Sosnowiec. Pacjent odzyskał wzrok po 73 latach. Dzięki jednej operacji, która znów jest refundowana

Przed zabiegiem keratoprotezy typu Boston, obecnie 78-letni Jerzy Gabryszewski ze Szczecina widział jedynie "blaski i cienie". Teraz może zobaczyć, co podano na śniadanie i dostrzega już zarysy osób. Zdaniem lekarzy będzie jeszcze lepiej. Tego niemal medycznego cudu dokonali lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Obecnie 78-letni Jerzy Gabryszewski stracił wzrok w 1946 roku, w wyniku wypadku - wybuch granatu pozbawił go jednego oka, w drugim mężczyzna niemal całkowicie utracił zdolność widzenia. Kilka zabiegów przeszczepu rogówki nie pomogło.

Zabiegi okulistyczne to wciąż wyzwanie, jednak w tym zakresie dokonał się niebywały postęp. Zobacz fragment operacji:

Koszmarny wypadek

Jak donosi "Dziennik Zachodni", historia pana Jerzego jest tragiczna i wzruszająca. Miał 4,5 roku, gdy wraz z braćmi i kolegą znalazł w polu granat wyrzucony przez opuszczających Szczecin Niemców. Pocisk wybuchł w rękach bawiących się nim dzieci. Kolega zginął na miejscu, bratu pana Jerzego urwało rękę, a on niemal całkowicie stracił wzrok.

Tata w 1942 roku zginął na wschodnim froncie. Mama wychowała nas sześcioro. Było nam bardzo ciężko i ten wzrok to był najmniejszym problemem. Potem, gdy pojawiły się możliwości, mimo wielu przeszczepów rogówki, nie udało się przywrócić widzenia

- powiedział mężczyzna dziennikarzom, którzy rozmawiali z nim po zabiegu.

Determinacja lekarzy

Pierwotne obrażenia pacjenta były poważne, a wraz z upływem czasu rokowania co do poprawy stanu zdrowia po zabiegu, systematycznie malały. Dwie lekarki ze Szczecina prof. Anna Machalińska oraz dr Marzena Formicka nie zamierzały się jednak poddać. Wciąż szukały informacji o nowych metodach leczenia, które dawałyby szansę na poprawę jakości życia pana Jerzego. Taka możliwość pojawiła się na drugim końcu Polski - w Sosnowcu, gdzie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym pracuje wybitny okulista dr Dariusz Dobrowolski.

Właśnie doktor Dobrowolski z pomocą prof. Edwarda Wylęgały zoperował pana Jerzego. Przeprowadzono zabieg wszczepienia keratoprotezy typu Boston. Polega on na umieszczeniu w tkance rogówkowej sztucznej części optycznej. Jak wyjaśnia rzecznik szpitala Tomasz Świerkot:

Takie rozwiązanie jest przede wszystkim nadzieją dla chorych, u których rogówka od zmarłego dawcy jest odrzucana. Generalnie naturalne tkanki lepiej rokują w zakresie poprawy jakości widzenia, ale są obciążone większym ryzykiem odrzucenia przez układ odpornościowy. Tak właśnie było u pana Jerzego.

Rzecznik szpitala dodaje, że sam pacjent jest bardzo zadowolony z efektów zabiegu. Marzył, że pozwoli on co najwyżej nie potykać się o przedmioty. Tymczasem już teraz chory widzi zdecydowanie więcej - rozpoznaje przedmioty i osoby. Jakość widzenia poprawia się dosłownie z dnia na dzień.

Keratoproteza w Polsce

Obecnie w naszym kraju na zabieg keratoprotezy czeka ok. 300 pacjentów. Wielu od lat, bo od ośmiu zabieg nie był w Polsce refundowany, a chorzy wyjeżdżali na zabieg za granicę.

Powrót tej możliwości leczenia w Polsce to szansa dla wielu chorych ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy z wrodzonymi wadach rogówki. Kolejka nie skróci się szybko, bo w Polsce nieliczna grupa lekarzy ma doświadczenie we wszczepianiu keratoprotez. Zaledwie kilka ośrodków w Polsce przeprowadza takie zabiegi.

Więcej o:
Komentarze (23)
Sosnowiec. Pacjent odzyskał wzrok po 73 latach. Dzięki jednej operacji, która znów jest refundowana
Zaloguj się
 • mimamima

  Oceniono 47 razy 47

  Tym nieugiętym lekarkom też się należą podziękowania. Trafić na tak zdeterminowanego lekarza, który będzie szukał dla pacjenta rozwiązania problemu - to już niespotykane.

 • mppmpp

  Oceniono 29 razy 29

  Pacjentowi życzę zdrowia!

 • Oceniono 16 razy 16

  Mamy naprawdę wspaniałych lekarzy, co z tego??!, wyszkoleni w Polsce a aktualnie pracujący gdzieś za granicą. Dajcie im narzędzie zachęty w postaci godziwych zarobków to służba zdrowia w RP będzie na najwyższym poziomie. Mój sąsiad neurochirurg aktualnie w Johannesburgu wyjechał po prostu pracować za godziwe pieniądze oraz jest tam wspaniałym specjalistą "gotowcem" wyszkolonym w Polsce i za nasze pieniądze

 • onten

  Oceniono 18 razy 4

  73 lata czekać w kolejce na operacje! to jest mega skandal! a nfz nie widzi problemu, najważnijesze że w nfz mają w biurach złote klamki i sedesy!

 • kozieradka2012

  Oceniono 18 razy 2

  Przypomnijcie nazwiska premiera i ministra zdrowia, którzy osiem lat temu podjęli decyzję o zaniechaniu refundacji.

 • rozsadek5

  Oceniono 1 raz 1

  Super, szkoda że nie ma szans dla ludzi z odklejoną siatkówką czy uszkodzonym nerwem ocznym.

 • qeton

  Oceniono 7 razy 1

  Ten człowiek powinien być pod stałą opieką psychologa. Gdy zobaczy, co się teraz jada, może tego nie wytrzymać.

 • nietyp

  Oceniono 4 razy -4

  No super... Przynajmniej sam będzie mógł sobie już wkrótce nagrobek wybrać... i nikt mu się nie będzie do tego mieszał...

 • nanorobot

  Oceniono 36 razy -32

  "Dwie lekarki ze Szczecina prof. Anna Machalińska oraz dr Marzena Formicka nie zamierzały się jednak poddać. Wciąż szukały informacji o nowych metodach leczenia,"

  Esencja polskiej nauki. Nie samemu wziac sie do roboty i cos wymyslic, lepiej poszukać czy ktoś inny coś zrobil i się podpiac pod jego sukces ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX