To, jak szybko się poruszamy, zdradza, jak pracuje nasz mózg. I jak szybko się starzejemy

Jak donoszą naukowcy prędkość, z którą porusza się czterdziestolatek, wskazuje na tempo starzenia. Wolniejszy chód oznacza, że proces starzenia przyspieszył. Mózgi powolniejszych osób okazują się mniejsze, a twarz wygląda starzej.

Analizą powiązań między prędkością poruszania się a tempem starzenia się, zajęli się naukowcy z King's College London i Duke University w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystano dane od 904 osób, pochodzące z badań populacyjnych przeprowadzonych w Nowej Zelandii w latach 70-tych. Osoby z tej grupy przeszły w dzieciństwie serię badań, a następnie - po 40 latach, gdy były w średnim wieku - poddano je ponownym testom. Naukowcy oceniali sprawność fizyczną, analizowali funkcje mózgu m.in przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI).

Badanie pokazało, że już na wiele lat przed emeryturą, wolniejsze ruchy są oznaką szybszego starzenia się biologicznego organizmu oraz pogorszenia funkcji mózgu

- podsumowuje jeden ze współautorów badania prof. Terrie E. Moffit. U 45-latków biorących udział w eksperymencie obserwowano znaczne różnice w prędkości poruszania się. Maksymalne tempo marszu, które osiągnęli uczestnicy badania, wyniosło 2 m/sek. Ci, którzy poruszali się wolniej, wykazali więcej symptomów starzenia się. Analizie poddano 19 różnych biomarkerów, od ciśnienia krwi po zdrowie zębów. U osób, które wolniej się poruszały płuca, układ odpornościowy i pozostałe organy, były w słabszej kondycji. U wolniejszych piechurów - na postawie skanów mózgów - stwierdzono mniejszą objętość mózgów oraz cieńszą korę mózgową.

Co więcej, naukowcy potrafili poprawnie przewidzieć prędkość chodzenia 45-latków na podstawie wyników badań z czasów ich dzieciństwa. Badacze wzięli pod uwagę wyniki testów na inteligencję, testów językowych oraz umiejętności motorycznych z czasu, gdy badani mieli trzy lata. Jak piszą naukowcy na łamach czasopisma JAMA Network Open dzieci, które okazały się najwolniejsze, miały też niższy poziom inteligencji średnio o 2 punkty w porównaniu do tych, które były najszybsze.

Czego może nauczyć się mózg? Po tych badaniach polskich naukowców trzeba będzie zmienić podręczniki do biologi.

Jak ten fenomen tłumaczą naukowcy? Być może wolniejsze lub szybsze starzenie się 45-latków wynikało z wyboru określonego stylu życia, który powiązany jest z poziomem inteligencji i stanem zdrowia już w dzieciństwie. Ale mówią także o tym, że być może już na początku życia wiadomo, kto będzie lepiej sobie radził ze starzeniem się. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą w opracowywaniu odpowiednich terapii, zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Mogą to być na przykład odpowiednie diety lub leki.

Źródła: JAMA Network, BBC.com,

Więcej o:
Komentarze (6)
Tempo w jakim się poruszamy, mówi o tym jak pracuje nasz mózg oraz jak szybko się starzejemy
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 3 razy 3

  To powiadacie, że osoby starsze wolniej sie poruszają?! No doprawdy, niesamowite!

 • noltenick

  Oceniono 2 razy 2

  Poziom inteligencji niższy o 2 punkty. Przestańcie się wygłupiać

 • treser.lemingow.z.wyborczej

  Oceniono 3 razy 1

  "dzieci, które okazały się najwolniejsze, miały też niższy poziom inteligencji średnio o 2 punkty w porównaniu do tych, które były najszybsze"
  IQ zależy też od miejsca zamieszkania (kraju). :)

 • yslsl

  Oceniono 9 razy 1

  Wow, ja sie wolniej poruszam, za przyczyna wypadku, w ktorym uszkodzilam kolano w wieku 27 lat, to tez biora pod uwage? Moja matka, zawsze bardzo szybko sie poruszala mimo tuszy i slabego zdrowia, zestarzala sie szybko tez niestety, ja mam geny bardziej po ojcu, ale jakos nie chce mi sie wierzyc w te badania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX