Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Przykurcz Dupuytrena: przyczyny, objawy, leczenie
Przykurcz Dupuytrena - charakterystyka choroby
Przewlekłe, bezbolesne zapalenie rozcięgna dłoniowego powoduje, że w dochodzi do jego zwłóknienia i skrócenia, w wyniku czego stawy dłoni i palców ulegają deformacji. Palec serdeczny, czyli czwarty oraz palec mały (piąty) ulegają wtedy przykurczeniu. Ta deformacja dłoni występuje u około 40-60 procent osób chorych na cukrzycę. Najczęściej dotyka mężczyzn ze źle leczoną, zaniedbaną cukrzycą i z towarzyszącymi zmianami w układzie ruchu. Jako pierwszy chorobę opisał francuski chirurg Guillaume Dupuytren w 1831 roku.
Dokładna etiologia choroby nie jest znana. Bada się jej ewentualne przyczyny genetyczne (uważa się, że odpowiada za 25-60 procent przypadków), a także teorię powinowactwa nerwowego (współistniejące choroby w ośrodkowym układzie nerwowym) i teorię urazową (urazy zawodowe, mikrouszkodzenia w wyniku wykonywania niektórych ruchów, przeciążenia dłoni).
Przykurcz Dupuytrena - objawy
Choroba zaczyna się cicho i początkowo nie daje żadnych objawów. Następnie można zauważyć niewielki i niebolesny guzek na wysokości stawu śródręczno-paliczkowego na palcu serdecznym. Jeżeli choroba się rozwinie, powoduje ograniczenie ruchomości stawu. Nie da się wtedy wyprostować palców, serdecznego oraz piątego (małego palca). Następnie dołączają się inne objawy, takie jak mrowienie, czy też pieczenie, a także zanik czucia w opuszkach palców. Przykurcz może też zacząć obejmować pozostałe palce dłoni.
Przykurcz Dupuytrena - diagnoza i leczenie
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, takich jak guzek u nasady palca, nie wolno zanadto obciążać dłoni i natychmiast zgłosić się do lekarza, który zleci badania w kierunku cukrzycy. Sprawdza się także stan pacjenta i jego historię chorób, a także przypadki występowania przykurczu dłoni w rodzinie. Do zdiagnozowania choroby używa się także badań obrazowych, w tym RTG i USG ręki i badanie elektromiograficzne, służące do rozpoznawania chorób obwodowego układu nerwowego oraz mięśni.
W stadium zaawansowanym choroby, gdy już pojawia się przykurcz, oceniany jest stan dłoni i stopień rozwoju patologicznych zmian w ścięgnach, mięśniach i stawach.
W naszym filmie mówimy, jak bardzo groźna jest w Polsce cukrzyca
Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na wykonaniu operacji chirurgicznej w znieczuleniu miejscowym. Niestety, w przypadku zaawansowanego stadium choroby, przykurcz może po pewnym czasie wrócić. Zdarza się to u co trzeciego chorego. Bezpośrednio po operacji ręka jest unieruchamiana na kilka dni, a następnie rehabilitowana aż do przywrócenia sprawności. Stosuje się zarówno ćwiczenia jak i zabiegi fizykoterapeutyczne. Aby zapobiegać chorobie należy unikać przeciążania ręki, szczególnie w przypadku wykonywania prac dłońmi i dbać o leczenie cukrzycy lub zapobiegać jej wystąpieniu.
-
Chrapią, ledwo się ruszają, pocą i wciąż nie dostrzegają problemu. Jak walczyć z męską otyłością, pytamy bariatrę
-
Sok z buraków: jakie ma właściwości, na co pomaga
-
Zimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami
-
Gra na perkusji zmienia mózg i to na lepsze - stwierdzili naukowcy po przebadaniu muzyków
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
- Nadwrażliwość na hałas: przyczyny, objawy, leczenie
- Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
- Żółta skóra. O czym świadczy zażółcenie skóry?
- Raport Lancet Countdown: Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie naszych dzieci i naznaczają je na całe życie
- Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia