Psy wyczuwają, kiedy jesteśmy smutni?

Gdy płaczesz, twój pies zawsze to wyczuwa i przychodzi cię pocieszyć? Badacze twierdzą, że psy są wyczulone na ludzki płacz i rozróżniają go od innych reakcji. Skąd ten efekt?

Psy są szczególnie wyczulone na ludzkie łzy – pokazują ostatnie badania opublikowane w „Animal Cognition”. Gdy człowiek płacze, niemal pewnym jest, że pies zareaguje.
Londyńscy naukowcy odkryli, że psy są bardziej skłonne podchodzić do osób płaczących niż do osób mruczących czy mówiących. Zazwyczaj reagują na płacz uległą postawą typową dla zachowań empatycznych.

Mruczenie, mówienie i płacz – co najmocniej działa na psy?


Naukowcy chcieli wykluczyć to, że psy podchodzą do ludzi kierowane ciekawością, co się z nimi dzieje. Z tego względu badacze włączyli do badania mruczenie (wydawanie dźwięków z zamkniętymi ustami), co teoretycznie mogłoby wzbudzić zainteresowanie psów na podobnej zasadzie jak płacz.


„To, że psy rozróżniały płacz od mruczenia, wskazuje na to, że psia reakcja na ludzki płacz nie jest powodowana jedynie ciekawością” – zaznacza badaczka i psycholog Deborah Custance. „Zdaje się, że psy przypisują płaczowi większe emocjonalne znaczenie, co powoduje silniejszą reakcję zwierząt niż wydawanie dźwięków czy mówienie” – dodaje.

15 psów z 18 podeszło do płaczących osób


Deborah Custance wraz z Jennifer Mayer sprawdziły reakcję 18 psów na różne zachowania. Badaczki chciały sprawdzić, czy psy zareagują empatycznie na płacz. W grupie badanych psów znalazły się kundle, labradory, golden retrievery i przedstawiciele kilku innych popularnych ras. Badanie przeprowadzono w domach czworonogów.


Jedna z badaczek przybywała na miejsce. Początkowo ignorowała psa, aby nie budzić jego zainteresowania. Po czym badaczka i właściciel na zmianę rozmawiali, udawali płacz i mruczeli.


Spośród 18 psów, 15 zbliżyło się do osoby, która imitowała płacz. Jedynie 6 psów podeszło, gdy któraś z osób mruczała. To, zdaniem ekspertów, dowodzi, że zwierzętami nie kierowała ciekawość, a chęć zapewnienia człowiekowi komfortu.
Psy reagowały na płacz osoby niezależnie od jej tożsamości - niezależnie, czy była to badaczka czy właściciel.

Uległa postawa pocieszyciela


Z 15 psów, które reagowały na płacz właściciela lub obcego, 13 czworonogów zachowywało uległą postawę ciała, tj. schowany ogon czy pochylona głowa. Dwa pozostałe psy charakteryzowała czujność lub chęć zabawy.
Możliwe, że psy nauczyły się reagować na płacz w ten sposób, bo wtedy właściciele odwdzięczają im się uczuciami– przypuszczają badacze.

Tysiące lat przyjaźni


Ludzie udomowili psy co najmniej 15 tys. lat temu – czytamy w „livescience.com”. Przez ten czas psy wiernie towarzyszyły człowiekowi w doli i niedoli. Być może za sprawą tak długiej wspólnej historii psy z czasem stały się ekspertami od ludzkich emocji.

Naukowcy co prawda podkreślają, że nie ma dowodów na to, że psy rzeczywiście rozumieją nasz ból i czują empatię, a być może po prostu nauczyły się takiej reakcji ze względu na wzmocnienia, jakie potem uzyskują (np. głaskanie, okazywanie wdzięczności, uczuć). Choć większości właścicieli psów wystarczy prawdopodobnie spojrzenie czworonoga, by wiedzieć swoje.

Komentarze (5)
Psy wyczuwają, kiedy jesteśmy smutni?
Zaloguj się
 • Renata Kowalska

  Oceniono 16 razy 16

  Psy wyczuwają, dzieci wyczuwają do pewnego wieku.... Coś w tym jest.

 • Oceniono 9 razy 9

  psy wyczuwaja jak najczulszy sejsmograf, mam psy od 30 lat ,jedna rasa, gdy umarla nam suka bedaca samica alfa w stadzie kilku psow to to byl meksyk.., zapasci psychiczne i fizyczne ciagnace sie latami u kilku osobnikow, musialem wycofac z zawodow suke bedaca vice mistrzynia polski w biegach coursingowych bo nagle dostala paralizu tylnych lap. prrzeszlo jej po pol roku dopiero...badania usg,rentgen nie wykazaly zadnych zmian kostnych,sciegnowych etc etc...a psy sie przewracaly na zwyklych spacerach jak trafione srutem. Tesknily za szefowa stada..to trwalo dobry rok zanim doszly do siebie..., od tego czasu minelo z 8 lat . wystarczy ze puszcze z lapa film ze szczekiem dawnej ex szefowej stada to jedyna suka ktora wtedy byla w stadzie zaczyna wyc jak potepieniec... Kocham charty.

 • Oceniono 4 razy 4

  Mam dwie kochane sunie ,gdy mam jakieś problemy ,chwila załamania i płaczę są obie przy mnie i przytulają się do mnie ,kładą głowę mi na kolanach ,liżą po ręce ,trącają psykiem tak jakby pocieszały .Moje dwie psie przyjaciółki .

 • ken-ya

  0

  chore zeby to niedostatek budulca w okresie wyrzynajacych sie zebow.Gdy brak budulca organism weznie troche wapna z kosci,i wybuduje zeby ale marnej jakosci . Takie zeby pod mikroskopem wygladaja jak pumyks. Mnustwo malenkich dziurek w kture wejda bakterie I zadna pasta nie zabije je do konca, Czyli do konca naszego zycia klopot z zebami. Antropolodzy twierdza ze najleprze uzebienia mialy czaszki znalezione ludzi mieszkajacych nad morzem -zywiacych sie rybami. Czesto te nadmorskie czaszki mialy pelne uzebienie bez ubytkow.Wtedy nie bylo past I szczoteczek. Wiec Hello - gdzie sa nasi straznicy zdrowia?

 • zimmel

  Oceniono 2 razy 0

  Mój pies jest miły dla wszystkich,ale obroży założyć sobie nie pozwoli. Zastrzyk i wyciągnięcie kleszcza ,trzeba usypiać.Bardzo lubi mnie ja jestem jego przewodnikiem,karmie itp ale dziś chciałem delikatnie uczesać miękką szczotką to ugryzł w rękę z całej siły, mam rany.Zonę nie raz ugryzł.Chodzi na wolności. Mimo wszystko lubię go.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX