Chorzy na tarczycę boją się, że zabraknie dla nich leku - Euthyroxu. Ministerstwo zdrowia uspokaja

Ministerstwo zdrowia uspokaja pacjentów ze schorzeniami tarczycy, którzy leczą się Euthyroxem. "Na dzień dzisiejszy nie istnieje zagrożenie niedostępnością leku". I podaje również konkretne stany magazynowe.

Pod koniec czerwca media obiegła informacja, że jeden z najbardziej popularnych leków stosowanych w schorzeniach tarczycy - Euthyrox, niemal zniknął z aptek. Merck, producent preparatu, problemy tłumaczył wzrostem zapotrzebowania na leki, którego firma chwilowo nie była w stanie zaspokoić. Przy okazji zapewniał wtedy, że w trosce o jak najszybsze rozwiązanie obecnej sytuacji oraz aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości, podjęty został szereg działań, które mają zwiększyć możliwości produkcyjne.

Ministerstwo zdrowia uspokaja: nie ma zagrożenia niedostępnością leku Euthyrox

Aby uspokoić pacjentów, ministerstwo zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności leku Euthyrox. Resort zapewnił przy tym, że nie ma obaw, że lekarstwa zabraknie.

W związku z sygnałami w sprawie ograniczonej możliwości zakupu leku Euthyrox, Levothyroxinum natricum, minister zdrowia informuje, że na dzień dzisiejszy nie istnieje zagrożenie niedostępnością powyższego leku

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa zdrowia.

Resort przeprowadził również analizę raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Wynika z niego, że stany magazynowe leku Euthyrox na terenie kraju wynoszą kolejno:

 • stan u producenta: 358 101 opakowań,
 • stan w hurtowniach: 1 327 242 opakowań,
 • stan w aptekach: 706 733 opakowań,

Przy czym średnia miesięczna sprzedaż leku wynosi około 650 tysięcy opakowań.

Ministerstwo zdrowia radzi również, aby w przypadku trudności z nabyciem leku Euthyrox, kontaktować się bezpośrednio z jego z producentem bądź Państwową Inspekcją Farmaceutyczną.

Więcej o:
Komentarze (58)
Chorzy na tarczycę boją się, że zabraknie dla nich leku - Euthyroxu. Ministerstwo zdrowia uspokaja
Zaloguj się
 • bartoszm84

  Oceniono 40 razy 38

  Dwa tygodnie temu jakiś dziadek w kolejce przede mną płakał ekspedientce że od 3 tygodni nigdzie nie może kupić euthyroxu. Go po prostu NIE MA więć nie ściemniajcie że się kończy. Jak może się kończyć coś czego fizycznie od dawna NIE MA?. Patologia +

 • pawnap

  Oceniono 24 razy 24

  Pracuję w aptece dobrych kilka lat. Takiego niedoboru leków jeszcze nigdy wcześniej nie widziałem. To co się teraz dzieje jest zatrważające. Euthyrox fakt brak ogólny ale to nie wszystko. Glucophage xr, metformax sr, controloc 20 i 40 mg, pradaxa, xarelto 20 i 15 mg, clexane (tu tragedii nie ma bo jest odpowiednik), zaczyna brakować również letroxu w najpopularniejszych dawkach. Podobno na liście Ministra Zdrowia jest ponad 300 preparatów tylko co z tego jak ona z miesiąca na miesiąc jest coraz dłuższa a Ministerstwo nic z tym nie robi. Wysyłamy co dziennie raporty ZSMOPL raportujemy stany, inwigilacja totalna mnóstwo danych idzie w świat a nic nikt z tym problemem nie robi.

 • demetria11

  Oceniono 23 razy 23

  Przecież chorzy mogą sobie za granicę po leki pojechać, prawda panie ministrze?

 • demetria11

  Oceniono 20 razy 18

  Oj tam, wszystko mamy dokładnie policzone, dla nikogo leku nie zabraknie. Tak jak miejsc w liceach.

 • settantatre

  Oceniono 17 razy 15

  Zliczono jak mniemam wszystkie dawki razem. Od 20 czerwca szukam 112 i nie ma ani w hurtowniach ani w aptekach. Z góry dziękuję za propozycje zamiennika ...w tej dawce nie istnieje .

 • iwa3543

  Oceniono 9 razy 9

  Leku nie ma w aptekach. Tydzień temu nie było w Warszawie, w ciągu tygodnia nie było w Trójmieście. Udało mi się wykupić w Malborku gdzie załapałam się na jedno z ostatnich opakowań więc co oni chrzanią??

 • staem

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe wyjaśnienie w sprawie leku na tarczycę, byłem w aptece i leku nie dostałem, poprosiłem o zamówienie w hurtowni, ale nie przyjęto mojej prośby, bo w hurtowni nie ma... Ministerstwo mówi , że nie ma zagrożenia.... dobra zmiana... tak jak z miejscami w szkołach średnich...dobra zmiana... o Boże, do czego doprowadzono moją Ojczyznę....

 • junk92508

  Oceniono 9 razy 9

  PRL+

  PiS bohatersko walczy z problemami które sam stwarza...

 • kar.as

  Oceniono 15 razy 9

  Robi się jak za komuny... Niedługo IRCh-y będą chodziły po sklepach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX