdrowiu mówi kolor stolca?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX