Lekarze znaleźli setki tasiemców w mózgu mężczyzny. Winna wieprzowina

Źródłem choroby stał się niedogotowany kawałek wieprzowiny, w którym znajdowały się larwy tasiemca. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego rozpoczęły wędrówkę po ciele, przemieszczając się do mięśni oraz do mózgu.

Chińscy lekarze podczas skanowania głowy 43-letniego mężczyzny dostrzegli w jego mózgu setki pasożytów. Pacjent trafił do szpitala College of Medicine przy Uniwersytecie Zhejiang, skarżąc się na bóle głowy, piersi oraz drgawki. Do tego dochodziły chwilowe utraty przytomności. Lekarze nie umieli znaleźć przyczyny dolegliwości, zdecydowali się zatem na obrazowanie mózgu. W rezultacie dostrzeżono w jego organizmie setki cyst z larwami tasiemców, które rozprzestrzeniły się po ciele. Cysty z pasożytami znaleziono w mięśniach oraz w mózgu chorego. Mężczyzna został poddany leczeniu i po tygodniu wyszedł ze szpitala, jednak lekarze uważają, że zakażenie tasiemcem pozostawiło u niego nieodwracalne skutki.

Tasiemczyca to choroba pasożytnicza powodowana przez zagnieżdżającego się w organizmie tasiemca. Można się nim zarazić, zjadając zakażone mięso lub jedząc brudnymi rękami, na których znalazły się dojrzałe jaja pasożyta. Jeżeli danie mięsne jest niedogotowane, znajdujące się w nim wągry są nadal żywe i groźne. Wągry to formy przetrwalnikowe tasiemca, które po przedostaniu się do organizmu gromadzą się w jelicie cienkim, gdzie przekształcają się w formę dojrzałą.

Istnieje kilka gatunków tasiemca, w tym uzbrojony i nieuzbrojony. Tasiemiec uzbrojony przyczepia się specjalnymi haczykami i przyssawkami do ścianek jelita cienkiego i rośnie tam, korzystając ze składników odżywczych żywiciela. Dorosły osobnik potrafi osiągnąć długość do czterech metrów. Tasiemce mają budowę segmentową, a każdy segment jest zdolny do rozrodu. Są organizmami obupłciowymi, w poszczególnych segmentach pasożyta rozwijają się zarówno męskie, jak i żeńskie organy płciowe. Gdy dojrzały płciowo tasiemiec zaczyna się rozmnażać, produkuje setki tysięcy jaj, które wraz z odrywającym się segmentem są wydalane z kałem i opuszczają ciało żywiciela. Teraz pasożyt szuka żywiciela pośredniego, którym dla tasiemca uzbrojonego jest świnia. Połknięte przez zwierzę larwy osiadają w jej mięśniach, gdzie tworzą rodzaj bąbla, pęcherzyka, wewnątrz którego się przyczajają. Zjadając niedogotowaną wieprzowinę z takimi wągrami, stajemy się dla tasiemca nowym żywicielem i wtedy cykl rozrodczy pasożyta się zamyka.

W naszym filmie mówimy o tym, jak rozpoznać i zwalczać u dzieci owsiki.

W ciele człowieka larwy tasiemca mogą migrować z jelit do mięśni, mózgu, gałki ocznej. Larwy, które osadzają się w mięśniach lub w mózgu, tworzą cysty, wewnątrz których czekają na kolejne cykle rozwoju. Takie torbiele zaczynają być źródłem zakażeń, naciskają też na tkanki, wywołując ból i uszkodzenia. Zdarzały się przypadki utraty wzroku, zakażenia mózgu, a nawet śmierci. Infekcję zwalcza się lekami przeciw pasożytom, ale nie można już naprawić szkód, których dokonały larwy w mięśniach, gałce ocznej czy w tkance mózgowej.

Zakażenia tasiemcem zdarzają się częściej tam, gdzie zjadane jest mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła i zostaje spożyte bez odpowiednio długiej obróbki cieplnej. Wągry tasiemca giną w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza, zatem dłuższe gotowanie powinno je zniszczyć. Są też wrażliwe na zamrażanie. Aby uniknąć zakażenia, trzeba także zachowywać higienę rąk, aby nie dopuścić do przeniesienia jaj do przewodu pokarmowego, a także dokładnie myć talerze, noże i inne naczynia, których używaliśmy do przygotowania mięsa.

Źródło: Insider

Więcej o:
Komentarze (56)
Lekarze znaleźli setki tasiemców w mózgu mężczyzny. Winna wieprzowina
Zaloguj się
 • dod201701

  Oceniono 65 razy 39

  U nas by zmarł. Przecież lekarze nie kierują na badania. Bo to kosztuje.

 • birnbaum09

  Oceniono 33 razy 31

  Tasiemczyca (tenioza) - to choroba pasożytnicza,
  gdy w jelicie cienkim chorego żyją postaci dorosłe tasiemca.
  Gdy u chorego (np. w mięśniach, w mózgowiu) żyją larwy tasiemca,
  to rozpoznajemy u niego wągrzycę (cysticerkozę).

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 15

  To były problemy w Polsce w 50 latach zeszłego stulecia..Ale gdy braknie kontroli produkcji w przemyśle a głównie u regionalnych producentów problem może powrócić...

 • birnbaum09

  Oceniono 17 razy 13

  Pani Redaktor,
  przeczytałem Pani artykuł jeszcze raz i muszę sprostować 2 błędy.
  U chorego zdiagnozowano wągrzycę mózgu (a nie tasiemczycę!),
  czyli źródłem zarażenia nie było mięso chorej świni.
  Mięso zarażonej świni zawiera larwy, czyli wągry tasiemca uzbrojonego.
  Po zjedzeniu człowiek choruje na tasiemczycę, bo w jego jelicie cienkim
  wągry dojrzewają do postaci dorosłych.
  Chory wydala z kałem jaja tasiemca, a świnia zaraża się nimi
  mając dostęp do niezabezpieczonego szamba, albo do ludzkich wydalin
  "za stodołą" pozostawione przez chorego na tasiemczycę.
  W jelicie świni z jaj wydostają się migrujące larwy, które z krwią
  dostają się do jej mięśni, czasem mózgu, gałki ocznej, wątroby, itp.
  Tu larwa czeka na głodnego mięsożernego człowieka (inne
  zwierzęta są bezpieczne). Smacznego!

  A jak na wągrzycę mózgu może zachorować człowiek?
  Raczej unikamy konsumpcji ludzkiego kału.
  Otóż najczęściej człowiek zjada jaja swojego tasiemca.
  Podczas niedokładnie wykonanych zabiegów higienicznych,
  kiedy brudną (swoim kałem!) ręką sięgnie po kanapkę,
  choćby wegetariańską.
  Jaja tasiemca mogą nam przenieść na kanapkę także muchy.
  Jaja przylepiają się do jej odnóży, a ta je przenosi nam na talerz.

  Jeżeli lekarze znaleźli w badaniu obrazowym wągry tasiemca
  w mózgu, to pewnie przebadali tez jego kał, czy nie ma w nim jaj.

  A artykuł traktuję jako kolejny przykład, jak "teoria gender"
  towarzyszy człowiekowi. Były obojnacze winniczki,
  teraz tasiemce.
  Wszędzie to LGBT (czyt. biseksualizm).

 • 1p.3.15

  Oceniono 11 razy 11

  wystarczy pokroić surowe warzywa na sałatkę tym samym , nieumytym nożem, którym było pokrojone zarażone mięso, lub na tej samej nieumytej desce.

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 11

  Cos poszlo bardzo zle.
  Tradycyjny i standardowy sposob przyrzadzania miesa w Chinach to krojenie na drobne kawalki i albo gotowanie, albo smazenie we wrzacym oleju.
  Pasozyty, jesli sa, powinny zginac.

 • trevor_francis

  Oceniono 13 razy 7

  Dziwne. W USA poszedlem kiedys do lekarza z bolem glowy to od razy wyslal mnie na PET scan mozgu.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 8 razy 4

  Teraz już wiem,że Jarosław Prezes ma w mózgu pierwotniaki,bo je dogotowane kartofle i kotlety u Prezeski TK.,ominęło go nieszczęście posiadania tasiemców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX