Chiny: Stworzenie chimery świni i małpy ważnym przełomem w nauce

Dramatyczny brak narządów do przeszczepów zmusza naukowców do poszukiwania alternatyw. Jedną z nich jest pomysł hodowania ludzkich narządów w ciele zwierząt. Właśnie zrobiono w tym kierunku kolejny krok, który niektórzy badacze uznają za przełomowy. Chińskim naukowcom udało się doprowadzić do narodzin chimery świni i makaka.

W State Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology w Pekinie doprowadzono, po raz pierwszy w historii, do narodzin żywej chimery świni oraz człekokształtnego zwierzęcia. Wyglądały i zachowywały się zupełnie normalnie. I chociaż prosięta-chimery żyły krótko, bo tylko tydzień, to projekt stanowi ważny etap w pracach nad hodowlą ludzkich narządów do przeszczepów w ciałach zwierząt. W przeszłości były już prowadzone eksperymenty, w których ludzkie komórki macierzyste wszczepiano zwierzętom, w tym świniom i owcom, ale ze względów etycznych musiały zostać zakończone po kilkunastu dniach.

Chimery to organizmy, które zawierają geny innego gatunku. W tym przypadku do zarodków świni wprowadzono komórki macierzyste pobrane od makaków krabożernych (łac. Macaca fascicularis). Aby móc śledzić, do których organów prosiąt dotrą komórki pochodzące od małpy, zmodyfikowano je genetycznie tak, aby zawierały fluorescencyjne białko o nazwie GFP.

Kolejnym krokiem było wyhodowanie z nich komórek embrionalnych i wstrzyknięcie do pięciodniowych zarodków świni. Następnie przy pomocy procedury in vitro doprowadzono do zapłodnienia zwierząt. W rezultacie na świat przyszło 10 prosiąt, z czego dwa okazały się chimerami.

Obserwując poszczególne organy prosiąt, szukano tych, w których osiadły komórki pochodzące od makaka. Znaleziono je w sercu, wątrobie, płucach, śledzionie, a także w skórze prosiąt, natomiast nie było po nich śladu w jądrach i jajnikach. Jednak obce komórki makaka stanowiły w gruncie rzeczy znikomą część naturalnych komórek świni, zaledwie jedną na 10 000.

Po kilku dniach wszystkie prosięta padły, nawet te, które nie były chimerami, dlatego badacze łączą ich śmierć bardziej z procedurą in vitro niż z chimeryzmem, ponieważ u świń zapłodnienie pozaustrojowe jest trudne i niesie ze sobą komplikacje.

Chińscy naukowcy są jednak optymistami. Uważają, że eksperyment przyniósł wiele ciekawych spostrzeżeń i danych, które mogą przydać się innym naukowcom. W tym doświadczeniu wykorzystano komórki małp do sprawdzenia, na ile możliwe jest hodowanie chimerycznych narządów ludzkich w ciele dużych zwierząt. Teraz naukowcy mają zamiar przeprowadzić podobne doświadczenie ponownie, zwiększając liczbę komórek macierzystych makaka wszczepianych do zarodka świni. A jeśli znowu się im uda doprowadzić do narodzin chimery, następnym krokiem będzie próba stworzenia świń, u których jeden narząd będzie zbudowany niemal wyłącznie z komórek zwierząt naczelnych - zapowiadają chińscy badacze.

Wyniki badań opisano na łamach Protein & Cell.

Źródło: ScienceAlert

Więcej o:
Komentarze (18)
Chiny: Stworzenie chimery świni i małpy ważnym przełomem w nauce
Zaloguj się
 • saviour

  Oceniono 16 razy 14

  Trochę mnie ten artykuł zbił z tropu. Myślałem, że już dawno temu skrzyżowano świnie i małpy. To w takim razie skąd się wzięli Bielan, Suski i Tarczyński?

 • qqben

  Oceniono 9 razy 5

  Jeżeli świnia będzie miała serce człowieka, bo tylko takie można przeszczepiać, to co na to kościół? Czy ta świnia będzie już wierną duszyczką czy dalej poddanym którego można zjeść?

 • hellk

  Oceniono 6 razy 4

  Naukowcy-optymisci. Klasyka horror SF:)

 • ewa4343

  Oceniono 7 razy 3

  Czekam na przeszczep nerki, dialuzuję się od dwóch lat, ale ze smutkiem czytam takie wiadomości. Czy tylko z tego powodu, że jestem człowiekiem ma cierpieć ileś tam zwierząt? Jesteśmy oprawcami...

 • mo_ar

  Oceniono 2 razy 2

  "Chimery to organizmy, które zawierają geny innego gatunku"

  Co za bzdura!

 • bosmak

  Oceniono 6 razy 2

  Ja ...! (Nie będę pisał brzydkich słów, choć chciałbym)
  Czym sobie świnia zadłużyła na taki los? Liczę na to, za człowiekowi po takim przeszczepie zrobi się zakręcony ogonek.

 • misiek12321

  Oceniono 5 razy 1

  Same. Chimery w rządzie PiS
  Tylko tam jest skrzyżowanie świni z przyglupem...

 • mc_ras

  Oceniono 3 razy 1

  „Wyglądały zupełnie normalnie” . To pojęcie potrzebuje chyba przedefiniowania. Chyba nie ma nic, co wyglada mniej „normalnie” niż Świniołak.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 5 razy -1

  Kiedy chydryba Jarosławy z pieluchą tetrową? Już czas .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX